Import z 1688

Importując z Chin, mamy do wyboru parę platform internetowych – Global Sources, Alibaba, czy Made-in-China. Jedną z opcji jest także portal 1688. Różnica jest taka, że serwis 1688 został zaprojektowany z myślą o chińskich przedsiębiorcach. Mimo to, wielu polskich przedsiębiorców również zastanawia się nad nawiązywaniem współpracy właśnie przez ten portal. W poniższym artykule omówimy czy jest możliwy import z 1688.

Import z 1688

Import z 1688 – Czym jest 1688.com?

Serwis 1688 należy do grupy Alibaba. Jest to portal głównie B2B, czyli zawiązywane na nim transakcje mają miejsce między przedsiębiorstwami. Służy on sprzedaży hurtowej produktów w Chinach, więc strona internetowa jest dostępna jedynie w języku mandaryńskim. Poruszanie się po serwisie jest jednak podobne jak w przypadku Alibaba.com czy innych podobnych platform. To właśnie na 1688 chińscy sprzedawcy się zaopatrują, by następnie towar sprzedać na AliExpress, Alibaba czy Taobao. Oznacza to, że na 1688 ceny są niższe niż na konkurencyjnych stronach.

Czy można importować z 1688 do Polski?

Mimo że między 1688 a Alibaba.com jest wiele podobieństw, są to dwa różne serwisy. Popularna wśród importerów Alibaba.com to platforma nastawiona na eksport, dlatego dostępna jest w wielu językach, płatność międzynarodowa jest uproszczona, a dostawcy przygotowani są do wysyłki towarów za granicę. Natomiast 1688.com służy do hurtowej sprzedaży na terenie Chin i transakcji między Chińczykami.

Wielu polskim importerom wydaje się, że import z 1688 może być dobrym rozwiązaniem pozwalającym obniżyć wartość zamówienia. Jest to jednak bardziej skomplikowany proces w porównaniu np. z importem z Alibaba.com. Mając na uwadze, że jest to serwis przeznaczony dla chińskich hurtowników, a nie zagranicznych importerów, radzimy skupić się na innych platformach sprzedażowych niż 1688 lub skorzystać z pośrednictwa zaufanego agenta.

Jak kupować na 1688.com – ogólne informacje

Aby importować z 1688, należy spełniać następujące warunki:

 • należy posiadać chińskie konto bankowe (płatność tylko w RMB)
 • podać chiński adres dostawy
 • posiadać chiński numer telefonu.

Jak już wspominaliśmy, portal 1688 jest dostępny tylko chińskiej wersji. Mimo, że są dostępne narzędzia tłumaczące strony internetowe, znacznym ułatwieniem byłaby znajomość języka mandaryńskiego. Producenci na 1688 z reguły nie znają angielskiego na tyle dobrze, by przeprowadzić transakcję w tym języku.

Należy mieć także na uwadze, że producenci na 1688.com nie są zazwyczaj przygotowani do eksportu, dlatego mogą nie posiadać licencji na eksport oraz certyfikatów wymaganych na rynku Unii Europejskiej.

Wiele problemów związanych z importem z 1688 można obejść korzystając z agenta, który będzie pośredniczył między Tobą a producentem.

Szkolenie: Import z Chin

Import z 1688 krok po kroku

Rejestracja na 1688

Rejestracja na portalu 1688 jest bezpłatna. Jeśli posiadasz konto na Taobao lub Alipay, możesz skorzystać już z założonego konta.

 1. Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza rejestracyjnego.
 2. Po wypełnieniu formularza otrzymuje się kod weryfikacyjny w wiadomości SMS na podany wcześniej numer telefonu (może być polski).
 3. Po pomyślnej weryfikacji należy podać informacje o koncie – dane i działalność firmy.

Przejdź do naszego artykułu „Rejestracja na 1688” by zapoznać się z pełnym procesem zakładania konta na portalu 1688.com.

Wyszukiwanie towarów na 1688

Wyszukiwarka towaru na 1688 znajduje się u góry strony. Po wpisaniu interesującego nas produktu (po chińsku) wyświetli nam się lista z ofertami od różnych producentów. Wyszukiwanie można filtrować.

Import z 1688 - wyszukiwanie produktu
Słuchawki bezprzewodowe na Bluetooth.
Import z 1688 - produkty

Wybraliśmy słuchawkę na Bluetooth 5.0. Składać zamówienia można od dwóch sztuk (15,50 RMB za jedną), a cena obniża się po przekroczeniu 499 sztuk (15,20 RMB) oraz 4999 (14,60 RMB). W wielu przypadkach im więcej się kupuje na 1688, tym cena jednostkowa jest niższa.

Składanie zamówienia

Jak już wybierzemy interesujący nas produkt, wypełniamy formularz kontaktowy do sprzedawcy. Sprzedawca może przyjąć bądź odrzucić zamówienie, jeśli na przykład nie przekroczy ono minimalnego zamówienia (MOQ).

Z dostawcą zazwyczaj możesz bezpośrednio skontaktować się przez WeChat.

Kontakt ze sprzedawcą na 1688.com

Oznaczenia przy dostawcach na portalu 1688

Sprzedawcy na 1688 mogą wyróżnić się oznaczeniami przyznawanymi przez portal. Cyfra przy symbolu oznacza okres, przez jaki sprzedawca posiada sklep internetowy w serwisie.

