Wyjazd biznesowy do Chin – Jak się przygotować by przetrwać?

Wyjazdy biznesowe do Chin nie są już niczym egzotycznym dla polskich przedsiębiorców. Wolumen wymiany handlowej z Chinami rośnie, coraz łatwiej o loty bezpośrednie, nie ma problemów z wizami a potencjał Chin jest niezaprzeczalny. Należy jednak pamiętać, że Chiny to kraj mocno kontrolowany co niesie ze sobą zagrożenia o których warto wiedzieć. Prezentujemy krótki poradnik jak uczynić wyjazd do Chin bezpieczniejszy, nie tylko dla nas ale też dla naszych danych.

Wyjazdy biznesowe do Chin

Wyjazdy biznesowe do Chin – Najważniejsze wskazówki

Różnice językowe

Częsty błąd popełniany przez polskich biznesmenów to zakładanie z góry, że taksówkarz czy kelner będzie mówił perfekcyjną angielszczyzną. Często nie władając chińskim będziemy mieli problem z komunikacją nawet w dużych miastach. Jeżeli nie mówisz po chińsku przygotuj wszystkie ważne informacje wydrukowane po chińsku (np. adres hotelu do którego chcesz się dostać) i trzymaj je przy sobie.

Warto też mieć zainstalowaną aplikację do tłumaczeń w swoim tablecie/telefonie.

Szkolenie: Import z Chin

Kopie dokumentów osobistych

Miej przy sobie dobrej jakości wydrukowany skan paszportu, trzymaj go w innym miejscu niż paszport. Ponadto miej przy sobie adres ambasady (również po chińsku). W przypadku kiedy nasz bagaż podręczy zostanie skradziony będziemy mieli możliwość udowodnienia naszej tożsamości.

Wymiana pieniędzy

Juana – chińską walutę – najłatwiej kupić na miejscu. Najlepszy kurs uzyskasz w chińskich bankach, cztery największe to: Agricultural Bank of China, Bank of China, Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank. Mniejszą sumę możesz wymienić często na lotniskach, istnieje też możliwość wyciągnięcia pieniędzy z bankomatu (karty Visa i Mastercard działają bez problemu). W Pekinie i Szanghaju działają już punkty wymiany walut „Travelex”. Wymianę oferują też niektóre lepsze (4 i 5 gwiazdkowe) hotele. Zaplanuj gdzie wymienisz walutę przed wyjazdem, nie na miejscu.

Polecamy także aplikację Revolut. Jest to zarówno aplikacja moblina jak i fizyczna karta płatnicza. Dzięki niej możesz trzymać kilka walut w jednym miejscu. Aplikacja oferuje zawsze najkorzystaniejsze przewalutowanie i nie pobiera żadnych prowizji. Wszystkim zarządzamy z poziomu aplikacji telefonicznej. Mamy dostęp do wszelakich transakcji, historii wpłat i płatności.

Warto zapoznać się z poradnik jak dokonywać przelewy pieniędzy do Chin.

Bezpieczeństwo danych na nośnikach cyfrowych

Oczywiście najważniejsze jest nasze życie i zdrowie, warto jednak pamiętać, że jeżeli na naszych nośnikach danych (jak karty SD czy pendriv’y) mamy ważne informacje (kluczowe dla bezpieczeństwa spółki) a nie będą nam potrzebne na miejscu lepiej przegrać je na inne nośniki i zostawić w bezpiecznym miejscu.

Warto przytoczyć tu sytuacje, w której prezes Intela stracił w Chinach laptopa na którego dysku twardym była dokumentacja najnowszego chipsetu firmy. Pamiętajmy, że dziś nasze urządzenia mobilne (smartfony, tablety) często zawierają również ważne informacje, które należy chronić.

Uwaga na wyłudzenia na miejscu

Zwłaszcza w dużych miastach popularne są wyłudzenia pieniędzy od turystów. Przykład: młode atrakcyjne chińki podchodzą do samotnego turysty, proponują wspólne wyjście do baru. Po paru drinkach turysta otrzymuje rachunek znacznie przekraczający standardowe ceny. Jeżeli odmówi do akcji wkraczają „bramkarze”. Nie ufajmy przykładowym ludziom na ulicy.

Działaj w ramach chińskiego prawa

Pamiętajmy, że w chinach prawo jest restrykcyjne także wobec obcokrajowców. Przykładowo, jeżeli mamy ochotę na partyjkę pokera, trzeba wybrać się do Makau, w pozostałej części Chin hazard jest nielegalny. Za posiadanie narkotyków grozi kara śmierci, więc jeżeli znajdziemy się w miejscu gdzie ktoś z nich korzysta, warto oddalić się i nie ryzykować.

Zapoznaj się z chińską kulturą biznesu

Przed wyjazdem warto się zapoznać z podstawami chińskiej kultury biznesu. Są pewne podstawowe zasady, które sprawią że wyjdziemy na przygotowanego profesjonalistę a nie przypadkowego biznesmena z Europy. Chińczycy cenią takie gesty. Wyjazdy biznesowe do Chin stają się coraz częstsze.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 6