Import smartfonów z Chin – cło na telefony z Chin

Chiny są bez wątpienia największym na świecie producentem smartfonów i telefonów komórkowych. W roku 2012, wyprodukowano tam aż 223 miliony smartfonów, które w dużej części trafiły potem na rynki zagraniczne. Warto bliżej przyjrzeć się zagadnieniom związanym z importem smartfonów do Polski. Rynek polski nadal nie jest całkowicie nasycony i popyt na nowe smartfony jest stały. Import telefonów z Chin jest również coraz popularniejszym zajęciem osób chcących zacząć handel z Chinami.

W teorii, importer może sprowadzać smartfony różnego pochodzenia. Pierwsza kategoria to produkty typu OEM, bez własnej marki. Druga to produkty marek chińskich. Trzecia zaś – produkty marek zagranicznych. Ostatnia kategoria powinna być z miejsca skreślona, ponieważ produkty markowe sprzedawane przez chińskie firmy handlowe są najczęściej podróbkami. Jak więc wygląda sytuacja w przypadku dwóch pierwszych kategorii?

import telefonów z Chin

Import telefonów z Chin

Model OEM jest bardzo często stosowany przez zachodnich producentów. Oznacza „original equipment manufacturer”. Chiński producent wykonuje smartfon według zamówionej specyfikacji bądź przedstawia klientowi urządzenie do wyboru z listy. Następnie produkuje określoną partię towaru i opatruje go ustalonym wcześniej znakiem towarowym. Polskie firmy, takie jak Prestigio, Krüger & Matz, Manta czy Pentagram, zamawiają telefony właśnie według tego modelu.

Inną opcją jest dystrybucja produktów dynamicznie rozwijających się marek chińskich, takich jak Xiaomi, wielokrotnie już opisywanej na łamach tego bloga. Są także inne marki, takie jak Meizu, Oppo, Jiayu czy Gionee. W każdym z przypadków telefony komórkowe mają niższe ceny niż ich odpowiedniki tworzone przez wielkie korporacje w rodzaju Samsunga. Pod względem kart pamięci, wersji oprogramowania Android, optyki (kamery przedniej i tylnej) modele tych firm nie odbiegają od najlepszych produktów firm zachodnich, problematyczne może być co najwyżej niewłaściwe zoptymalizowanie systemu operacyjnego, skutkujące zawieszającymi się aplikacjami. Chińskie telefony są najczęściej wyposażone w tańsze procesory firmy MediaTek, podczas gdy czołowe modele korzystają z droższych i bardziej wydajnych procesorów z serii Qualcomm Snapdragon.

Prawda jest jednak taka, że użytkownik dostrzeże różnicę wyłącznie podczas używania bardziej zaawansowanych programów. Z drugiej strony, niekiedy dochodzi też do problemów z obsługą po-sprzedażową i naprawami gwarancyjnymi. Tutaj zarazem pojawia się pole do popisu dla importera – jeśli jest w stanie zapewnić sprawne wykonywanie tych usług, zyska zarazem korzystną pozycję na rynku.

Szkolenie: Import z Chin

Istotna cecha chińskich smartfonów

Inną istotną, godną uwagi cechą chińskich smartfonów jest ich różnorodność i dostosowanie do potrzeb użytkownika. Dual SIM, czyli możliwość używania dwóch kart SIM, to już niemal standard, ale w niektórych modelach można korzystać nawet z czterech (quad SIM). Import telefonów z Chin w formie zegarka? Niespełna pół roku po premierze Galaxy Gear Samsunga chińskie firmy mają już bardzo szeroki wybór smartwatchy. Telefony mogą być także wyposażone we wstrząsoodporną i wodoodporną obudowę – w tym przypadku jednak warto, by były przetestowane i zatwierdzone do użytku przez niezależną instytucję certyfikującą (wówczas są opisane kodem IP, np. IP57: odporny na wodę i ciała stałe).

ShipHub

Stawki celne

Stawki celne w przypadku telefonów komórkowych kształtują się na poziomie 0%, import jest zatem bardzo opłacalny, zresztą z Chin pochodzą urządzenia z każdej półki cenowej: od najbardziej wydajnych modeli Apple i Samsunga po tanie telefony masowo sprzedawane w sieciowych sklepach. Stawka VAT na telefony to 23%, ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku niewielkiego importu, czyli zamawiania pojedynczych egzemplarzy: wtedy warto, by przesyłka z Chin została opisana jako podarunek (gift), wtedy urząd celny zazwyczaj nie nalicza VAT-u. W przypadku większego importu oczywiście nie można na to liczyć.

Powszechnie znanymi stronami internetowymi, na których można złożyć zamówienie na telefony, są Alibaba i Aliexpress. Warto jednak pamiętać o zasadach ostrożności związanych z takimi zakupami – bo tak naprawdę dopiero użycie profesjonalnych narzędzi weryfikujących (po którym może nastąpić wizyta w chińskiej fabryce) pozwalają nam ustalić, z kim tak właściwie mamy do czynienia.

Temat importu urządzeń elektronicznych poruszaliśmy już we wcześniejszych wpisach: o tabletach i o procesie importu. Wbrew pozorom Import telefonów z Chin nie jest skomplikowanym procesem i coraz więcej firm się zajmuje bezpośrednim importem telefonów z Chin.

Zajmujesz się importem? - bądź na bieżąco!