Produkty z Chin
 • Pomarańczowy symbol TrustPass (诚信通, „Warty zaufania”) oznacza, że dany sprzedawca posiada konto premium (opłata roczna ~7 tys. RMB) i został zweryfikowany przez serwis. Nie oznacza to jednak, że transakcja pójdzie bezproblemowo.
 • Czerwony symbol głowy byka (实力商家, „Bycza firma”) oznacza członka, który posiada TrustPass, kapitał przedsiębiorstwa osiągnął pewną wartość i opłacona została opłata roczna (~28-58 tys. RMB).
 • Granatowa odznaka (超级工厂, „Super fabryka”) – trzeci stopień konta premium. Oznacza to, że fabryka spełnia określone warunki (przynajmniej posiada TrustPass) i ma dostęp do specjalnych funkcji na platformie 1688 (roczna opłata ~107 tys. RMB).

To, że sprzedawca posiada dane symbole nie gwarantuje, że przeprowadzenie z nim transakcji pójdzie gładko. Zachęcamy, by zlecić weryfikację chińskiego kontrahenta, a jako dodatkowe zabezpieczenie, podpisać ważny kontrakt handlowy.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Płatności i transport zamówienia na 1688.com

Płatności na 1688 można dokonywać tylko w walucie chińskiej. Platforma nie przyjmuje płatności za pomocą obcych (nie wydanych przez chiński bank) kart płatniczych oraz znanych nam serwisów jak PayPal. Zamówienie można opłacić np. za pomocą popularnego w Chinach Alipay (支付宝) lub przelewem transgranicznym połączonym z Alipay (跨境宝, KJB).

Na 1688 producenci oferują jedynie przesyłkę na terenie ChRL. Można na przykład podać adres magazynu w Chinach, a następnie zorganizować transport do miejsca docelowego.

Kontrola jakości towaru z 1688

1688, podobnie jak Alibaba, nie ręczy za jakość towarów i ich zgodność z normami. Aby mieć pewność, że produkcja przebiega po myśli a towary spełniają wymogi jakościowe, warto jest zlecić kontrolę jakości w Chinach. Możliwa jest kontrola:

 • fabryki przed produkcją (poznanie warunków panujących w fabryce, weryfikacja dokumentów przedsiębiorstwa)
 • w trakcie produkcji (kontrola surowca, poszczególnych elementów, procesu produkcyjnego, opakowania, oznakowania, gotowego wyrobu)
 • przed wysyłką (czy ilość jest zgodna z zamówieniem, sprawdzenie jakości wykonania, testowe uruchomienie itp.)
 • przy załadunku kontenera (ułożenie towaru w kontenerze, zabezpieczenie ładunku, zaplombowanie kontenera).

Odprawa celna towaru z Chin

Import z Chin wiąże się z wieloma formalnościami. Jedną z nich jest odprawa celna. Do odprawy celnej potrzebny jest zestaw dokumentów, bez których towar nie przejdzie odprawy celnej:

 • faktura handlowa (Commerical Invoice; nie pro forma)
 • Packing List – specyfikacja towaru, jeżeli szczegóły nie zostały umieszczone na fakturze
 • list przewozowy – konosament morski (przewozy morskie), Air Waybill (transport lotniczy).

W zależności od typu towaru, potrzebne będą jeszcze takie dokumenty jak:

 • deklaracja zgodności CE
 • świadectwo pochodzenia (Certificate of Origin)
 • inne licencje i certyfikaty.

Szczegóły na temat ww. dokumentów znajdziesz w artykule „Odprawa celna towaru z Chin – dokumenty”. Przypominamy, że dostawcy z 1688 nastawieni na sprzedaż wewnątrzkrajową najprawdopodobniej nie będą dysponowali certyfikatami wymaganymi na rynku UE.

Od importowanego towaru trzeba uiścić należne podatki – VAT i cło. Stawki celne na różne kategorie produktowe dostępne są w polskim systemie ISZTAR.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Jak przebiega odprawa celna towarów z Chin?

 1. Sporządzenie zgłoszenia celnego i zdobycie statusu Poświadczonego Zgłoszenia Celnego PZC/ZC299.
 2. Dołączenie niezbędnej dokumentacji.
 3. Uiszczenie należności celno-skarbowych.
 4. Zwolnienie ładunku do obrotu w UE.

Aby rozliczyć import, możesz skorzystać z procedury standardowej (procedura 40) lub uproszczonej, a nawet tzw. procedury 42, czyli rozliczenia importu w granicach Unii Europejskiej. Zapoznaj się z opisem procedur importowych.

Import z 1688 – podsumowanie

1688 to portal skierowany głównie do chińskich przedsiębiorców – producentów i hurtowników. Najłatwiejszym sposobem na import z 1688 jest skorzystanie z usług agenta. Należy zwrócić szczególną uwagę, by zamawiany towar posiadał wymagane certyfikaty na rynku docelowym, jak deklaracja zgodności CE.

Plusem importu z 1688 jest niższa cena w porównaniu z cenami na Alibaba.com, lecz trzeba brać pod uwagę dodatkowe koszty (pośrednictwo agenta, uzyskania dokumentacji na rynek europejski).

Zapoznaj się z innymi alternatywnymi stronami dla Alibaba.com. Zobacz także co warto importować z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.3 / 5. Ilość głosów: 37