Import z Chin – chińska firma z Xi’an

Przez ostatnie miesiące odnotowaliśmy nasilające się problemy z rzetelnością chińskich firm mających swoją siedzibę w Tianjin, Shijiazhuang i Xi’an. Niewątpliwie doświadczeni importerzy wiedzą, w jaki sposób zabezpieczyć import z Chin. Wiedzą także jak ograniczyć ryzyko współpracy z chińskimi firmami poprzez pełną weryfikację chińskiej firmy, podpisanie kontraktu handlowego, wizyty bezpośrednio w fabryce i kontrolę jakości towaru (tzw. on-site check). Naturalnie nie każda chińska firma to zorganizowanie oszuści. Niestety wiele początkujących importerów zapomina o sprawdzeniu dostawcy w Chinach, co jest w szczególności groźne, jeżeli chińska firma ma siedzibę w jednym z wymienionych miast.

Import z Chin - chińska firma z Xi'an

Import z Chin – chińska firma z Xi’an

W tym roku odnotowaliśmy nasilające się problemy z rzetelnością firm pochodzących z następujących miasta: Xi’an, Tianjin, Shijiazhuang. Niestety w większości przypadków o zwykłe oszustwo.

Schematy oszustów, ich sposób postępowania pozwala domniemywać, że firmy te wzięły za cel w polskie firmy. Wyłudzenia mają dwa powtarzające się schematy, nie mniej to zawsze pierwszy krok jest ten sam. Kontakt z chińską firmą zostaje nawiązany poprzez Internet. Zazwyczaj to polska firma znajduję dostawcę na popularnej platformie B2B (business to business) jakim jest Alibaba (w szczególności uważać należy na Gold Supplier). Zdarza się również, że to chińskie firmy bezpośrednio namierzają swoje ofiary i kontaktują się z polskimi firmami. Dotyczy to w szczególności polskich producentów żywności i firmy eksportujące.

Szkolenie: Import z Chin

1. Importujemy towar z Chin

Polska firma chcąc rozpocząć import z Chin nawiązuje kontakt z potencjalnym dostawcą w Chinach. Samo nawiązywania kontaktu oraz negocjacje z chińską firmą przebiegają bez żadnych problemów. Bardzo często chińska firma dostarcza do Polski próbki oferowanego towaru, który spełnia wymagania klienta. Problem pojawia się po wpłacie depozytu lub całej kwoty – kontakt z chińską firmą się po prostu urywa.

Skuteczną ochroną i sposobem uniknięcia oszustwa jest weryfikacja chińskiej firmy. Tylko niezależne sprawdzenie firmy w rejestrze odpowie nam na pytanie czy taki podmiot faktycznie istnieje, a w przypadku ważnej rejestracji czy można z taką firmą współpracować. Wiele firm z Xi’an w ogóle nie posiadają rejestracji a Ci oszuści, którzy dokonają rejestracji firmy robią to zazwyczaj tylko na potrzeby oszustwa. Takie podmioty zazwyczaj nie mają rejestracji w najważniejszych urzędach, zatrudniają 1-2 osoby i nie posiadają wpłaconego kapitału zakładowego. Należy również dodać, że są to firmy bardzo młode zarejestrowane zazwyczaj parę tygodni przed oszustwem.

Należy pamiętać, że zawsze należy dokonywać weryfikacji firmy przed dokonaniem jakichkolwiek przelewów do Chin.

2. Chińska firma chce kupić towar

Polski eksport do Chin rośnie z roku na rok w szczególności firmy z branży spożywczej odnoszą sukcesy na chińskim rynku. Wystawiając się na targach w Chinach, nawiązując kontakty handlowe poprzez Internet zawsze powinniśmy być czujni.

Oszustwo to zwane również „oszustwem na duże zamówienie z Chin” jest bardzo popularne. Co miesiąc dokonujemy weryfikacji dziesiątki chińskich firm, które zostały oszukały w ten sam sposób.

Polskie firmy negocjują z oszustami przez dany okres czasu, chińska firma godzi się na wszystkie warunki łącznie ze 100% przedpłatą, na zakończenie bardzo szybko toczących się negocjacji to chiński partner zaprasza przedstawicieli polskiej firmy do przyjazdu do Xi’an na podpisanie kontraktu handlowego. Polska firma udając się do Chin nagabywana jest na podział fikcyjnych opłat notarialnych sięgających od 400-10 000 Euro. Żadne takie opłaty naturalnie nie istnieją.

Wiele firm potwierdza, że oszustwo wyglądało w ten sam sposób, Chińczycy nalegają na wręczenie opłaty notarialnej w euro bądź w dolarach „do ręki” a strona chińska nie zgadza się ani na pójście do notariusza ani na samodzielne pokrycie tej opłaty, nawet w sytuacji, kiedy strona polska oferuję upust na zamawiany towar wielokrotnie wyższy niż kwota opłaty notarialnej.

W sytuacji, kiedy nie chcemy się udać do Chin to opłatę notarialną można przelać – oczywiście na konto chińskiej firmy, która deklaruje, że sama zapłaci za notariusza. Po przelaniu takiej opłaty kontakt się urywa a umowa nie dochodzi do skutku.

Dokonuj weryfikacji chińskich firm. Należy pamiętać, że każdą nowo poznaną firmę w Chinach, niezależnie od sposobu nawiązania relacji biznesowej należy w pełni zweryfikować. Sprawdzić możemy nie tylko czy firma faktycznie istnieje, ale czy jest producentem czy pośrednikiem, jak wiele osób zatrudnia, jakie ma konta bankowe, kiedy powstała oraz jak długo istnieje i wiele więcej.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4