Mastercard w Chinach dostaje zielone światło

Mastercard uzyskał wstępną zgodę na założenie firmy zajmującej się rozliczaniem w RMB kart bankowych. Działalność Mastercard w Chinach oznacza dostęp do rynku płatności o wartości 27 bln USD (2018 r.) w ramach otwarcia finansowego Państwa Środka. Nowy projekt Mastercard jest wspólnym przedsięwzięciem z NetsUnion Clearing Corporation (NUCC), chińską firmą, która prowadzi platformę dla płatności firm zagranicznych. Prace przygotowawcze muszą zostać zakończone w ciągu roku, aby Mastercard mógł złożyć wniosek do Bank of China o formalne zatwierdzenie rozpoczęcia działalności.

Mastercard w Chinach

Chiński rynek płatności

Dla Mastercard wejście na chiński rynek jest bardzo dużym osiągnięciem i szansą. Do tej pory rynek płatności w Chinach zdominowany był przez lokalnego gracza, czyli Union Pay, który jest obecny w 177 krajach i wydał pond 100 mln kart bankowych.

W Chinach płatności gotówkowe zostały niemal całkowicie wyparte. Głównie korzysta się z płatności poprzez WeChat lub Alipay. Od jakiegoś czasu płatności Alipay dostępne są także dla obcokrajowców nieposiadających konta w chińskim banku ani chińskiej karty SIM.

Pod koniec 2019 w Chinach znajdowało się 8,2 mld kart bankowych z czego 90% z nich to karty debetowe. Szacuje się, że pod koniec 2020 wartość transakcji płatności mobilnych podmiotów zewnętrznych wyniesie 331,4 bln RMB.

Bezpłatna konsultacja

Otwarcie rynku finansowego Chin

Chiny otwierają swój rynek finansowy na zagraniczne firmy. Pekin stopniowo łagodzi zasady rozpoczęcia działalności dla zewnętrznych dostawców kart bankowych, aby zagraniczne przedsiębiorstwa mogły prowadzić działalność ubezpieczeniową, zarządzać aktywami i bankowością inwestycyjną w Chinach. Zmiana zasad jest związana z pierwszą fazą umowy handlowej między USA a Chinami. Porozumienie sugeruje, że nowe przepisy mogłyby umożliwić amerykańskim firmom płatniczym łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej wejście na chiński rynek płatności.

Mastercard założył przedstawicielstwo w Chinach już w 1988 roku, kiedy karty bankowe ledwo istniały w kraju. Ale od tego czasu miał kłopoty z dostępem do użytkowników kart bankowych. Dopiero teraz Mastercard będzie miał szansę zaistnieć w Chinach.

Wtedy firma czekała ponad rok na zatwierdzenie swojej działalności przez Pekin. Obecnie w ramach umowy handlowej chińskie organy regulacyjne mają nie więcej niż 90 dni na rozpatrzenie wniosków dostawców usług płatności elektronicznych, takich jak Visa czy American Express.

Import z Chin w 2021

Nie tylko Mastercard pojawi się w Chinach

American Express również pokonał przeszkodę w dostępie do chińskiego rynku po tym, jak w ubiegłym miesiącu Bank of China przyjął jego wniosek o rozpoczęcie działalności w zakresie rozliczania kart bankowych.

Ze względu na liberalizację przepisów Amex i PayPal również planują swoją strategię wejścia na rynek płatności w Chinach.

Visa wciąż czeka na zatwierdzenie przez chińskich rząd swoich operacji.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 6