Uwaga na oszustwa chińskich fabryk – Wzrost ryzyka

W najbliższych latach przewidywana jest fala zamknięć i upadłości wielu małych i średnich fabryk w Chinach. W związku z tym wzrasta także ryzyko padnięcia ofiarą oszustów, którzy liczą na ostatni duży zarobek i obierają sobie za cel zagranicznych importerów. Przedstawiamy najczęstsze oszustwa chińskich fabryk. Już teraz odbywają się one na dużą skalę, a wkrótce możemy spodziewać się ich nasilenia. Pamiętaj o wzmożonej ostrożności przy zawieraniu transakcji z chińskim kontrahentem!

Oszustwa chińskich fabryk

Dlaczego oszustwa chińskich fabryk stają się coraz większym zagrożeniem?

Ekonomiści przewidują, że w ciągu najbliższych lat wiele chińskich fabryk będzie musiało stawić czoła zamknięciom i bankructwom. Sprawa dotyczy małych i średnich przedsiębiorstw, które odczuwają dużą presję wynikającą z charakterystyki chińskiej ekonomii. Przewiduje się upadłości wielu mniejszych firm, które są słabe i zacofane technologicznie, a do tej pory utrzymywane były dzięki chińskiemu systemowi. Eksperci zapowiadają, że najbliższa dekada przyniesie wiele „nagłych śmierci” prywatnych oraz publicznych chińskich fabryk.

Wzrost liczby zamykających drzwi dostawców oznacza również wzrost liczby oszustw. Gdy fabryka w Chinach spodziewa się, że zostanie zamknięta, jej właściciele często postanawiają wykorzystać ostatnią okazję na dochodowe transakcje. Taka transakcja ma zapewnić w krótkim czasie najwięcej zysku jak to możliwe. Po jego zdobyciu po prostu zamykają fabrykę.

Chińskie fabryki obierają sobie za cel zagraniczne przedsiębiorstwa, ponieważ wiąże się to z minimalnym ryzykiem pociągnięcia do odpowiedzialności. Ani chińska policja, ani ambasada w danym kraju nie może wiele zdziałać w przypadku tego typu oszustwa. Z tego powodu zagraniczne firmy padają ofiarami przekrętów właścicieli zamykających się fabryk. Poniżej przedstawiamy najbardziej powszechne oszustwa chińskich fabryk.

Szkolenie: Import z Chin

Oszustwa chińskich fabryk

Pobranie zaliczki

Wymaganie wpłaty zaliczki przez chińską fabrykę jest całkowicie normalne. Z tego powodu dostawca, który wie, że i tak zamyka fabrykę, może pobrać zaliczkę, nie wykonać żadnej pracy i zwyczajnie nie dostarczyć towaru. Jeśli oszuści z powodzeniem zrealizują taki schemat z dużą ilością zagranicznych firm, uzbierają pokaźną sumę. Tego typu oszustwo jest trudne do wykrycia i dlatego działa.

Istnieje także druga wersja tego przekrętu. W celu zwiększenia zysku, niektóre fabryki proponują kupującym specjalne zniżki. Obiecują, że jeśli importer znacznie zwiększy swoje zamówienie (np. złoży zamówienie na cały rok z góry) oraz kwotę zaliczki (np. do 50% wartości zamówienia), zaoszczędzi duże pieniądze. W rzeczywistości daje to okazję oszustom, by otrzymali więcej pieniędzy od jednego, nic nie podejrzewającego kupującego. Po złożeniu zamówienia fabryka zostaje zamknięta, a właściciele znikają – wraz z pieniędzmi.

Towar niezgodny z zamówieniem

Inny popularny przekręt dotyczy głównie fabryk, które dostarczają chemikalia, podstawowe surowce lub żywność. Podobnie jak w opisanym wyżej oszustwie, fabryka oferuje dużą zniżkę, czasem wręcz „zbyt piękną, by mogła być prawdziwa”. Warunkiem jest opłacenie całego zamówienia z góry. Następnie chińscy oszuści wysyłają produkt niezgodny z zamówieniem i znikają z pieniędzmi. Bardzo często towar jest porządnie załadowany w kontenerze i na wierzchu rzeczywiście ułożony jest zamówiony produkt. Niestety, pod nim znajdują się np. cegły, piasek czy zgniłe pożywienie. W momencie, gdy importer chce dochodzić swoich praw, fabryka już nie istnieje.

Sprzedaż fabryki

Właściciele zamykanej fabryki czasem zgłaszają się do kontrahenta, który wszystkie lub większość swoich towarów pozyskuje właśnie z tej fabryki. Proponują mu sprzedaż fabryki za nierealnie niską cenę. Transakcja musi jednak zostać zawarta jak najszybciej. To sprawia, że nie ma czasu na należytą staranność i zbadanie sytuacji lub konsultację z zaufanymi chińskimi prawnikami. Po zakupie, gdy nowy właściciel przyjeżdża do chińskiej fabryki, odkrywa, że budynek jest pusty i wszystkie maszyny zniknęły. Pracownicy fabryki przychodzą do pracy i domagają się zaległych pensji. Lokalny rząd upomina się o nieopłacone podatki. W dodatku budynek fabryki jest wynajmowany i jego właściciel oczekuje pokrycia zaległego czynszu. Poprzedni właściciele fabryki oczywiście znikają z powierzchni ziemi, zostawiając zagranicznego nabywcę ze swoim bałaganem.

