Transport lotniczy z Chin

Sprowadzając towary z Chin, w celu ich przetransportowania można wybrać przesyłkę drogę morską, lotniczą bądź lądową. W przypadku wartościowych ładunków warto rozważyć transport lotniczy. Transport lotniczy z Chin to obecnie nie tylko najszybsza metoda przewozu towarów, ale także jedna z najbezpieczniejszych. Czas dostawy jest dość zróżnicowany, ale zwykle trwa kilka dni. Jest to szczególnie ważne w przypadku chociażby przewozu produktów, które wymagają szybkiego przetransportowywania lub tych, które szybko tracą na wartości.

transport lotniczy z Chin

Transport lotniczy z Chin – zalety i wady

Zalety transportu lotniczego

Fracht lotniczy jest idealny do ładunków z kruchą zawartością. Przy frachcie lotniczym możemy spodziewać się terminowości oraz dostarczenia towaru w głąb wybranego kraju, bez potrzeby przewożenia go na przykład z portu morskiego. Ponadto możliwe jest śledzenie pozycji przesyłki w czasie rzeczywistym.

Inną zaletą transportu lotniczego jest możliwość konsolidacji przesyłek, co jest odpowiednikiem transportu drobnicowego we frachcie morskim. Polega to na tym, iż operator logistyczny konsoliduje zwykle niewielkie przesyłki od różnych dostawców w kraju załadunku. Następnie jednym kontenerem transportuje je do kraju docelowego, gdzie towar jest dostarczany do odbiorców.

Typy przesyłek lotniczych w Chin

Poza przesyłkami skonsolidowanymi firmy oferują również szeroki wybór innych przesyłek lotniczych z Chin. Między innymi są to:

 • cargo, wykorzystywane głównie dla towaru cięższego niż 100 kg
 • przesyłki ekspresowe, gdzie przewożeniem towaru od nadawcy do odbiorcy zajmują się firmy kurierskie
 • przesyłki czarterowe, lecz ze względu na wysokie koszty wyczarterowania całego samolotu są niezwykle rzadko spotykane.
Bezpłatna konsultacja

Zaleta transportu lotniczego – krótki czas przewozu

Jednym z największych plusów transportu lotniczego z Państwa Środka jest czas jego trwania. Czas transportu, czyli transit time, to 4-7 dni. Jest to ogromna różnica w porównaniu z transportem morskim – przewóz morski z Chin trwa od czterech do siedmiu tygodni.

Wady frachtu lotniczego z Chin

Przewozy lotnicze mają pewne negatywne strony.

 1. W porównaniu do chociażby transportu kolejowego czy też morskiego, transport lotniczy jest obecnie jedną z najdroższych metod przewozu towarów.
 2. Tą metodą nie jest możliwe również przetransportowywanie produktów o sporych gabarytach. Zwykle wysyłany w ten sposób towar nie waży więcej niż 200-300 kg, choć zdarzają się wyjątki. Ważna jest nie tylko waga, ale także i objętość ładunku.
 3. Jest to jedna z najbardziej szkodliwych dla środowiska metod transportu.
 4. Mimo, że ładunek zazwyczaj dostarczany jest na czas, na terminowość mają wpływ warunki pogodowe.

Kiedy warto wybrać transport lotniczy z Chin?

Przewóz lotniczy jest odpowiedni w przypadku ładunków zawierających

 • biżuterię
 • elektronikę
 • produkty spożywcze i świeże (kwiaty)
 • drobne dobra luksusowe.

Należy mieć jednak na uwadze, że przewoźnicy stosują ograniczenia między innymi w przypadku transportu cieczy oraz baterii (w tym urządzeń je zawierających). Zasady przewozów materiałów niebezpiecznych w transporcie lotniczym reguluje konwencja DGR, opracowana przez organizację IATA.

Koszt transportu lotniczego

Transport lotniczy szczególnie opłaca się przy przewozie niewielkich ilości produktów, dlatego też importerzy wybierają go zwykle przy zamawianiu od chińskich firm próbek małej ilości towaru.

Zdecydowanie transport lotniczy jest godny polecenia importerom ze względów wysokich standardów bezpieczeństwa oraz ekspresowych wysyłek. Decydując się na ten sposób warto również pamiętać, iż wiele firm dysponuje ofertami różnorodnych linii lotniczych, tak aby dopasować termin, dostępną przestrzeń i wybrane lotnisko w Chinach do potrzeb klienta.

Aby porównać stawki przewozów lotniczych oferowanych przez sprawdzonych spedytorów, złóż zapytanie na platformie ShipHub.

Wyceń transport za darmo

Chiny – największe porty lotnicze cargo

Porty lotnicze cargo w Chinach są jednymi z największych na świecie:

 • HKG Hong Kong International Airport – najbardziej ruchliwy port na świecie
 • PVG Shanghai Pudong International Airport – drugie największe lotnisko w Chinach
 • PEK Beijing Capital International Airport – odpowiedni do obsługi samolotów szerokokadłubowych
 • CAN Guangzhou Bayun International Airport – czwarty największy port lotniczy cargo w Chinach
 • SZX Shenzhen International Airport – obsługuje ponad milion ton ładunków rocznie.

Transport lotniczy z Chin – podsumowanie

Jak każda metoda przewozu dóbr, transport lotniczy ma swoje zalety i wady. Dziki niemu wyroby w krótkim czasie znajdą się w porcie docelowym, lecz jest to kosztowne. Jest to najlepsza metoda transportu wyrobów o niewielkiej objętości/wadze, lecz o wysokiej wartości.

Jeśli nie zależy Ci na czasie, rozważ wybranie transportu morskiego, drogowego lub kolejowego z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 7