AliExpress – paczkomaty

Dokonywanie zakupów na AliExpress wydaje się opłacalne, ze względu na relatywnie niską cenę produktów oraz opcję darmowej wysyłki. Niestety, w niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie przyjąć paczki od kuriera, przywożącego towar pod nasz adres. Ze względu na wygodę, popularną metodą odbioru zamówień jest paczkomat. Zamawiając z AliExpress, jak paczkomaty wyróżniają się spośród innych opcji dostawy?

AliEpress paczkomaty

Zamówienie z AliExpress do Paczkomatu

W 2019 roku, InPost nawiązał współpracę z grupą Alibaba. W wyniku tego, dostępna jest dostawa z AliExpress do Paczkomatu InPost. Dostawa ta jest za darmo tylko przy zakupach o wartości minimalnej 5$. Dostawa do Paczkomatu jest dostępna tylko u części sprzedawców.

Z reguły, odbiór w Paczkomacie jest dostępny, jeśli przesyłka nie jest zbyt duża objętościowo, produkt nie posiada baterii, a jego waga nie przekracza 2 kg.

Na platformie AliExpress przed wskazaniem metody płatności za zamówienie, wybiera się sposób dostawy. Jeżeli sprzedawca oferuje wysyłkę AliExpress Standard Shipping, opcja odbioru w Paczkomacie InPost także może być dostępna. Przedtem, możliwe było tylko skorzystanie z usług np. China Mail, łączącego siły z Pocztą Polską.

AliExpress ASS

Na polskiej wersji językowej portalu, przy potwierdzeniu zamówienia, poprzez kliknięcie na „Paczkomat InPost” lub „Odbiór osobisty” w „Informacje dotyczące przesyłki”, automatycznie zostanie przypisany najbliższy Paczkomat według Twojego adresu. Jeżeli chcesz zmienić Paczkomat, naciśnij na „Pokaż na mapie” i kliknij na wybraną lokalizację oraz potwierdź.

Jeśli nie wiesz, jak dokonać zamówienia, sprawdź przewodnik przedstawiający krok po kroku składanie zamówienia na AliExpress.

AliExpress – paczkomaty: śledzenie przesyłki

Podobnie jak to jest przy innych zamówieniach, status przesyłki można sprawdzić na swoim koncie na AliExpress. W zakładce „Moje zamówienia” należy wejść z dane zamówienie oraz najechać przycisk „Śledzić zamówienie”. Następnie należy przekopiować tracking number i wkleić go na stronie InPostu, lub nacisnąć na „Śledzić zamówienie”, gdzie także znajdują się informacje o lokalizacji Twojej paczki.

Paczkę skierowaną do Paczkomatu InPost za pomocą aplikacji InPostu można śledzić od momentu, gdy znajdzie się na terenie Polski. Całą trasę przesyłkę można także śledzić na stronie Alipaczka.

Szkolenie: Import z Chin

Średni czas dostawy do Paczkomatu

Według InPost, dostawa paczki powinna trwać krócej niż przy wyborze Poczty Polskiej jako przewoźnika. To znaczy, że InPost deklaruje dostawę w mniej niż około 20 dni. Jednak, przy poszczególnych produktach, czas ten może być znacznie przedłużony.

Według statystyk, średnia ilość dni od nadania przesyłki rejestrowanej w Chinach do jej nadejścia w Polsce za pomocą AliExpress Standard Shipping wynosi 11 dni. Dla porównania, przesyłki wysyłane GLOBAL Expres/ePacker China dochodzą w 39 dni, a China Post – 43.

Do podanej liczby dni należy doliczyć kilka na przemieszczanie się przesyłki na terenie Polski.

paczkomaty Aliexpress

AliExpress – paczkomaty: cło i VAT

Chociaż InPost deklaruje, że paczki odbywają pełną odprawę celną w kraju UE, dotychczas istniało małe prawdopodobieństwo, że zamawiając do Paczkomatu, kupujący musiał pokryć należność podatku VAT oraz cło do pewnej kwoty.

Co do zasady, jeśli wartość towarów w przesyłce nie przekracza 150 euro, nie opłaca się cła. Podatek VAT jest nałożony na wszystkie przesyłki bez względu na to, jak jest ich wartość. Zapoznaj się z przepisami VAT i cle.

Potencjalne problemy przy zamawianiu z AliExpress do Paczkomatu

Zdarzają się przypadki, gdy sprzedający, zamiast wysłać paczkę do Paczkomatu InPostu, wysyła ją na adres Paczkomatu Pocztą Polską. Wtedy, pracownicy Poczty Polskiej zazwyczaj kontaktują się ze wskazanym odbiorcą.

Użytkownicy AliExpress skarżą się także, że sprzedawcy przekazują im numery paczek obcych osób. Jeżeli uważasz, że dostałeś od sprzedawcy podstawiony numer przesyłki, ponieważ np. paczka na AliExpress jest oznaczona jako już dostarczona, ściągnij aplikację InPostu, weryfikując ten sam numer telefonu, co został podany na AliExpress. Automatycznie dostaniesz podgląd na paczkę nadaną do Ciebie.

Ogólnie, Paczkomaty są bardzo wygodnym sposobem odbioru zamówienia; są dostępne 24/7, a mając dostęp do aplikacji, nie trzeba nawet podchodzić do zamontowanego ekranu. Paczkomaty są szczególnie dogodne, jeśli jest się poza domem cały dzień, bez możliwości przyjęcia paczki od kuriera.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.1 / 5. Ilość głosów: 27