Cło na telefony z Chin

Telefony, a konkretnie telefony komórkowe, smartfony i podobne im urządzenia – nie wyobrażamy sobie bez nich dzisiaj życia. Niektórzy z nas posiadają nawet więcej niż jedno urządzenie przenośne z funkcją dzwonienia. Jeśli chodzi o import telefonów, Chiny zazwyczaj pierwsze przychodzą na myśl. W chińskim eksporcie przodują właśnie urządzenia telefonowe pod względem wartości – ponad 220 mld USD, wyprzedzając konkurencję, komputery, o ponad 75 mld. Jednym z istotnych wskaźników przy kupnie produktu zza granicy jest jego cło. Ile wynosi cło na telefony z Chin?

Cło na telefony z Chin

Systemy taryfowe przy imporcie

Importując z zagranicy, jest się zobligowanym do opłacenia cła. Z tego powodu warto przed sfinalizowaniem zamówienia zorientować się, ile wynosi cło na konkretny produkt. Stawki celne na telefony i wszystkie inne interesujące nas produkty można znaleźć w systemach taryfowych. W przypadku importu do Polski, można skorzystać z dwóch systemów:

  • TARIC – Zintegrowanej Taryfy Wspólnot Europejskich – zawarte są kody celne identyfikujące typ produktu, stawki celne, komentarze i noty;
  • ISZTAR – Informacyjnego Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej – polskiego systemu rozszerzającego informacje dostępne w TARIC o wysokości podatku VAT i akcyzy.

Telefony z Chin

Importer ma wiele możliwości co do typu telefonów, jakie chce sprowadzić z Chin. Są to przede wszystkim:

  • produkty OEM (original equipment manufacturer), czyli bez własnej marki. Chiński producent wytwarza produkty zgodnie z wytycznymi lub według wyboru dokonanego przez klienta. Takie urządzenia opatruje się własnym znakiem towarowym;
  • telefony chińskie (ZTE, OnePlus, Meizu i podane poniżej);
  • produkty zagranicznych marek, lecz uwaga – łatwo jest natknąć się na podróbki.

Na przestrzeni lat, dynamicznie na szczyt wspiął się chiński Huawei. Tuż przy nim znajduje się południowo-koreański Samsung. Następne miejsca na rynku smartfonów zajmują Apple oraz chińskie przedsiębiorstwa: Xiaomi, Oppo, Vivo i Lenovo. Są to rozpoznawalne marki wśród konsumentów. Dzięki temu, że półki cenowe są zróżnicowane, łatwo im dobrać urządzenie do swoich potrzeb i zasobów.

Bezpłatna konsultacja

Cło na telefony z Chin

Cło na telefony znajdziemy w systemie taryfowym w dziale 85 w sekcji XVI. W tym dziale znajduje się większość urządzeń elektronicznych.

Gdzie znaleźć stawkę celną na produkty pochodzące z Chin? W systemach taryfowych, Chiny znajdują się w grupie Erga Omnes, czyli wszystkich krajów świata. To właśnie w tej pozycji znajdziemy obowiązujące cło na smartfony i podobne im urządzenia.

Telefony do sieci komórkowych lub do innych sieci bezprzewodowych identyfikuje kod celny 8517 12 00 00. Bez znaczenia jest, czy jest to najbardziej podstawowy telefon komórkowy jedynie z funkcją dzwonienia i np. wysyłania wiadomości – kod obejmuje także najnowsze smartfony. Jeśli szuka się bardziej tradycyjnego rozwiązania, pod kodem 8517 11 00 00 zawarte są przewodowe aparaty telefoniczne ze słuchawką bezprzewodową.

Cło na telefony z Chin - ISZTAR

Spójrzmy, ile wynosi cło na telefony z Chin.

Stawka celna na telefony

Importerów, lub ogólnie osoby zamawiające telefony z pewnością ucieszy fakt, że stawka celna na telefony wynosi 0%. Oznacza to, że nie ponosi się opłat z tytułu cła przy imporcie telefonów komórkowych.

Jak z inną elektroniką z Chin?

Zerowa stawka celna na telefony komórkowe to nie koniec – taka stawka obowiązuje przy większości urządzeń elektrycznych. Zarówno cło na tablety (kod 8471 30 00 00) jak i cło na laptopy (kod 8471 90 00 00), a nawet zespoły elektroniczne np. do komputerów (kod 8473 30 20 00) wynosi 0%.

Aby zapoznać się ze stawkami celnymi na szerszą gamę urządzeń elektronicznych, przejdź do artykułu „Cło na elektronikę”. Znajdziesz tam także wszelkie wymagania co do wprowadzenia elektroniki na rynek Unii Europejskiej.

Import telefonów z Chin a podatek VAT

Cło to nie jedyna opłata, jaka by nas czekała przy imporcie. Niezależnie od wartości importowanych towarów, VAT zawsze musi zostać opłacony. W Polsce standardowa stawka VAT wynosi 23%.

Wartość podatku VAT oblicza się na podstawie sumy wartości zamówienia z transportem oraz należności celnych (jeśli występują). Mnożąc sumę przez stawkę otrzymamy należności skarbowe. Jeśli wydaje Ci się to zawiłe, skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora opłat celno-skarbowych, stworzonego przez zespół ekspertów. Należy w nim wypełnić pola: stawki cła i VAT, wartość towaru, oraz koszty transportu.

Gdzie zamówić telefony z Chin?

Często zakupu telefonów dokonuje się na takich chińskich portalach jak AliExpress, Gearbest oraz Banggood. W przypadku masowych zamówień, opłaca się zwrócić ku Alibabie, jednemu z chińskich portali B2B.

Nierzadko zdarza się, że urząd celny wysyła pismo do nabywcy, powiadamiające o konieczności uiszczenia należności. Sprawdź co zrobić, gdy Twoja paczka została zatrzymana przez Urząd Celny.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z importem z Chin, zapoznaj się z naszym poradnikiem krok po kroku.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.5 / 5. Ilość głosów: 11