Jak najlepiej robić płatności do chińskich firm  

Dokonywanie międzynarodowych transferów pieniężnych to codzienność importerów. Na tym etapie łatwo jest dać się oszukać, dlatego wymagana jest szczególna ostrożność. Co więcej takie płatności są obarczone dodatkowymi kosztami. Jak najlepiej robić płatności do chińskich firm, by ponieść jak najmniejsze koszty i mieć pewność, że środki trafią na właściwe konto?

Płatności do chińskich firm

Płatności do chińskich firm

Jak płacić za zamówienie z Chin? Płatność w transzach

Powszechną praktyką przy imporcie z Chin jest płatność w dwóch transzach. W zależności od ustaleń, może to być na przykład w stosunku 30/70, 20/80 lub 50/50. Pierwszą transzę opłaca się z góry, zlecając produkcję (tzw. zaliczka). Drugą transzę uiszcza się, gdy produkcja jest zakończona:

 • po kontroli jakości towaru gotowego do odbioru 
 • po wysyłce towaru potwierdzonej przez przedstawienie listu przewozowego 
 • w innym momencie ustalonym przez obie strony transakcji.

To, na jakim etapie uiszcza się drugą transzę zależy od tego, jak dobra lub długa jest relacja między importerem a dostawcą. Najlepszym warunkiem do wynegocjowania jest ustalenie zapłaty drugiej transzy w momencie, gdy jest on już w magazynie importera.

Zalecamy, by nie płacić zaliczki bez uprzedniej weryfikacji dostawcy. Natomiast przed dokonaniem płatności drugiej transzy należy sprawdzić, czy towar faktycznie jest gotowy, wysłany (np. przez B/L) lub – w przypadku płatności przez wysyłką – zgodny z zamówieniem (po przeprowadzonej kontroli jakości).

Szkolenie: Import z Chin

W jakiej walucie płacić chińskim dostawcom: RMB czy USD?

Płatności chińskim dostawcom najczęściej dokonuje się w walucie USD. Dostawcy w Chinach preferują dolary amerykańskie, gdyż łatwiej jest nimi operować na rynku międzynarodowym. Bardzo rzadko zdarza się, by chińscy dostawcy proponowali zapłatę za zamówienie w RMB.

Niezależnie od waluty, w której dokonujesz płatności, miej pewność, że konto bankowe kontrahenta jest jego faktycznym kontem biznesowym – podmiana konta i podobne oszustwa są na porządku dziennym. 

Jak płacić na Alibaba?

Alibaba.com to jedna z najpopularniejszych platform handlu hurtowego na świecie. Jest to bez wątpienia najlepsza strona e-commerce B2B w Chinach.

Jak już zdecydujemy się na złożenie zamówienia na stronie Alibaba, mamy do wyboru poniższe metody płatności:

 • VISA
 • Mastercard
 • Diners Club
 • Discover
 • JCB
 • American Express
 • Union Pay
 • Apple Pay
 • Google Pay
 • PayPal
 • T/T
 • PayU
 • Przelewy24
 • Trustly. 
Płatność na Alibaba

Podczas składania zamówienia należy podać dane karty płatniczej i wybrać walutę. Płatność na Alibaba może być zrealizowana już w dwie godziny.

Alibaba Trade Assurance

Mówiąc o platformie Alibaba należy wspomnieć o usłudze Alibaba Trade Assurance. Alibaba Trade Assurance to darmowa ochrona kupujących, dzięki której mogą oni wnieść o zwrot pieniędzy (obowiązuje limit), jeśli wystąpiły jakieś problemy z przesyłką. Ma ona zagwarantować, że sprzedawcy będą się trzymać warunków sprzedaży. Usługę oferują tylko niektórzy ze sprzedawców na Alibaba. Dobrze jest mieć na uwadze, że Alibaba Trade Assurance zabezpiecza płatność, ale nie gwarantuje on jakości zamówionych towarów.

Przelew T/T do Chin

Płatność T/T, czyli transfer telegraficzny, to przelew bankowy między dwoma kontami. W kontekście importu jest to przelew środków za zamówienie od importera do dostawcy. Jest to popularna forma płatności w Azji. Realizacja przelewu trwa zazwyczaj 5-7 dni roboczych.

