Dostałem towar złej jakości z Chin. Czy zostałem oszukany?

Chiny stawiają na dobrą jakość swoich produktów. Jakość „made in China” przez długi czas kojarzyła się z tanią tandetą, jednak to się zmieniło i importerzy przyzwyczaili się już do kupowania w Chinach dobrych gatunkowo produktów w niskiej cenie. Wciąż jednak zdarza się, że kontrahent wysyła z Chin towar złej jakości lub niezgodny z opisem. Czy jest to forma chińskiego oszustwa? Jak nie dać się oszukać przy imporcie z Chin i jak upewnić się, że jakość towaru spełni nasze oczekiwania?

dostałem towar złej jakości z Chin

Należy pamiętać, że import z Chin zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. W serwisach B2B typu Alibaba.com znaleźć można mnóstwo dostawców i nikt nie daje gwarancji na to, że sprzedawane przez nich wszystkich towary są dobrej jakości. Należy jednak odróżnić świadome oszustwa (takie jak na przykład: oszustwo na duże zamówienie, oszustwo na podmianę numeru konta czy oszustwa fabryk, o których pisaliśmy wcześniej) od braku profesjonalizmu u dostawców, z którym niestety często możemy się spotkać. Wiele pułapek związanych z importem z Chin wynika również z niewiedzy importera. Dlatego przed złożeniem większego zamówienia zalecamy zapoznanie się z przedstawionymi poniżej sprawdzonymi sposobami zabezpieczenia zamówienia. Dodatkowo zachęcamy do udziału w prowadzonych przez nas szkoleniach na temat importu z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Towar złej jakości z Chin a błędy, które popełniają importerzy

Najczęstszym błędem popełnianym przez importerów jest uwierzenie na słowo w informacje podane w Internecie. Kupowanie w takim serwisie jak Alibaba.com to nie to samo, co kupowanie w profesjonalnym sklepie internetowym. Nie wszyscy reklamujący się tam dostawcy są sprawdzeni. Wśród tak wielu sprzedawców dostępnych na Alibabie, niestety można trafić na towary, których jakość będzie znacznie różnić się od naszych oczekiwań.

Na przykład, wielu importerów popełnia błąd myśląc, że posiadanie przez sprzedawcy znaczka „Alibaba Gold Supplier” równa się temu, że jest to firma zweryfikowana i posiada wysokie standardy jakości. Nic bardziej mylnego. Takie oznaczenie sprzedawcy mogą sobie po prostu kupić (niczym konto „premium” na portalu internetowym) i wcale nie świadczy o tym, że dostawca jest godny zaufania. Nawiązanie biznesowej relacji z chińską firmą bez wcześniejszej weryfikacji potencjalnego partnera to ryzyko, które importer sam na siebie nakłada.

Nie lecisz do Chin, nie podpisujesz z chińskim dostawcą umowy handlowej, nie przeprowadzasz kontroli jakości? Musisz być świadomy tego, że w przypadku otrzymania produktu niezgodnego z opisem, wina leży także po Twojej stronie. Niektórym przedsiębiorcom wydaje się, że rezygnując z tych elementów unikną dodatkowych kosztów, zaoszczędzą pieniądze i czas. Warto jednak pamiętać, że w momencie, gdy towar dociera już do portu, ciężko jest odzyskać pieniądze. Może więc bardziej opłaca się zainwestować przed dostawą i upewnić się, że zamówiony towar będzie zgodny z oczekiwaniami, a przez to uniknąć poniesienia większych strat w późniejszym czasie.

Jak nie dać się oszukać przy imporcie z Chin?

Przede wszystkim zawsze należy zamówić tak zwane sample (próbki) danego towaru. Dzięki temu zanim zdecydujemy się na złożenie dużego zamówienia, sprawdzimy czy produkt jest zgodny z naszymi wymaganiami jakości. Nie możemy jednak traktować tego jako jedynego sposobu zabezpieczenia. Warto rozważyć również inne metody, takie jak weryfikacja firmy, przeprowadzenie audytu fabryki oraz kontroli jakości po produkcji. Tego typu działania minimalizują ryzyko ewentualnych strat, a także dają pewność, że produkt, który do nas dotrze, będzie spełniał nasze oczekiwania. Co więcej, jeżeli nasz produkt wymaga specjalnych certyfikatów, zawsze należy sprawdzić autentyczność przesłanych dokumentów.

Ponadto, bardzo wiele zależy od tego jak ustalimy nasze wymogi wobec produktu i na ile dopilnujemy czy zostały spełnione. Dzięki temu upewnimy się, że nie dotrze do nas z Chin towar złej jakości.

Składając duże zamówienie, bardzo istotne jest więc zawarcie umowy handlowej, w której jasno określi się wszelkie warunki transakcji. Dokładne ustalenie warunków pozwala uniknąć późniejszych nieporozumień, dlatego należy omówić z chińskim partnerem wszystkie szczegóły. W kontrakcie powinny znaleźć się zapisy nie tylko dotyczące ceny produktów, ale także między innymi warunki Incoterms, dzielące odpowiedzialność za towar i koszty na poszczególnych etapach procesu transportowego. Warto zawrzeć informacje na temat tego jak towar będzie zapakowany, a podczas kontroli jakości – oprócz produktu sprawdzić także opakowanie. W ten sposób upewnimy się, że towar nie ulegnie uszkodzeniu podczas transportu.

Dlaczego warto weryfikować dostawcę?

Chińska gospodarka cały czas dynamicznie się rozwija i powstają kolejne firmy i fabryki. Cały świat wie, że Chiny to tani producent, dlatego zagraniczni przedsiębiorcy chętnie nawiązują współpracę z chińskimi dostawcami. Chińczycy natomiast widzą w pozycji, w której znajduje się ich kraj, szansę dla siebie, aby szybko się wzbogacić. Z tego powodu należy być wyczulonym na to, że wśród mnóstwa eksporterów dostępnych na serwisach B2B takich jak Alibaba, łatwo trafić też na dostawców nieprofesjonalnych. Nawet jeśli nie chcą nas oni świadomie oszukać, warto zabezpieczyć się przed nieporozumieniami lub poniesieniem strat w związku z otrzymaniem produktu innej jakości niż oczekiwana. Lepiej jest przecież sprawdzić wcześniej niż potem żałować.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2