Coraz ciężej zapłacić gotówką w Chinach

Płatności elektroniczne zyskują coraz większą popularność w Państwie Środka. Dochodzi nawet do sytuacji, w których coraz ciężej zapłacić gotówką w Chinach. W roku 2018 wykonano 60.5 miliarda transakcji elektronicznych o łącznej wartości 41.3 bilionów USD. Szybkie odejście od płatności bezgotówkowych w Chinach spowodowało powstanie kłopotliwych sytuacji dla przedsiębiorców i turystów zagranicznych.

płatności bezgotówkowe w Chinach

Płatności bezgotówkowe w Chinach – ogromna liczba wykonanych transakcji

Liczba wykonanych płatności elektronicznych jest spora, jednak należy zdać sobie sprawę, że zawiera również transakcje niezwiązane koniecznie z zakupem towarów. Za przykład możemy tu przedstawić zwykłą sytuację codzienną. Matka przelewa dla syna 100 juanów, aby ten zrobił zakupy do domu. Chłopiec wyda w sklepie 60 juanów, a pozostałe 40 odda z powrotem na konto mamy. Bank zarejestruje wówczas transakcje o łącznej wartości 200 juanów, jednak w rzeczywistości zapłacone zostało jedynie 60.

Szybki wzrost popularności płatności elektronicznych w Chinach

Telefony komórkowe odgrywają coraz większą rolą w naszym życiu. Za ich pomocą możemy współcześnie załatwić prawie każdą sprawę życia codziennego. Smartfon towarzyszy nam bowiem przez cały czas, naprzeciw temu wyszły więc chińskie platformy. W roku 2009 powstała w Chinach Alipay, aplikacja obsługująca płatności elektroniczne zarówno na rodzimym rynku, jak i zagranicą. Cztery lata później, w 2013 uruchomiona została druga platforma – WeChat Pay. Co ciekawe, obie aplikacje kontrolują ponad 90% wszystkich płatności elektronicznych w Chinach, bijąc co roku rekordy transakcji.

płatności bezgotówkowe w Chinach - Chiny 2018

Ponad połowa obywateli Chin posiada stały odstęp do Internetu. Państwo Środka dąży do tego, aby stać się krajem innowacyjnym, co potwierdza między innymi szybki wzrost rozwoju zaawansowanych technologii. Odzwierciedla się to w wielu dziedzinach życia, widoczne jest poprzez technologię 5G, dokonywanie płatności z zastosowaniem systemu rozpoznawania twarzy, samochody elektroniczne czy też płatności elektroniczne.

Płatności bezgotówkowe w Chinach – aplikacje mobilne

Niestety już na wstępie musimy podkreślić, że na chwilę obecną nie ma możliwości płatności w Chinach poprzez aplikacje telefoniczne z podłączeniem kart zagranicznych. Jak wspomnieliśmy już na wstępie, przodującymi platformami w płatnościach mobilnych są Alipay i WeChat Pay. Obsługują one jedynie karty wydane przez banki zlokalizowane w Chinach. Opisywaliśmy wcześniej już jakie funkcje spełniają te elektroniczne portfele oraz jak założyć konta na WeChat oraz Alipay.

Revolut logo

Podczas pobytu w Chinach bardzo pomocny może okazać się Revolut. Jest to zarówno aplikacja mobilna, jak i również fizyczna karta. Dzięki niemu możemy korzystać z najlepszego przewalutowania i bez dodatkowych prowizji. Revoluta możemy używać nie tylko w Chinach, ale także w innych krajach.

płatności bezgotówkowe w Chinach - sposoby płatności

Problemy z płatnościami bezgotówkowymi w Chinach

Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że rozwój systemu płatności elektronicznych w Chinach zmieniają się z tygodnia na tydzień. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których ani gotówka ani karta płatnicza nie są już przyjmowane i jedyną opcją pozostaje płatność mobilna. Ogólnie rzecz ujmując nie powinno to stwarzać większego problemu, przecież nie musielibyśmy martwić się za każdym razem czy zabraliśmy wystarczająco gotówki lub czy mamy pod ręką portfel. Sęk w tym, że zarówno Alipay, jak WeChat Pay akcentują tylko i wyłącznie karty chińskie, a więc wiąże się to z koniecznością założenia nowego konta w banku.

Szkolenie: Import z Chin

W Chinach z telefonem nawet na rynek

Popularność płatności elektronicznych rośnie głównie ze względu na rozwój chińskiego e-commerce. Początkowo ludzie używali aplikacji do zamawiania towarów z internetu. Współcześnie jednak coraz częściej natknąć można się na sytuację w której problemem będzie zapłacenie gotówką, aniżeli z płatnością elektroniczną. Już nawet w popularnych przydrożnych knajpkach, czy też innych podobnych streetfood’ach znaleźć można porozwieszane kody QR.

płatności bezgotówkowe w Chinach QR

Oprócz płatności w branży spożywczej, telefonem zapłacić można również za bilety lotnicze, pociągowe, hotele, taksówki, wypożyczenie rowerów i wiele innych.

Nie tylko telefonem, ale i również twarzą

Chiński sektor technologicznych coraz częściej wpływa na życie turystów i obywateli. System rozpoznawania twarzy wspomaga identyfikację praktycznie każdej osoby będącej pod jego „okiem”. Swoje zastosowanie ma już nawet w systemie płatności.

płatności bezgotówkowe w Chinach - rozpoznawanie twarzy

Dzięki niemu mieszkańcy Chin mogą wykonać zakupy nawet bez wyciągania telefonu. Wystarczy tylko przejść przez system rozpoznawania twarzy i gotowe. Oficjalnie jednak funkcji tej nie stosuje się wobec turystów zagranicznych.

Wciąż w Państwie Środka w większych punktach przyjmowane są płatności gotówkowe. Mimo wszystko należy mieć na uwadze to, że może dojść do sytuacji, w której to płatność banknotami może okazać się niemożliwa. Transakcje elektroniczne są sporym ułatwieniem, ale wobec turystów przyjeżdżających do Chin sporadycznie, na okres kilku dni, funkcja ta jest nieco uciążliwa. Głównie ze względu na konieczność założenia nowego konta w chińskim banku, jako że Wechat i Alipay nie przyjmują kart zagranicznych. Z drugiej strony natomiast rozwój zaawansowanej technologii korzystnie przyczynia się do ulepszania ludzkiego stylu życia w wielu innych aspektach.

Być może w niedalekiej przyszłości chińskie platformy e-portfeli otworzą się również na przyjezdnych i płatności bezgotówkowe w Chinach nie będą już takim problemem.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

3.6 / 5. Ilość głosów: 5