Jak nie paść ofiarą oszustwa chińskich fabryk?

Weryfikacja dostawcy z Chin

Pamiętaj o wzmożonej ostrożności, nawet jeśli od lat zamawiasz towary z tej samej fabryki. Opisane powyżej przypadki dotyczą fabryk, które działają w momencie składania zamówienia. W związku z nieuchronnym zamknięciem, niektórzy chińscy właściciele fabryk ulegną pokusie, by wykorzystać sytuację do nielegalnego zarobku. Przedstawione oszustwa chińskich fabryk to też niestety często działania zwykłych oszustów, które zdarzają się cały czas. Dlatego zawsze zalecamy dokonanie weryfikacji firmy przed złożeniem zamówienia. Sprawdzenie firmy pozwala na upewnienie się, czy ta rzeczywiście istnieje. Natomiast w przypadku wątpliwości co do dostawcy, z którym już współpracujesz – weryfikacja pozwala na ustalenie, czy chińska fabryka nie jest w procesie likwidacji. Dowiesz się też, czy nie wpadła ona w problemy finansowe.

Kontrakt handlowy z chińską firmą

Składając zamówienie, pamiętaj również o podpisaniu kontraktu handlowego z chińską firmą. Jego brak zawsze wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Nie daj się nabrać na zbyt dobre oferty i zachowaj czujność. Jeśli padniesz ofiarą chińskich oszustów – w większości przypadków po prostu nie da się nic zrobić, by odzyskać stracone pieniądze. Kontrakt handlowy zabezpieczy Twoją transakcję i jasno określi jej warunki. W razie problemów pomoże Ci w dochodzeniu swoich praw, ubieganiu się o zwrot pieniędzy, czy ponowną wysyłkę towaru.

Jeśli chcesz podpisać umowę z chińską firmą, która będzie egzekwowalna w Chinach, zgłoś się do nas!

Import z Chin w 2021

Kontrola jakości towaru

Jeśli składasz zamówienie u chińskiego dostawcy, rozważ przeprowadzenie kontroli jakości towaru w fabryce. W przypadku, gdy nie możemy sami udać się do fabryki w Chinach, warto zlecić inspekcję innej firmie. Taką kontrolę można zorganizować na kilku etapach w taki sposób, aby sprawdzić całość łańcucha produkcyjnego lub jego wybrane części. Dzięki kontroli jakości w Chinach upewnisz się, że Twój produkt jest dobry jakościowo, sprawny i całkowicie zgodny z zamówieniem. Jakie są poszczególne etapy kontroli jakości towaru?

1) Kontrola przed produkcją (Audyt fabryki)

Kontrola wykonywana po weryfikacji producenta naszego towaru. Dzięki inspekcji na tym etapie odkryjemy ewentualne problemy jeszcze zanim wytwarzanie naszych artykułów się rozpocznie. Skontrolowane zostają tutaj surowce i półprodukty służące do produkcji, ich dostępność oraz próbki i maszyny. Kontrola przed produkcją umożliwia potwierdzenie, czy warto nawiązać współpracę z dostawcą.

2) Kontrola w trakcie produkcji

Ten rodzaj inspekcji odbywa się, gdy powstało już 10–60% zamówionego towaru i rozpoczęto przygotowania do jego eksportu. Podczas tego etapu sprawdza się losowo wybrane sztuki produktu. Taka kontrola pozwala importerowi upewnić się, że produkcja przebiega prawidłowo i zgodnie z harmonogramem.

3) Kontrola przed wysyłką

Kontrola przed wysyłką odbywa się, gdy towar jest już gotowy do eksportu. Zalecamy przeprowadzenie jej przed wpłaceniem drugiej transzy. Tak jak w przypadku inspekcji w trakcie produkcji, tutaj również sprawdza się stan losowych egzemplarzy. Jest to ostatni etap, podczas którego istnieje jeszcze możliwość dokonania ewentualnych zmian lub zastosowania środków naprawczych. Kontrola pozwala na wykrycie wszelkich odchyleń oraz wad gotowych już wyrobów. 

4) Kontrola przy załadunku

Ostatni etap kontroli jakości. Umożliwia upewnienie się, że towar został odpowiednio przygotowany do transportu. Sprawdza się, czy sposób zapakowania wyrobów zapewnia im całkowicie bezpieczną podróż i jest zgodny z odpowiadającymi im normami. Kontrola przy załadunku służy potwierdzeniu, że produkty nie ulegną uszkodzeniu w transporcie. Ponadto, potwierdzi, że wysyłane są do nas właściwe towary w odpowiednich ilościach. Na tym etapie weryfikuje się także niezbędną do tranzytu dokumentację.

Nie daj się oszukać! Zapoznaj się z często spotykanymi oszustwami w Chinach:

Oszustwo – chińska firma z Xi’an

Oszustwo na duże zamówienie z Chin

Oszustwo na podmianę numeru konta

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 6