Uwaga na oszustwa chińskich fabryk – wzrost ryzyka

W najbliższych latach przewidywana jest fala zamknięć i upadłości wielu małych i średnich fabryk w Chinach. W związku z tym wzrasta także ryzyko padnięcia ofiarą oszustów, którzy liczą na ostatni duży zarobek i obierają sobie za cel zagranicznych importerów. Przedstawiamy najczęstsze oszustwa chińskich fabryk. Już teraz odbywają się one na dużą skalę, a wkrótce możemy spodziewać się ich nasilenia. Pamiętaj o wzmożonej ostrożności przy zawieraniu transakcji z chińskim kontrahentem!

oszustwa chińskich fabryk

Dlaczego oszustwa chińskich fabryk stają się coraz większym zagrożeniem?

Ekonomiści przewidują, że w ciągu najbliższych lat wiele chińskich fabryk będzie musiało stawić czoła zamknięciom i bankructwom. Sprawa dotyczy małych i średnich przedsiębiorstw, które odczuwają dużą presję wynikającą z charakterystyki chińskiej ekonomii. Przewiduje się upadłości wielu mniejszych firm, które są słabe i zacofane technologicznie, a do tej pory utrzymywane były dzięki chińskiemu systemowi. Eksperci zapowiadają, że najbliższa dekada przyniesie wiele „nagłych śmierci” prywatnych oraz publicznych chińskich fabryk.

Wzrost liczby zamykających drzwi dostawców oznacza również wzrost liczby oszustw. Gdy fabryka w Chinach spodziewa się, że zostanie zamknięta, jej właściciele często postanawiają wykorzystać ostatnią okazję na dochodowe transakcje. Taka transakcja ma zapewnić w krótkim czasie najwięcej zysku jak to możliwe. Po jego zdobyciu po prostu zamykają fabrykę.

Chińskie fabryki obierają sobie za cel zagraniczne przedsiębiorstwa, ponieważ wiąże się to z minimalnym ryzykiem pociągnięcia do odpowiedzialności. Ani chińska policja, ani ambasada w danym kraju nie może wiele zdziałać w przypadku tego typu oszustwa. Z tego powodu zagraniczne firmy padają ofiarami przekrętów właścicieli zamykających się fabryk. Poniżej przedstawiamy najbardziej powszechne oszustwa chińskich fabryk.

Szkolenie: Import z Chin

Oszustwa chińskich fabryk. Pobranie zaliczki

Wymaganie wpłaty zaliczki przez chińską fabrykę jest całkowicie normalne. Z tego powodu dostawca, który wie, że i tak zamyka fabrykę, może pobrać zaliczkę, nie wykonać żadnej pracy i zwyczajnie nie dostarczyć towaru. Jeśli oszuści z powodzeniem zrealizują taki schemat z dużą ilością zagranicznych firm, uzbierają pokaźną sumę. Tego typu oszustwo jest trudne do wykrycia i dlatego działa.

Istnieje także druga wersja tego przekrętu. W celu zwiększenia zysku, niektóre fabryki proponują kupującym specjalne zniżki. Obiecują, że jeśli importer znacznie zwiększy swoje zamówienie (np. złoży zamówienie na cały rok z góry) oraz kwotę zaliczki (np. do 50% wartości zamówienia), zaoszczędzi duże pieniądze. W rzeczywistości daje to okazję oszustom, by otrzymali więcej pieniędzy od jednego, nic nie podejrzewającego kupującego. Po złożeniu zamówienia fabryka zostaje zamknięta, a właściciele znikają – wraz z pieniędzmi.

Oszustwa chińskich fabryk. Towar niezgodny z zamówieniem

Inny popularny przekręt dotyczy głównie fabryk, które dostarczają chemikalia, podstawowe surowce lub żywność. Podobnie jak w opisanym wyżej oszustwie, fabryka oferuje dużą zniżkę, czasem wręcz „zbyt piękną, by mogła być prawdziwa”. Warunkiem jest opłacenie całego zamówienia z góry. Następnie chińscy oszuści wysyłają produkt niezgodny z zamówieniem i znikają z pieniędzmi. Bardzo często towar jest porządnie załadowany w kontenerze i na wierzchu rzeczywiście ułożony jest zamówiony produkt. Niestety, pod nim znajdują się np. cegły, piasek czy zgniłe pożywienie. W momencie, gdy importer chce dochodzić swoich praw, fabryka już nie istnieje.

Oszustwa chińskich fabryk. Sprzedaż fabryki

Właściciele zamykanej fabryki czasem zgłaszają się do kontrahenta, który wszystkie lub większość swoich towarów pozyskuje właśnie z tej fabryki. Proponują mu sprzedaż fabryki za nierealnie niską cenę. Transakcja musi jednak zostać zawarta jak najszybciej. To sprawia, że nie ma czasu na należytą staranność i zbadanie sytuacji lub konsultację z zaufanymi chińskimi prawnikami. Po zakupie, gdy nowy właściciel przyjeżdża do chińskiej fabryki, odkrywa, że budynek jest pusty i wszystkie maszyny zniknęły. Pracownicy fabryki przychodzą do pracy i domagają się zaległych pensji. Lokalny rząd upomina się o nieopłacone podatki. W dodatku budynek fabryki jest wynajmowany i jego właściciel oczekuje pokrycia zaległego czynszu. Poprzedni właściciele fabryki oczywiście znikają z powierzchni ziemi, zostawiając zagranicznego nabywcę ze swoim bałaganem.

Jak nie paść ofiarą oszustwa chińskich fabryk?

Pamiętaj o wzmożonej ostrożności, nawet jeśli od lat zamawiasz towary z tej samej fabryki. Opisane powyżej przypadki dotyczą fabryk, które działają w momencie składania zamówienia. W związku z nieuchronnym zamknięciem, niektórzy chińscy właściciele fabryk ulegną pokusie, by wykorzystać sytuację do nielegalnego zarobku. Przedstawione oszustwa chińskich fabryk to też niestety często działania zwykłych oszustów, które zdarzają się cały czas. Dlatego zawsze zalecamy dokonanie weryfikacji firmy przed złożeniem zamówienia. Sprawdzenie firmy pozwala na upewnienie się, czy ta rzeczywiście istnieje. Natomiast w przypadku wątpliwości co do dostawcy, z którym już współpracujesz – weryfikacja pozwala na ustalenie, czy chińska fabryka nie jest w procesie likwidacji. Składając zamówienie, pamiętaj również o podpisaniu kontraktu handlowego z chińską firmą. Jego brak zawsze wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Nie daj się nabrać na zbyt dobre oferty i zachowaj czujność. Jeśli padniesz ofiarą chińskich oszustów – w większości przypadków po prostu nie da się nic zrobić, by odzyskać stracone pieniądze.

Chińskie oszustwa – omówienie

Nie daj się oszukać! Zapoznaj się z często spotykanymi oszustwami w Chinach:

Oszustwo – chińska firma z Xi’an

Oszustwo na duże zamówienie z Chin

Oszustwo na podmianę numeru konta

Szkolenie: Import z Chin