Ciekawostki o Chinach

To, że od stuleci Państwo Środka jest najludniejszym krajem na świecie, wie każdy. Na rozległej połaci Chińskiej Republiki Ludowej kryje się wiele niespodzianek. W tym artykule przedstawimy ciekawostki o Chinach związane z pobiciem rekordów. Dzięki niemu nie tylko rozszerzysz swoją znajomość o Chinach i ich pozycji w świecie, ale także będziesz mógł zabłysnąć znajomością takich faktów w towarzystwie.

Ciekawostki o Chinach

Ciekawostki o Chinach: Najdłuższy most znajduje się w Chinach

Ciekawostki o Chinach - Most HZM
en.wikipedia.org/wiki/File:HK-Zhuhai-Macau_Bridge_HK_link.jpg

Najdłuższy most na świecie łączy Hongkong, Zhuhai oraz Makau. Most spinający krańce Delty Rzeki Perłowej mierzy długość 55 km. Na kilku kilometrach rozciąga się tunel podwodny. Obiekt oddano do użytku po 9 latach prac budowniczych, w październiku 2018 r. Wykonanie projektu zajęło dwa lata dłużej niż przewidywano. Most HZM (Hongkong–Zhuhai–Macau) ułatwia poruszanie się milionom osób z regionu oraz przejezdnym. Skrócił czas podróży między Zhuhai a Hongkongiem z czterech godzin do tylko 30 minut. Obiekt został zaprojektowany na 120 lat użytkowania, a jego koszt wyniósł 127 miliardów RMB. Według kalkulacji, 400 tys. ton użytej stali starczyłoby na zbudowanie 60 Wież Eiffla.

Wielki Kanał w Chinach jest najdłuższym sztucznym kanałem

Wielki Kanał w Chinach
media.kempinski.com/34381219/grand-canal.jpg

Wielki Kanał rozciągający się od Hangzhou do Pekinu, jest najdłuższym na świecie sztucznym kanałem transportowym. Do pierwszych prac nad kanałem przystąpiono w V w. p.n.e. Kanał ten, wijący się na długości około 1800 km, w najszerszym miejscu mierzy 350 m. Już w XIII w. jego długość mierzyła 2 km, łącząc ze sobą koryta pięciu rzek: Jangcy, Rzeki Żółtej, Hai He, Huai He oraz Qiantang Jiang. Ze względu na swoją wartość, od 2014 r. widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Najszybsze pociągi jeżdżą w Chinach

Ciekawostki o Chinach - Kolej Maglev w Szanghaju
maglev.net/shanghai-maglev

Wiele osób może być błędnie przekonanych o tym, że żadne pociągi nie są szybsze od japońskich Shinkansen. Z pewnością, są one szybkie, lecz nie szybsze niż linia kolei magnetycznej Transrapid Szanghaj (Maglev). Jej pociągi, całkowicie pozbawione kół, mogą osiągnąć prędkość nawet 501 km/h, podczas gdy w normalnej eksploatacji – do 431 km/h. Dodatkowo, osiągają one prędkość 350 km/h w dwie minuty. Składy kursują między stacją metra Longyang Lu oraz portem lotniczym Szanghaj-Pudong, a czas podróży wynosi od 7 do 8 minut. Aby pomieścić wielu pasażerów, w pociągu udostępniono ponad 570 miejsc siedzących.

Kupno biletów na pociągi w Chinach może wydawać się skomplikowane, dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszą instrukcją zakupu biletów kolejowych.

Ciekawostki o Chinach: Najwięcej autostrad znajduje się w Chinach

Autostrady w Chinach
auto.sina.com.cn/zz/sh/2017-08-29/detail-ifykiqfe2495530.shtml

W Państwie Środka dostępnych jest 142,6 tys. km autostrad, co plasuje Chiny na pierwszym miejscu na całym świecie. Całkowita długość dróg wynosi 4,8 mln km. Godne uwagi są hongkońskie drogi, znajdujące się w czołówce dróg lądowych najlepszej jakości. W 2018 r. na budowę autostrad przeznaczono inwestycję w wysokości 997 miliardów RMB, o 7,7% więcej niż w 2017 r. Według zebranych danych, średni roczny dzienny ruch na autostradzie krajowej wynosi ponad 26 tys. pojazdów.

Największy port znajduje się w Chinach

Ciekawostki o Chinach - Port w Szanghaju
port.today/chinas-biggest-yangshan-automated-container-port

W pierwszej dziesiątce najbardziej ruchliwych portów kontenerowych na świecie, aż siedem zlokalizowanych jest w Państwie Środka. Na pierwszym miejscu portów z terminalami kontenerowymi znajduje się Port w Szanghaju, operujący już od blisko 200 lat. Ze względu na lokalizację u ujścia rzeki Jangcy, obrót towarami odbywa się w sposób płynny. W 2018 r. TEU portu wyniosło ponad 42 mln, wyprzedzając o około 5,5 mln TEU port singapurski, znajdujący się na drugim miejscu. W celu polepszenia efektywności portu szanghajskiego, otwarto zautomatyzowany terminal Yangshan.

