Największa fabryka fotowoltaiki powstanie w Chinach

Chiny są największym producentem paneli fotowoltaicznych na świecie. W pierwszej dziesiątce producentów paneli słonecznych o największych mocach przerobowych, aż osiem pochodzi z Chin. W Państwie Środka produkuje się ponad 60% fotowoltaiki w skali globalnej. Na cały 2019 rok globalna sprzedaż chińskich modułów fotowoltaicznych wyniosła ok. 125,5 GW, czyli była większa od popytu na moduły PV odnotowanego w 2018 roku, który wyniósł około 108,2 GW. Jeszcze w tym roku w Chinach, zacznie być budowana największa na świecie fabryka fotowoltaiki.

największa fabryka fotowoltaiki

Chiny – światowy producent fotowoltaiki

Największy producent paneli fotowoltaicznych na świecie pod względem całkowitej mocy to chiński Jinko Solar. W 2019 roku odnotował sprzedaż na poziomie 14,4 GW. Firma zapowiada, że do końca 2020 roku zainwestuje w linie produkcyjne umożliwiające podniesienie potencjału produkcyjnego modułów aż do 25 GW w skali roku. Obecnie firma chce sprzedawać panele o łącznej mocy 18-20 GW.

W 2020 roku pałeczkę przejmuje GCL System Integration Technology (GCL-SI). Przedsiębiorstwo ogłosiło plan uruchomienia największej na świecie fabryki fotowoltaiki, która będzie w stanie wyprodukować w ciągu roku panele o łącznej mocy odpowiadającej ponad połowie wszystkich mocy w fotowoltaice zainstalowanej na całym świecie.

Największa na świecie fabryka fotowoltaiki

Firma zapowiada, że w ciągu kilku najbliższych lat wyda 2,5 mld USD na budowę największej fabryki fotowoltaiki na świecie. Obiekt ma powstać w Hefei w prowincji Anhui. GCL-SI ma zająć powierzchnię 1,33 km2 i na miejscu mają być wytwarzane wszystkie niezbędne komponenty paneli fotowoltaicznych.

fotowoltaika

Budowa fabryki ma rozpocząć się już w tym roku i łącznie ma potrwać 4 lata. Prace nad fabryką będą podzielone na 4 etapy. Koszt każdego z nich szacuje się na około 5 mld RMB, czyli około 700 mln USD. Zakończenie pierwszego etapu przewidziano na ten rok i wówczas ruszy produkcja pierwszych modułów o łącznej mocy około 15 GW.

GCL-SI chce przede wszystkim produkować moduły typu monokrystalicznego, składających się z wysokowydajnych ogniw w rozmiarze 210 mm x 210 mm. GCL-SI planuje również produkcję modułów składających się z mniejszych ogniw o długości boku 158,75 mm oraz 166 mm.

Import z Chin w 2021

GCL System Integration Technology

GCL System Integration Technology jest częścią koncernu Golden Concord Holdings Limited (GCL). Firma powstała w 1990 roku i ma siedzibę w Hongkongu. Do chińskiej grupy należy także firma GCL-Poly, która jest jednym z największych na świecie producentów polikrzemu wykorzystywanego do produkcji ogniw fotowoltaicznych. Koncern zatrudnia na całym świecie ponad 30 tys. osób.

Firma produkuje m.in. moduły złożone z ogniw połówkowych, których moc sięga maksymalnie 410 W, a ich sprawność wynosi do 20,4%. W ofercie GCL-SI są też moduły dwustronne o mocy 400 W i sprawności osiągającej 20%.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 7