Import sprzętu do sportów zimowych z Chin

Sporty zimowe zyskują coraz większą popularność wśród Polaków. Obecnie aż 30% z nas deklaruje, że potrafi jeździć na nartach. Najchętniej jeździmy w polskie góry, jednak ośrodki na Słowacji, w Austrii i we Włoszech również cieszą się uznaniem wśród polskich fanów zimowego szaleństwa. Dla wielu z nas zimowe wyjazdy na stoki stały się swego rodzaju tradycją. Wraz z rosnącym zainteresowaniem i dużą popularnością tego typu sportów wśród Polaków, rośnie również import sprzętu do sportów zimowych z Chin.

Import sprzętu do sportów zimowych

Gdzie produkuje się odzież i sprzęt do sportów zimowych w Chinach?

Do niedawna chińskie fabryki wykonywały przede wszystkim zlecenia dla znanych marek ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, a sprzęt z nich pochodzący odznaczał się wysoką jakością. Wojna celna między Chinami a USA, nadchodzące Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2022 roku, jak również ogólny wzrost popularności sportów zimowych wśród Chińczyków sprawiły, że liczba rodzimych producentów w tej branży rośnie aktualnie w bardzo szybkim tempie.

Większość producentów ma swoje fabryki w prowincjach Guangdong (miasta Shenzhen i Kanton) oraz Zhejiang (Ningbo). Warto sprawdzić oferty w:

 • Quanzhou
 • Kantonie
 • Szanghaju
 • Fuzhou
 • Dongguan
 • Xiamen
 • Yangzhou
 • Qingdao.
Import sprzętu do sportów zimowych z Chin - mapa zagłębi
Bezpłatna konsultacja

Import sprzętu do sportów zimowych z Chin – cło

Przed rozpoczęciem importu tego typu produktów warto przede wszystkim sprawdzić obowiązujące je stawki celne. Polecamy skorzystanie z systemu ISZTAR. Stawka celna jest przypisana do kodów celnych.

Przykładowe stawki celne na sprzęt do sportów zimowych z Chin

Nazwa produktu – kod celny – stawka celna

 • Narty (9506 11 10 00) – 3.7%
 • Wiązania do nart (9506 12 00 00) – 3.7%
 • Gogle narciarskie (9004 90 10 00) – 2.9%
 • Kaski narciarskie (6506 10 10 00) – 2.7%
 • Buty narciarskie (6402 12 10 00) – 17%
 • Odzież narciarska (6112 20 00 00) – 12%
 • Kije narciarskie (9506 19 00 00) – 2.7%
 • Deski snowboardowe (9506 11 21 00) – 3.7%
 • Buty snowboardowe (6402 12 90 00) – 17%
 • Sanki (9506 91 90 00) – 2.7%
 • Łyżwy (9506 70 10 00) – 0%.

Stawki celne na podane produkty wynosi odpowiednio od 0% do 17%. Niskie stawki celne sprzyjają opłacalności importu tego typu towarów z Chin. Natomiast stosunkowo wysokie cło (tj. 12% i 17%) obejmuje wyłącznie odzież i buty narciarskie oraz snowboardowe. Ponadto, szczególnie interesująco wygląda kwestia importu łyżew o zerowym cle.

Targi odzieży i sprzętu do sportów zimowych w Chinach

Jeśli planujesz import sprzętu do sportów zimowych z Chin, warto zastanowić się nad wyjazdem na odpowiednie targi. Organizowane cyklicznie targi są świetną okazją do znalezienia potencjalnego partnera i zapoznania się z oferowanym przez niego towarem. Tego typu wydarzenia nie tylko dają możliwość bezpośredniego sprawdzenia towaru pod względem jakości i wykonania, ale również pozwalają na zawiązanie bliższej relacji z producentem, co może zaowocować w przyszłości.

Poniżej przygotowaliśmy listę wybranych targów wraz z najważniejszymi informacjami.

Alpitec China & ISPO International Trade Show for Brands in Sports, Fashion & Lifestyle

Miejsce: New China International Exhibition Center, Pekin, Chiny

Oficjalne strony targów: fierabolzano.it/alpitecchina/en; ispo.com/en/beijing

Dwie największe imprezy targowe w regionie skupione na tematyce sportów zimowych połączą swoje siły. Nie mogą Cię one ominąć! Na targach prezentowana jest ogromna ilość i różnorodność prezentowanych produktów, ze skuterami śnieżnymi i innymi rozwiązaniami technologicznymi dla branży włącznie.

China International Sporting Goods Show (China Sport Show)

Miejsce: National Convention & Exhibition Center, Szanghaj, Chiny

Oficjalna strona targów: en.sportshow.com.cn/index.html

Największe targi sprzętu sportowego regionu Azji i Pacyfiku, przyciągające ponad 100 tys. odwiedzających. Wystawcy prezentują sprzęt, akcesoria i odzież do sportów zimowych.

Shenzhen International Sport Expo

Miejsce: Convention and Exhibition Center, Shenzhen, Chiny

Oficjalna strona targów: spoe.cn

Targi w całości poświęcone wyposażeniu i odzieży sportowej.

Import z Chin w 2021

Import sprzętu do sportów zimowych z Chin – oznaczenia i certyfikaty

W przypadku odzieży, obowiązuje umieszczenie metki informującej o składzie surowcowym. Jeśli importujesz odzież lub dodatki ze skórzanymi elementami, zapoznaj się z konwencją CITES. Odzież i dodatki definiowane jako ochronne (np. hełm) podlegają pod jedną z dyrektyw Nowego Podejścia, rozporządzenie w sprawie środków ochrony indywidualnej PPE (2016/425). Oznacza to, że produkt powinien nosić oznaczenie CE. Przykładem obowiązującej normy jest EN 14120: 2003 A1: 2007 Ochraniacze nadgarstków, dłoni, kolan i łokci dla użytkowników sprzętu sportowego.

Rozporządzenie REACH reguluje wyroby stworzone z tworzyw sztucznych oraz tekstylia. Oznacza to, że odzież sportowa także podlega pod rozporządzenie REACH. W przypadku odzieży dla dzieci stosuje się normę EN 14682:2014.

Import sprzętu do sportów zimowych z Chin – podsumowanie

Cło na sprzęt do sportów zimowych z Chin wynosi od 0 do kilkunastu procent. Pamiętaj, że produkty wprowadzane na rynek Unii Europejskiej muszą być bezpieczne dla konsumenta.

Sprawdź cło na pozostały sprzęt sportowy z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.6 / 5. Ilość głosów: 9