Import opakowań do gastronomii z Chin

Tworzywa sztuczne, używane codziennie na całym świecie, ulegają powolnemu rozkładowi. Prowadzi to do ogromnego zanieczyszczenia środowiska. Dlatego też, w 2021 r. wejdzie w zakaz sprzedaż wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na terenie Unii Europejskiej. Zakaz będzie dotyczył plastikowych talerzy, słomek, sztućców oraz innych podobnych artykułów. W Chinach rząd także stara się ograniczyć używanie i składowanie jednorazowych opakowań do gastronomii oraz innych przyborów gastronomicznych. Na szczęście istnieje wiele alternatyw. Dla przykładu, chińscy producenci przedmiotów z plastiku (odpowiedzialni za prawie 30% globalnej produkcji tworzyw sztucznych) zwracają się ku materiałom biodegradowalnym, otrzymywanym z odnawialnych surowców naturalnych. To powoduje, że import opakowań do gastronomii z Chin staje się coraz bardziej powszechną praktyką.

Import opakowań do gastronomii z Chin

Import opakowań do gastronomii z Chin – zagłębia produkcyjne

Najwięcej producentów opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością mieści się w takich miastach jak Szanghaj, Qingdao, Dongguan, Wenzhou i Kanton. W produkcji eko-opakowań przoduje Dongguan, Kanton, Weifang, Shenzhen. Dodatkowo, wielu producentów przyjaznego środowisku nakrycia stołowego można znaleźć głównie w Kantonie, Xiamen oraz Changsha. Największe skoncentrowanie tego typu firm znajduje się w Szantungu, Zhejiangu i Guangdongu, jednych z bardziej rozwiniętych prowincjach Chin.

Import opakowań do gastronomii z Chin – targi branżowe

Prawdopodobnie nie ma lepszego miejsca na znalezienie partnera biznesowego niż targi handlowe. Poniższa lista zawiera wybrane targi branżowe, gdzie wśród przedstawianych artykułów można znaleźć ekologiczne opakowania przeznaczone do gastronomii i podobne do nich dobra. Po wizycie na takich tagach z pewnością łatwiej będzie rozpocząć import opakowań do gastronomii z Chin.

 • The International Food Processing and Packaging Machinery Exhibition

Termin: 30.10-01.11.2019 r.

Lokalizacja: Beijing – China International Exhibition Centre, Chaoyang, Pekin, Chiny

Oficjalna strona: http://www.foodtechchina.com/

 • Eco Expo Asia

Termin: 30.10-02.11.2019 r.

Lokalizacja: Hong Kong AsiaWorld-Expo, Hongkong

Oficjalna strona: http://m.hktdc.com/fair/ecoexpoasia-en/s/2989-General_Information/Eco-Expo-Asia-International-Trade-Fair-on-Environmental-Protection/Fair-Details.html

 • China (Beijing) International Organic and Green Food Expo

Termin: 04-06.11.2019 r.

Lokalizacja: Beijing – China International Exhibition Centre, Chaoyang, Pekin, Chiny

Oficjalna strona: http://www.organicexpo.cn

 • International Organic and Green Food Expo

Termin: 22-24.11.2019 r.

Lokalizacja: Beijing – China International Exhibition Centre, Chaoyang, Pekin, Chiny

Oficjalna strona: http://www.ujfair.cn/en_index.php

 • China Green Food Exposition (CGFE)

Termin: 29.11-01.12.2019 r.

Lokalizacja: Zhengzhou International Convention and Exhibition Centre (ZZICEC), Zhengdong, Zhengzhou, Chiny

Oficjalna strona: http://www.greenfoodexpo.com/

 • LOHAS Expo

Termin: 21-23.02.2020 r.

Lokalizacja: Hong Kong Convention and Exhibition Centre, Hongkong

Oficjalna strona: http://www.lohasexpohk.com/

 • Food Ingredients China

Termin: 17-19.03.2020 r.

Lokalizacja: Shanghai – National Exhibition and Convention Center (NECC), Szanghaj, Chiny

Oficjalna strona: http://fic.cfaa.cn

 • China (Beijing International Organic Green Food & Ingredients Exhibition

Termin: 15-17.04.2020 r.

