Taizhou – region produkcji wyrobów z plastiku i gumy w Chinach

Na rynku wiele produktów z plastiku i gumy pochodzi z Chin. Gdzie konkretnie produkowane są takie wyroby w Chinach? Główny region produkcji wyrobów z plastiku i gumy w Chinach to Taizhou we wschodniej części kraju. Jeśli planujesz import takich produktów, dobrym sposobem na szukanie dostawców jest podróż biznesowa do tego regionu. Wizyty w zakładach produkcyjnych warto połączyć z uczestnictwem w targach branżowych.

Taizhou – region produkcji wyrobów z plastiku i gumy w Chinach  

Gdzie produkuje się wyroby z plastiku i gumy w Chinach?

Chiny są podzielone na regiony produkcyjne, gdzie znajdują się skupiska fabryk specjalizujących się w wytwarzaniu pewnego rodzaju produktów. Przy zakładach produkcyjnych działają także hurtownie. Taizhou to jeden z takich regionów produkcyjnych, który słynie ze swoich wyrobów z gumy i plastiku. Produkcja obejmuje m.in. meble z plastiku, gumowe rękawiczki, przybory kuchenne z plastiku i kauczuku oraz akcesoria do pojazdów.

Taizhou – region produkcji wyrobów z plastiku i gumy w Chinach

Taizhou (台州) leży w prowincji Zhejiang nad wybrzeżem Morza Wschodniochińskiego. Miasto to posiada status prefektury miejskiej i zamieszkuje je ponad 6,6 mln osób. Osady powstawały już tam w III w. p.n.e. 

Taizhou zyskało przydomki “królestwa wyrobów z tworzyw sztucznych” i “kolebki form” w Chinach. To tam produkuje się ok. 70% produktów codziennego użytku z tworzyw sztucznych i 70% form. Szacuje się, że w Taizhou rocznie sprzedaje się wyroby z tworzyw sztucznych o wartości 5 mld USD. 

Pierwsze firmy specjalizujące się w formowaniu pojawiły się w tym regionie w latach 50. XX w. Rozwój przemysłu tworzyw sztucznych w Taizhou, mimo braku surowca w pobliżu, w ostatnich trzydziestu latach był błyskawiczny. Wielu importerów z zagranicy, zamiast dostawców z Kantonu czy Yiwu, wybierają konkurencyjnych dostawców z Taizhou. Fabryki w Taizhou współpracują z wielkimi markami jak McDonald’s, Burger King, Wal-Mart i BMW.

Szkolenie: Import z Chin

Hurtownie i fabryki wyrobów z tworzyw sztucznych w Chinach

Szacuje się, że w Taizhou działa ponad 12 tys. przedsiębiorstw związanych z branżą tworzyw sztucznych. Główny podział na kategorie obejmuje:

 • formy i matryce do tworzyw sztucznych
 • maszyny do wytwarzania wyrobów z plastiku, gumy, itp.
 • wyroby z tworzyw sztucznych
 • surowce i półfabrykaty
 • sprzedaż i usługi posprzedażowe.

Prefektura miejska Taizhou dzieli się na dzielnice i miasteczka specjalizujące się w określonych produktach:

 • Huangyan (黄岩): wyroby z plastiku, metali, drewna, szkła, formy
 • Jiaojiang (椒江): wysoko przetworzone związki chemiczne
 • Yuhuan (玉环): narzędzia ogrodowe i rolnicze
 • Wenling (温岭): części do motocykli i podobnych pojazdów
 • Luqiao (路桥): produkty codziennego użytku z tworzyw sztucznych.
Mapa producentów w Taizhou
Firmy z branży tworzyw sztucznych w Luqiao, Taizhou

Skupisko firm działających w branży tworzyw sztucznych w dzielnicy Luqiao (台州市塑料化工市场) zajmuje powierzchnię ponad 8 ha. Oprócz producentów i hurtowni znajdują tam się magazyny i inna infrastruktura odpowiadająca na potrzeby łańcucha dostaw. 

Taizhou International Plastic Hall
Źródło: jdzj.com/shichang/sc_gjslc.html

Jeśli planujesz wyjazd do zagłębia produkcyjnego zorientuj się wcześniej, gdzie znajdują się fabryki specjalizujące się w Twoich produktach i skontaktuj się z nimi, by ustalić termin spotkania. Zaplanuj do dwóch wizytacji dziennie, gdyż na więcej może nie starczyć czasu. W ramach przygotowań zapoznaj się z chińską kulturą biznesu.

Wizytacja w fabryce pomoże Ci podjąć decyzję, czy warto współpracować z danym dostawcą. Do tego zaleca się przeprowadzenie weryfikacji kontrahenta, dzięki której dowiesz się jaki jest profil dostawcy oraz czy np. toczą się przeciwko niemu sprawy sądowe. Zlecenie audytu fabryki to także dobry sposób na zmniejszenie potencjalnego ryzyka.

