Wyjazd do Chin – gdzie wymienić walutę?

Wymiana waluty to jedna z podstawowych rzeczy, o których należy pamiętać przed wyjazdem do Chin. Jest to jedna z najważniejszych kwestii. Walutą obowiązującą w Chinach jest juan. Będzie to jedna z potrzebniejszych rzeczy podczas wyjazdu do Państwa Środka. Na co więc warto zwrócić uwagę podczas wymiany waluty?

wymiana waluty

Przed wyjazdem do Chin pojawia się bardzo ważne pytanie. Skąd wziąć juany? Gdzie powinno się wymienić pieniądze? Opcji jest na pewno kilka. Niektórzy proponują wymianę złotówek na euro lub dolary w polskim kantorze, a następnie wymianę ich w Chinach na juany. Inni proponują skorzystanie z banku w Chinach albo specjalnych aplikacji. Coraz powszechniejsze staje się również wymienianie złotówek na juany w polskich kantorach.

Wymiana waluty – polskie kantory i wymiana złotówek na juany

Jeszcze jakiś czas temu wymiana gotówki (złotówek na juany) w Polsce była niemalże niemożliwa. Gdy stopniowo wymiana waluty w Polsce stała się osiągalna, kurs nie był zbyt korzystny. Ostatnio jednak coraz częściej można trafić na kantory, które oferują wymianę złotówek na juany po dobrych kursach, w szczególności w Warszawie.

Osoby wyjeżdżające do Chin szczególnie polecają kantor w warszawskiej galerii Mokotów. Zainteresowaniem cieszy się również kantor Diament i kantor Tavex na ul. Świętokrzyskiej. Oba wymienione kantory również znajdują się w Warszawie.

Szkolenie: Import z Chin

Wymiana dolarów lub euro na juany w Chinach

Jedną z częściej stosowanych metod bywa wymiana złotówek na euro lub dolary w polskich kantorach. Następnie po przylocie do Chin, na lotnisku lub w banku można wymienić gotówkę już na juany. Musimy jednak liczyć się z tym, że wymiana gotówki na lotnisku często łączy się z opłaceniem prowizji. Oddziały banków, w których również wymienimy gotówkę znajdują się także w hotelach, na dworcach i w centrach handlowych. Jeśli mamy możliwość, warto porównać kurs w kilku placówkach.

Jednakże wiele osób uważa, że minusami przy korzystaniu z tej formy są dosyć spore kolejki, w których można czekać nawet pół godziny. Decydując się na wymianę pieniędzy w banku, trzeba liczyć się z tym, że jest to czasochłonny proces i wymaga wypełnienia odpowiednich formularzy oraz okazania paszportu.

Ponadto chcąc wymienić pieniądze wracając do kraju, należy dokonać tego w oddziałach Bank of China. Jest to również jeden z bardziej zalecanych sposobów.

Należy uważać na oszustów, oferujących wymianę gotówki od ręki, bez kolejek, których można spotkać na niejednym lotnisku.

W związku z tym dobrym pomysłem jest wymiana pewnej ilości gotówki w Polsce i przyjazd do Chin z juanami „na start”. Warto jednak pamiętać, że wwożąc na teren Chin środki płatnicze powyżej 5 tysięcy dolarów, cudzoziemcy muszą złożyć stosowną deklarację celną i na jej podstawie podczas wyjazdu przeprowadzana jest kontrola i odprawa wywożonych dewiz.

Wymiana waluty poprzez Revolut

Coraz więcej osób również korzysta z opcji proponowanych przez Revolut. Czym właściwie jest Revolut? Jest to aplikacja uruchomiona w 2015 roku, która oferuje darmowe, międzynarodowe przelewy pieniężne i wolne od opłat wydatki globalne, ustalane zawsze przez międzybankowy kurs walut. Obecnie jest to również najtańsza łatwo dostępna forma wymiany pieniędzy. Jest to bardzo dobra aplikacja dla osób podróżujących po świecie, chcących trzymać różne waluty w jednym miejscu.

Wszystkim zarządzamy z poziomu aplikacji telefonicznej. Mamy dostęp do wszelakich transakcji, historii wpłat i płatności. Z aplikacji Revoult na terenie Chin możemy korzystać dzięki wcześniejszej instalacji ExpressVPN. Daje on nam dostęp do stron blokowanych w Chinach takich jak Google, Facebook czy Instagram. Zarówno Revolut i ExpressVPN zostały sprawdzone przez ChinskiRaport. Polecamy korzystanie z tych aplikacji, które bardzo ułatwiają pobyt w Państwie Środka.

Revolut logo
Express vpn logo

Karta i bankomaty w Chinach

Z reguły nie ma problemów w chińskich bankach podczas korzystania z międzynarodowych kart debetowych. Nie zawsze jednak w chińskich bankomatach mogą działać nasze karty Visa i Mastercard, dlatego trzeba zwracać uwagę na oznaczenia na maszynach. Należy liczyć się z pobraniem prowizji, chyba że nasz bank oferuje bezpłatne wypłaty w bankach na całym świecie. Przed wyjazdem warto dowiedzieć się czy nasz bank pobiera prowizję za wypłaty w zagranicznych bankomatach czy tylko opłaty za przewalutowanie. Nie zaszkodzi także poinformować bank o planowanych wypłatach z Chin, aby nie zablokowano nam karty za niespodziewane użycie karty za granicą.

W wielu bankomatach przyjmuje się limit jednej wypłaty do 2500 RMB. Chcąc wypłacić większą sumę, możemy dokonać kilku kolejnych wypłat bezpośrednio po sobie.

Przy wypłacaniu pieniędzy z chińskiego bankomatu należy pamiętać, że na początku dostajemy pieniądze, a dopiero potem bankomat zwraca kartę. Warto to zapamiętać, żeby przypadkiem nie zostawić gdzieś swojej karty kredytowej.

Warto pamiętać, że płacenie kartą w Chinach może być ograniczone. Najpopularniejszym sposobem płatności w Państwie Środka jest płatność mobilna (przez Alipay czy Wechat). Do korzystania z nich wymagane jest jednak posiadanie konta w banku chińskim. Dlatego zawsze dobrym pomysłem jest noszenie ze sobą gotówki.

Aktualnie wymiana gotówki nie jest wcale trudna. Jest coraz więcej miejsc, zarówno w Chinach jak i w Polsce, w których bez problemu wymienimy pieniądze. Powstają też liczne aplikacje, które mają to ułatwić. Każda metoda ma swoje plusy i minusy, warto jednak wcześniej zastanowić się na odpowiednim wyborem.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 7