Lokalizacja: Beijing – China International Exhibition Centre, Chaoyang, Pekin, Chiny

Oficjalna strona: http://en.gnfexpo.com/bj/

Szkolenie Online: Import z Chin

Import opakowań do gastronomii z Chin – wysokość cła

Opłacenie cła to wymóg przy importowaniu towarów. Aktualne stawki celne znajdują się w systemach ISZTAR oraz TARIC. Poniżej zawarte są wybrane dobra wraz z ich kodami i odpowiadającą wysokością cła. Dodatkowo, zawarto w niej artykuły zarówno z tworzyw sztucznych, jak i te przyjazne środowisku. Co więcej, cło i inne należności łatwo podliczyć przy użyciu naszego kalkulatora.

 • 4823 61 00 00 Tace, półmiski, talerze, kubki i tym podobne, z papieru lub tektury (z bambusa) – 0%
 • 4823 69 10 00 Tace, talerze i podstawki – pozostałe – 0%
 • 6305 10 90 00 Worki i torby, w rodzaju stosowanych do pakowania towarów z juty lub pozostałych włókien łykowych – 4%
 • 6305 90 00 20 Worki i torby, w rodzaju stosowanych do pakowania towarów, z lnu lub sizalu – 6.2%
 • 3923 21 00 00 Worki, torby (włącznie ze stożkami) z polimerów etylenu – 6.5%
 • 3924 10 00 11 Naczynia stołowe i kuchenne, przybory wykonane z poliamidu lub melaminy z Chin lub Hongkongu – 6.5%
 • 3917 32 00 90 Słomki do napojów z tworzywa sztucznego – 6.5%
 • 3923 30 10 00 Butelki z tworzyw sztucznych >2 l – 6.5%
 • 4823 70 10 00 Formowane tace i pudełka do pakowania jaj – 0%

Import opakowań do gastronomii z Chin – obowiązki importera

Aby móc rozpocząć import opakowań do gastronomii z Chin, należy posiadać numer EORI. Zaleca się ostrożnie wybierać partnerów biznesowych – powinni pozytywnie przejść weryfikację. Następnie przy większych zamówieniach warto przejść do podpisania umowy handlowej.

Naczynia i przybory kuchenne przed wjazdem na teren państwa członkowskiego Unii Europejskiej muszą przejść graniczną kontrolę sanitarną. Importer zobowiązany jest do zgłoszenia towaru do państwowego lub powiatowego inspektora sanitarnego na dwie doby przed wwozem dóbr.

Wyroby i materiały użytkowane w celach gastronomicznych należy odpowiednio oznaczyć dodając informację „do kontaktu z żywnością”. Oznakowanie musi zawierać nazwę lub nazwę handlową oraz adres lub informację o siedzibie producenta, sprzedawcy lub przetwórcy (w języku polskim). Oznaczeniem może być symbol „kieliszka z widelcem”.

Import opakowań do gastronomii z Chin – certyfikacje

Producenci mogą stosować się do standardu FSSC 22000 opierającym się na wymaganiach normy ISO 22000, dodatkowych wymaganiach specyfikacji technicznych ISO/TS 22002-x oraz dodatkowych wymagań FSSC. Pozyskany certyfikat zaświadcza, że produkcja materiałów i opakowań do kontaktu z żywnością przebiega w sposób prawidłowy, a artykuły są bezpieczne w użyciu. Certyfikat jest dobrowolny.

Innym certyfikatem jest BRC Global Standard for Packaging and Packaging Materials świadczący o spełnianiu wymagań w ramach międzynarodowego systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności.

Import opakowań do gastronomii z Chin – rozporządzenia

Materiały oraz wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością wprowadzane w obrót na terenie Unii Europejskiej powinny spełniać wymogi określone w rozporządzeniach:

 • Komisji (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz uchylające dyrektywy 80/590/EWG i 89/109/EWG;
 • Komisji (WE) nr 450/2009 z dnia 29 maja 2009 r. w sprawie aktywnych i inteligentnych materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością;
 • Komisji (WE) nr 10/2011 z dnia 14 stycznia 2011 r. w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością;
 • Komisji (UE) nr 284/2011 z dnia 22 marca 2011 r. w przypadku sprowadzania przyborów kuchennych wykonanych z poliamidu lub melaminy z Chin lub Hongkongu (kod 3924 10 00 11).

Zachęcamy do zapoznania się na naszym blogu z artykułami o sprowadzaniu z Chin innych dóbr. Artykułami pokrewnymi na powyższy temat są: import opakowań, import akcesoriów kuchennych.

Szkolenie Online: Import z Chin