Podwójny podatek VAT na Alibabie – jak sobie z nim poradzić?

Alibaba to jedna z najpopularniejszych chińskich platform handlowych typu B2B (business-to-business). Ułatwia nawiązanie współpracy między dostawcami z Chin, a zagranicznymi importerami. W ostatnim czasie coraz więcej importerów napotyka problemy przy składaniu zamówienia. Otóż na portalu Alibaba VAT jest naliczany niekiedy od razu. Wyjaśnimy, jak uniknąć podwójnego podatku VAT przy imporcie z Alibaby.

Alibaba a VAT

Wraz z 1 lipca 2021 roku wprowadzono zmiany odnośnie opłat celnych i podatkowych za towary sprowadzane z państw trzecich (spoza UE). Dotychczas cło płacili jedynie ci importerzy, których całkowita wartość zamówienia przekraczała 150 euro. Obowiązek opłacenia VAT-u dotyczył natomiast przesyłek powyżej 22 euro. Ze względu na to, że wielu konsumentów próbowało uniknąć opłat poprzez oznaczanie przesyłek jako „próbka” lub „prezent”, wprowadzono w tej kwestii pewne modyfikacje.

Kwestia cła nie uległa dużej zmianie. Jego opłata obowiązuje w przypadku zamówień o wartości 150 euro i powyżej. Jeśli chodzi natomiast o VAT, importer musi zapłacić podatek od każdej przesyłki, niezależnie od jej całkowitego kosztu. Decyzja ta dotknęła przede wszystkim tych, którzy robią zakupy na użytek osobisty, np. na AliExpress. Kupujący na AliExpress spotkali się na portalu z informacją o konieczności dopłaty VAT-u.

Okazuje się jednak, że użytkownicy Alibaby, również otrzymują teraz komunikat o podatku, już przy składaniu zamówienia. W ramce z płatnością pojawia im się dodatkowa wartość „VAT Amount”.

Uwaga! Jeśli importując z Alibaby, zapłacisz podatek VAT, będziesz musiał/a opłacić go ponownie po przybyciu paczki do Polski.

Jak w takim wypadku uniknąć opłaty podwójnego podatku na Alibabie?

Szkolenie: Import z Chin

Alibaba a VAT. Jak uchronić się od podwójnej opłaty podatku na Alibabie?

Jeśli chcesz uniknąć podwójnej opłaty podatku VAT za swoje zamówienie, postępuj zgodnie z poniższymi krokami. Pamiętaj, że dotyczy to wyłącznie zakupu w modelu B2B, a nie B2C. Importujący towary z Alibaby na własny użytek nie dokonują poniżej opisanych zmian.

Krok 1.

Zaloguj się na swoje konto Alibaba. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta, możesz je założyć poprzez Google, Facebooka, LinkedIn lub adres e-mail. Następnie przejdź do zakładki „My Alibaba” w prawym górnym rogu witryny i wybierz opcję „My Account”, jak zostało to pokazane na poniższym zdjęciu. Strona przekieruje Cię do Twojego profilu, gdzie dokonasz koniecznych zmian.

My Alibaba

Krok 2.

Kiedy będziesz już na stronie swojego profilu, z rubryki „Personal Information” wybierz opcję „My profile”. To tam Alibaba przechowuje wszystkie informacje podane przez użytkownika na temat firmy. Aby pozbyć się konieczności opłaty VAT-u przy składaniu zamówienia, znajdź tabelę „Company Information” i wciśnij „Edit” w jej prawym górnym rogu.

Company Information

Krok 3.

Po wybraniu „Edit”, portal wyświetli okno, gdzie można zmienić dane firmy. Tutaj musisz odnaleźć sekcję „VAT Number”. Wybierz państwo, wpisz numer VAT i nazwę swojego przedsiębiorstwa. Zwróć uwagę, że aby tego dokonać, musisz być zarejestrowany/a jako podatnik VAT-EU.

VAT na Alibabie

Do uzupełnienia tych informacji, przyda Ci się strona Komisji Europejskiej, na której sprawdzisz prawidłowość NIP-u i nazwy. Wybierz Państwo Członkowskie i wpisz numer VAT. Zwróć uwagę, że zarówno numer wprowadzany na Alibabie, jak i nazwa firmy, muszą pokrywać się z tym, co widnieje w VIES. W przeciwnym wypadku platforma nie zaakceptuje uzupełnionych przez Ciebie danych. Kiedy już dokonasz potrzebnych zmian, wybierz „Submit”, aby je zatwierdzić.

Import z Chin w 2021

Krok 4.

Upewnij się, że zaktualizowane informacje zostały zatwierdzone. Ponownie przejdź do zakładki „Company Profile” i wybierz opcję „Edit”. Przy „VAT Number” mogą widnieć trzy różne informacje w zależności od tego, czy portal przetworzył dane:

  1. Not approved (na czerwono) – dane nie zostały zatwierdzone, co możne oznaczać, że gdzieś popełniono błąd. Wprowadź informacje ponownie i sprawdź, czy na pewno są one poprawne.
  2. Review in proces (na niebiesko) – platforma nie przetworzyła jeszcze danych. Spróbuj jeszcze raz za kilka minut.
  3. Validated (na zielono) – aktualizacja danych przebiegła pomyślnie.

Krok 5.

Jeśli portal Alibaba przetworzył i zatwierdził wprowadzone przez Ciebie zmiany, wróć do realizacji swojego zamówienia. Należność VAT powinna zniknąć z listy opłat zawartych w całkowitym koszcie zakupu.

Alibaba VAT – podsumowanie

  • Aby uniknąć podwójnej opłaty podatku VAT przy imporcie z Alibaby, musisz przede wszystkim posiadać numer VAT-UE.
  • Na swoim profilu na portalu dokonaj zmian w zakładce „Company Profile”. Podaj numer VAT i nazwę swojej firmy.
  • Uwaga! Dane muszą pokrywać się z tymi, które widnieją na stronie VIES.
  • Zatwierdź wprowadzone informacje i upewnij się, że system je przetworzył i zaakceptował.
  • Dowiedz się, jak kupować na Alibabie krok po kroku! Skorzystaj z naszego poradnika!
  • Sprawdź również, jakie są alternatywne serwisy dla Alibaby w Chinach.
Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.5 / 5. Ilość głosów: 13