Port w Szanghaju został dokładniej opisany w tym artykule.

Bezpłatna konsultacja

Ciekawostki o Chinach: Największą armią jest armia chińska

W 2019 r. Chiny mają najliczniejszą na świecie aktywną siłę wojskową (Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza), zatrudniającą około 2,18 miliona czynnego personelu wojskowego. Państwo Środka wydaje jednak na armię mniej niż Stany Zjednoczone, które znajdują się na trzecim miejscu największych armii wojskowych świata. Natomiast pod względem siły, Chiny zajmują trzecią pozycję na świecie, za Stanami Zjednoczonymi oraz Rosją.

Największe lotnisko znajduje się w Chinach

Ciekawostki o Chinach - lotnisko Pekin-Daxing
youtube.com/watch?v=yQqNlTAa0no

We wrześniu 2019 r. otworzono największy dotychczas port lotniczy na świecie. Port lotniczy Pekin-Daxing znajduje się na południowej granicy Pekinu. Powstał między innymi po to, aby odciążyć inny międzynarodowy port lotniczy, port Pekin, zlokalizowany na północnym wschodzie miasta. Obszar terminalu ma wynosić 700 tys. m², który, według szacunków, pozwoli na przyjęcie ponad 100 mln pasażerów rocznie. Koszt zbudowania lotniska w kształcie feniksa (lub rozgwiazdy) projektu Zahy Hadid wyniósł około 63 miliardy dolarów.

Więcej na temat portu lotniczego Pekin-Daxing przeczytasz tutaj.

Zakazane Miasto jest największym kompleksem pałacowym

Zakazane Miasto w Chinach
hk01.com/即時中國/191898/北京故宮博物院-周一閉館-政策升級-暑假7月至9月不再豁免

Kontynuując temat Pekinu, przyjrzymy się jednemu z najbardziej rozpoznawalnych zabytków świata – Zakazanemu Miastu. Symetrycznie położony na osi północ-południe, okolony jest ze wszystkich stron drogami oraz stacjami metra. Na prawie 730 m2 znajduje się około 800 pałaców i liczne pawilony. Kompleks wybudowano na początku XV w. z rozkazu cesarza z dynastii Ming i był w posiadaniu rodziny cesarskiej do końca dynastii Qing (1644-1912). Przede wszystkim to jego ogrom sprawił, że jako jeden z pierwszych obiektów Chin, kompleks pałacowy został wpisany na światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 r.

Największa ilość wieżowców znajduje się w Hongkongu

Ciekawostki o Chinach - wieżowce w Hongkongu
zh.wikipedia.org/wiki/香港摩天大樓列表

Podczas gdy najwyższym wieżowcem świata jest dubajski Burj Khalifa, to w Hongkongu znajduje się dwa razy więcej wieżowców niż w Dubaju. Większość z 303 wieżowców jest budynkami mieszkalnymi. Najwyższym z nich jest International Commerce Center, mierzący 484 metrów wysokości i 118 kondygnacji, który w dodatku jest 8 najwyższym budynkiem na świecie. Hongkong, formalnie Specjalny Region Administracyjny Hongkong, jest ważnym centrum biznesowym i finansowym, jak i również najdroższym miastem pod względem ceny wynajmu mieszkań.

Przeczytaj więcej na temat Hongkongu.

Ciekawostki o Chinach: Najdłuższy mur znajduje się w Chinach

Mur Chiński

Na koniec przedstawiamy jeden z siedmiu współczesnych cudów świata. Wielki Mur Chiński został wpisany na listę UNESCO w 1987 r. Mur miał na celu obronę chińskich państewek i cesarstw od ataków najróżniejszych nomadycznych plemion. Jego budowa została zapoczątkowana w VII w. p.n.e.; natomiast najpopularniejsza część Wielkiego Muru została dobudowana za czasów dynastii Ming (XIV-XVII w.). Mur wyznacza się niespotykaną długością, jako, że wynosi ona ponad 20 tys. km. Z pewnością jest to godne podziwu, szczególnie, że równy jest aż połowie długości równika kuli ziemskiej. Najdłuższy odcinek rozciąga się na prawie 3,5 tys. km, spinając ze sobą Zatokę Pohaj Morza Żółtego oraz przełęcz Yangguan w pobliżu miasta Dunhuang.

Powyższa lista pokazuje potęgę Chin. Kraj ten jest również największym eksporterem na świecie. Zobacz, jak importować najróżniejsze arykuły z Chin lub przeczytaj inne ciekawostki o Państwie Środka.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3