Targi handlowe artykułów plastikowych i gumowych w Taizhou

Uczestnictwo w targach handlowych daje wiele możliwości rozwoju Twojego biznesu. Na miejscu możesz poznać swoich konkurentów na rynku, nawiązać kontakty i współprace z innymi firmami w branży, znaleźć nowych dostawców czy przetestować produkty.

China Plastics Exhibition & Conference (PEC) to coroczne targi poświęcone branży tworzyw sztucznych organizowane od 2001 r. Przyciągają one ponad 30 tys. uczestników i 700 wystawców. Prezentowane są wyroby z tworzyw sztucznych, surowce, maszyny, matryce i formy oraz technologie z nimi związane. Jest to prestiżowa impreza targowa przyciągająca wielu nabywców z całego świata.

Miejsce: Taizhou International Convention & Exhibition Center

Strona internetowa: en.china-pec.com

Region produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych w Chinach. Przewodnik

Jak dostać się do Taizhou?

Transport w Taizhou

Samolotem do Taizhou

W Taizhou znajduje się port lotniczy Taizhou Luqiao, jeden z najważniejszych w prowincji Zhejiang. Lotnisko leży ok. 20 min jazdy samochodem do skupiska zakładów produkcyjnych i hurtowni w Luqiao.

Pociągiem do Taizhou

 • Podróż pociągiem ekspresowym z Pekinu Południe do Taizhou trwa od 6 godzin (z przesiadkami) do 8 godzin. Bilet kosztuje od 640 RMB (klasa druga) do ponad 1000 RMB (klasa pierwsza).
 • Z Szanghaju do Taizhou pociągi ekspresowe dojeżdżają w 3-3,5 godziny. Przejazd w jedną stronę kosztuje ok. 190-320 RMB w zależności od wybranej klasy.
 • Pociągi ekspresowe z Kantonu do Taizhou (z przesiadką i bezpośrednie) pokonują trasę w 9-10 godzin. Bilet w jedną stronę w klasie drugiej kosztuje ok. 520 RMB, a w klasie pierwszej 850 RMB.
Bezpłatna konsultacja

Jak poruszać się po Taizhou?

Taksówki to prawdopodobnie najlepsza forma transportu po chińskich miastach. Taryfy są stosunkowo niedrogie. Taryfa dzienna (godz. 5-23) wynosi:

 • 8 RMB za dwa pierwsze kilometry
 • do 7 km – 2,5 RMB/km
 • powyżej 7 km – 3,7 RMB/km.

Taryfa nocna (godz. 23-5) dla taksówek w Taizhou wynosi:

 • 10 RMB za dwa pierwsze kilometry
 • do 7 km – 3 RMB/km
 • powyżej 7 km – 4,1 RMB/km.

Jeśli korzystasz z przejazdu taksówką bez dedykowanej do tego aplikacji mobilnej, zlecamy zapisać cel podróży w znakach chińskich do okazania kierowcy.

Taizhou pokrywa gęsta sieć linii autobusowych – ponad 60. Większość linii zaczyna bieg po godz. 5 i kończy po godz. 22. Przejazd autobusem w Taizhou kosztuje 1,2-1,8 RMB przy użyciu karty komunikacji miejskiej, lub od 1,5 RMB bez karty.

Stawki celne na wyroby z tworzyw sztucznych z Chin 

Cło to jedna z opłat pobieranych podczas odprawy celnej towarów. Stawki celne różnią się w zależności od kategorii towaru oraz kraju pochodzenia. Taryfy celne dla produktów importowanych do Polski zebrane są w ISZTAR. Poniżej przedstawiamy listę wybranych wyrobów z tworzyw sztucznych importowanych z Chin wraz z stawką celną:

 • Silikony do produkcji trwałych implantów chirurgicznych (3910 00 00 40) – 6.5%
 • Uplastycznione octany celulozy (3912 12 00 00) – 6.5%
 • Odpady, ścinki i braki, z tworzyw sztucznych z polimerów styrenu (3915 20 00 00) – 6.5%
 • Worki, torby (włącznie ze stożkami) z polimerów etylenu (3923 21 00 00) – 6.5%
 • Dętki gumowe do rowerów (4013 20 00 00) – 4%
 • Rękawiczki, mitenki i rękawice z jednym palcem w rodzaju stosowanych do celów medycznych, chirurgicznych, dentystycznych lub weterynaryjnych (4015 12 00 00) – 2%
 • Pasy lub taśmy, przenośnikowe wzmocnione tylko metalem (4010 11 00 00) – 6.5%
 • Koła jezdne oraz ich części i akcesoria do motocykli (8714 10 30 00) – 3.7%
 • Łopaty i szufle (8201 10 00 00) – 1.7%
 • Meble z tworzyw sztucznych (9403 70 00 00) – 0%.

Szukasz innych zagłębi produkcyjnych w Chinach? Zapoznaj się z naszymi opracowaniami innych chińskich regionów produkcyjnych.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2