Huawei wykonał pierwsze połączenie 5G

Wyścig związany z rozwojem łączności bezprzewodowej trwa. Chiński lider na rynku mobilnym Huawei oraz brytyjski operator Vodafone ogłosili, że w zeszłym tygodniu wykonali wspólnie pierwsze połączenie 5G na świecie.

Według doniesień agencji Xinhua, połączenie zostało wykonane we wtorek 20 lutego pomiędzy komputerem w Barcelonie a telefonem komórkowym w Madrycie przy użyciu podwójnego „połączenia 4G do 5G”. Połączenie 5G może osiągnąć prędkość szybszą nawet osiem razy od aktualnego standardu 4G. Oprócz połączenia głosowego, z sukcesem przeprowadzono także połączenie wideo.

Huawei 5g

Huawei uruchomił połączenie 5G

Połączenie wykonane było zgodnie ze standardami 5G, które zostały ustalone przez gigantów branży telekomunikacyjnej w grudniu 2017. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że nazywanie tego połączenia „pierwszym na świecie” jest trochę naciągane, ponieważ amerykańskie firmy AT&T i Verizon tydzień wcześniej ogłosiły, że wykonały pierwsze połączenie 5G. Również Intel twierdzi, że wypróbował sieć 5G podczas zimowych igrzysk olimpijskich. Jednak zdaniem Vodafone, testy tych firm nie spełniły ustalonych standardów. Twierdzi, że Intel użył eksperymentalnych ustawień, które nie byłyby kompatybilne z większością aktualnych technologii 4G.

Yang Chaobin, szef projektu 5G Huawei ogłosił, że firma jest w pełni oddana dalszemu rozwojowi technologii 5G i gotowa kontynuować współpracę z Vodafone. W bliskiej przyszłości planowane jest rozpoczęcie testów komercyjnych. Huawei już wcześniej ogłosił swoje plany, by w roku 2018 zainwestować 5 miliardów yuanów (786 milionów dolarów) na badania związane z rozwojem sieci 5G.

Pierwsze połączenie 5G wykonane zostało zaledwie dwa miesiące po ustaleniu standardów sieci, co nastąpiło znacznie szybciej niż się spodziewano. Oznacza to, że ewolucja sieci bezprzewodowej jest już coraz bliżej. Huawei planuje wypuszczenie pierwszych chipów komputerowych i telefonów komórkowych 5G już w przyszłym roku. Eksperci szacują, że prace nad rozwojem 5G zakończą się w 2020 roku.

5G oznacza „piątą generację” i odnosi się do najnowszego standardu mobilnej sieci bezprzewodowej. Zapowiadana sieć 5G traktowana jest jako przełom technologiczny. Ma być szybsza od dotychczasowej, oferować lepszy zasięg i zdołać pomieścić wielu użytkowników korzystających z niej w tym samym czasie. Technologia 5G będzie mieć duże znaczenie dla rozwoju tak zwanego „Internetu rzeczy”.

Źródło: gbtimes.com/huawei-and-vodafone-claim-to-make-first-5g-phone-call

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5