Import smartwatchy z Chin – ile wynosi cło?

Osoby zainteresowane nowymi technologiami i rynkiem elektroniki użytkowej z pewnością zaobserwowały nieustannie rosnące zainteresowanie inteligentnymi zegarkami, czyli tak zwanymi smartwatchami. Jest to kolejny finansowych hit zaraz po smartfonach oraz tabletach. We wpisie przybliżymy kwestie związane z importem smartwatchy z Chin.

Import smartwatchy z Chin

Czym są smartwatche?

Smartwatch jest to gadżet pozwalający nam nie tylko połączyć się z naszym telefonem, ale także często posiada funkcję mierzenia naszego tętna, snu, czy ilości kroków. A to tylko niektóre ze zastosowań tych urządzeń. Smartwatche produkowane są przez wiele firm z branży elektronicznej. Poza gigantami z branży elektroniki użytkowej, takich jak Samsung lub Apple, na rynku obecnych jest również wielu mniejszych graczy konkurujących cenami. Przestrzegamy jednak przed importem z Chin smartwatchy znanych marek. Często oferty tego typu są tworzone przez oszustów w celu wyłudzenia pieniędzy od zachodnich przedsiębiorców.

Szkolenie: Import z Chin

Gdzie produkuje się smartwatche w Chinach?

Chiński rynek elektroniczny zdominowany jest przez producentów z prowincji Guangdong. Również w przypadku smartwatchy głównym ośrodkiem produkcyjnym jest położone tam miasto Shenzhen. Wielu dostawców takich towarów znajdziemy także w Kantonie. Mniejszymi, ale równie wartymi wspomnienia miejscami produkcji smartwatchy są prowincje Jiangsu oraz Zhejiang.

Ośrodki produkcyjne - smartwatche

Jakie wymogi muszą spełniać smartwatche?

Wprowadzenie wszelkich towarów do obrotu wiąże się z koniecznością dopilnowania kwestii niezbędnych oznaczeń oraz dokumentacji. Obowiązkiem importera jest upewnienie się, że sprowadzane przez niego wyroby są zgodne z odpowiednimi regulacjami rynku europejskiego. Produkty nie wykazujące zgodności z wymaganiami stawianymi przez Unię Europejską, nie zostaną dopuszczone do obrotu na jej terenie. Może to również skutkować obciążeniem importera wysoką karą finansową. O jakich wymogach powinni pamiętać importerzy smartwatchy?

Deklaracja zgodności i oznaczenie CE

Najistotniejszym obowiązkiem dotyczącym każdego towaru elektronicznego jest posiadanie oznaczenia CE. Jest ono potwierdzeniem, że produkt spełnia warunki określone w Dyrektywach Nowego Podejścia. Zgodność z odpowiednimi regulacjami w nich zawartymi jest niezbędna, aby wyrób mógł zostać wprowadzony na rynek UE.

Zanim znak CE zostanie naniesiony na towar, musi on zostać poddany weryfikacji w odniesieniu do konkretnych norm. Wyniki z przeprowadzonych badań przedstawiane są w test reports. Na podstawie sporządzonego raportu jednostka certyfikująca wystawia certyfikat zgodności CE. Oba te dokumenty upoważniają producenta do wydania deklaracji zgodności, która umożliwia naniesienie oznaczenia CE na produkty. Wszelkie wyroby elektroniczne, w tym smartwatche, wymagają także posiadania dokumentacji technicznej i instrukcji obsługi.

Importerzy smartwatchy powinni zaznajomić się również z najważniejszymi dyrektywami dotyczącymi tego typu produktów:

Dyrektywa RoHS

Dyrektywa RoHS (ang. Restriction of Hazardous Substances) zawiera informacje dotyczące maksymalnej zawartości substancji niebezpiecznych w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Określone w niej wymogi mają na celu ochronę zdrowia konsumentów, a także środowiska naturalnego. Sprawdzając zgodność towaru z tą dyrektywą, badany jest on pod kątem użycia m.in. ołowiu, rtęci, kadmu oraz chromu.

Dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej EMC

Dyrektywa EMC (ang. ElectroMagnetic Compatibility) odnosi się do kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń. Dotyczy więc sprzętu posiadającego aktywne elementy elektroniczne. Towary wykazujące zgodność z tą dyrektywą nie zakłócają pracy innych urządzeń i mogą pracować w trakcie różnych zakłóceń.

Rozporządzenie REACH

Rozporządzenie REACH dotyczy zawartości substancji chemicznych w różnego typu wyrobach, także w smartwatchach. Ma ono na celu poprawę ochrony ludzkiego zdrowia oraz środowiska przed zagrożeniem stwarzanym przez chemikalia. Na podstawie rozporządzenia importerzy towarów o ogromnej zawartości substancji chemicznych zobowiązani są do zgłoszenia tego do bazy danych REACH.

Cło na smartwatche

Zanim rozpoczniemy import wybranego towaru z Chin, musimy sprawdzić wysokość jego cła. Stawki celne na wszelkie wyroby, wartość VAT-u, a także ich HS Code znajdziemy w systemie ISZTAR.

Cło na produkty elektroniczne odszukamy w sekcji XVI. Kod celny smartwatchy to 8517620000. Wysokość cła na smartwatche wynosi 0%, dlatego ich import jest tak atrakcyjny. Importer zobowiązany jest więc jedynie do opłacenia VAT-u.

Cło na smartwatche

Targi smartwatchy w Chinach

Oprócz ofert, jakie znajdziemy na platformach e-commerce, warto zapoznać się także z towarami prezentowanymi podczas licznych targów. Tego typu wydarzenia handlowe od lat gromadzą w Chinach kupujących ze wszystkich zakątków świata. Na jakie targi warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy importować smartwatche?

China Import and Export Fair

  • Wydarzenie gromadzące oferty od około 25 000 wystawiających z różnych branż, w tym elektronicznej. Targi cieszą się ogromną popularnością i odwiedzane są przez około 200 000 importerów.
  • Zorganizowano już 128 edycji China Import and Export Fair. Wydarzenie odbywa się dwa razy w roku w okresie wiosennym oraz jesiennym, w Kantonie.
  • Oficjalna strona internetowa: cantonfair.org.cn/en

Hong Kong Electronics Fair

Appliance & Electronics World Expo

  • Jedna z największych na świecie międzynarodowych wystaw elektroniki użytkowej, a także artykułów gospodarstwa domowego. Odwiedzana przez prawie 390 000 kupujących oraz 1100 sprzedawców.
  • Odbyło się już 19 edycji targów. Są one organizowane co roku w marcu, w Szanghaju. 
  • Oficjalna strona internetowa: m.awe.com.cn/en
Bezpłatna konsultacja

O czym należy pamiętać importując smartwatche z Chin?

Import smartwatchy z Chin jest niezwykle atrakcyjny ze względu na wciąż rosnącą ich popularność oraz zerową wartość stawki celnej. Tak jak w przypadku innych towarów, należy pamiętać o wszelkich wymogach obowiązujących na rynku Unii Europejskiej. Sprowadzając smartwatche, trzeba zwrócić uwagę, czy są one zgodne z odpowiednimi dyrektywami, takimi jak RoHS czy EMC. Wszystkie takie wyroby objęte są obowiązkiem posiadania oznaczenia CE. Do uzyskania tego znaku niezbędny jest następujący komplet dokumentów: test reports, certyfikat zgodności CE oraz deklaracja zgodności.

Zainteresowanych importem z Chin zachęcamy również do zapoznania się z naszym artykułem na temat importu elektroniki

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3