Przelew na rachunek bankowy ma pewne wady. Płatność T/T wiąże się z opłatami manipulacyjnymi czy spreadem. Co więcej ryzyko ponosi strona dokonująca płatności, czyli importer. Przy tego typu płatności pojawia się wysokie ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa. Najczęściej jest ono związane z podstawieniem konta bankowego do płatności, które nie jest w żaden sposób powiązane z dostawą. Inną sprawą jest wystrzeganie się przed dokonywaniem płatności na prywatne konta albo konta firm poza Chinami kontynentalnymi, na przykład z Singapuru lub Hongkongu. Bardzo prawdopodobnie jest to próba wyłudzenia pieniędzy.

Bezpłatna konsultacja

Co to jest SHA/OUR?

SHA, OUR i BEN to opłaty dodatkowe mające miejsce m.in. przy płatności T/T.

 • SHA (share) – opłata jest ponoszona przez importera i dostawcę
 • OUR – importer opłaca usługę transferu dla obu stron
 • BEN (beneficiary) – odbiorca przelewu jest obciążony wymaganymi opłatami manipulacyjnymi.

Zobacz, kiedy warto wybrać płatność T/T.

Płatność przez PayPal do Chin

Serwis PayPal służy m.in. do dokonywania błyskawicznych elektronicznych przelewów pieniężnych. Jest on wygodny przy imporcie z Chin, szczególnie przy mniejszych zamówieniach lub próbkach produktu, lecz nie wszyscy dostawcy akceptują tę metodę płatności.

Jeśli coś poszło nie tak z zamówieniem, importer może na PayPal otworzyć spór, co jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem. Wciąż jednak poziom ryzyka jest wysoki. Zdarzają się oszustwa – łatwo w takich serwisach o phishing, czyli podszywanie się pod kogoś (np. w wiadomości e-mail) z zamiarem wyłudzenia pieniędzy. Koszty dodatkowe to 2-4% kwoty oraz spread walutowy.

Western Union a płatność do Chin

Mówiąc o serwisie PayPal warto wspomnieć o Western Union. Western Union to globalny lider na rynku szybkich przekazów pieniężnych, lecz cechuje się on wysokim ryzykiem transakcji. Co więcej dodatkowe opłaty wynoszą nawet kilkanaście % przelewanej kwoty.

Zdecydowanie odradzamy płatności poprzez Western Union. Lepszym rozwiązaniem jest PayPal lub inne metody opisane w tym wpisie.

Jak płacić chińskim dostawcom przez Revolut?

Revolut działa jak bank, dlatego wydane przez niego karty płatnicze także można wykorzystać płacąc chińskim dostawcom za zamówienia. Warto jednak spytać się, czy dostawca akceptuje taką płatność – z różnych przyczyn może on odmówić.

Kiedy wybrać akredytywę?

Akredytywa (Letter of Credit, L/C) jest najlepszym rozwiązaniem dla dużych zamówień (powyżej 30 tys. USD). Cechuje się ona najwyższym stopniem ochrony dla obu stron. Mimo że procedura jest skomplikowana, a opłaty mogą być wysokie, transakcja jest zabezpieczona, gdyż kwota jest wypłacana dostawcy tylko, gdy ten wywiąże się ze swoich zobowiązań.

Nie każdy chiński dostawca zgodzi się na taką płatność ze względu na wysokie koszty bankowe. Akredytywa jest zawierana najczęściej między przedsiębiorcami utrzymującymi dobre długoletnie relacje.

Jak najlepiej robić płatności do chińskich firm – podsumowanie

 • Najlepszymi metodami do dokonywania płatności za zamówienia z Chin to przelew T/T na sprawdzone kontro firmowe lub przez platformę Alibaba. Przelew można dokonać przez Revolut.
 • Płatność do chińskiego dostawcy przez PayPal lub Western Union cechuje się wysokim poziomem ryzyka. Warto skorzystać z tego serwisu przy mniejszych transakcjach.
 • Akredytywę wybiera się jako metodę płatności za duże zamówienie oraz wtedy, kiedy utrzymuje się dobre relacje z dostawcą.

Realizacja płatności to tylko jeden z etapów importu. Sprawdź nasz poradnik o imporcie krok po kroku

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2