Chińskie oszustwa 2023

Luzujące się restrykcje covidowe w Chinach stymulują handel międzynarodowy. W kontaktach z potencjalnymi chińskimi partnerami warto zachować czujność, gdyż łatwo jest natknąć się na oszustów i nieetyczne praktyki. Jeden zły krok i możesz stracić pieniądze. Przedstawiamy, na jakie chińskie oszustwa należy szczególnie uważać w 2023 r. i jak się przed nimi uchronić.

Chińskie oszustwa 2023

Chińskie oszustwa 2023

Nieistniejąca firma

Oszustwo “zmyślona firma” występuje pod wieloma postaciami. Możliwe oszustwa na nieistniejącą firmę:

1. Rzecznik patentowy, kancelaria

Na stronie internetowej taka firma oferuje usługi w zakresie rejestracji znaku handlowego/patentu lub podobne na bardzo korzystnych warunkach. Niektórzy oszuści wysyłają ostrzegawczy e-mail, że ktoś bezprawnie próbuje zarejestrować Twój znak towarowy lub domenę, i że pomogą w rozwiązaniu sprawy. Zagraniczna firma niczego nie podejrzewa i zamawia usługę. Tu oszustwo może przebiec w dwóch scenariuszach:

 • rzeczony agent po otrzymaniu pieniędzy nie odpowiada na wiadomości i nie wykonuje usługi, co skutkuje przepadnięciem całej zapłaconej kwoty
 • “kancelaria” lub “agent” wracają z informacją, że należy pokryć dalsze opłaty manipulacyjne, by usługa doszła do skutku. Niekiedy firmy ubiegające się o rejestrację znaku/patentu otrzymują fałszywe certyfikaty, czego mogą być nieświadome przez lata.

2. Spedytor lub inna firma w branży TSL

Na podobnych oszustów można się natknąć na rynku frachtowym. Firma podająca się za spedytora oferuje przewóz. Klient nawiązuje z taką firmą współpracę, bukuje miejsce i udostępnia towar. Następnie klient dowiaduje się, że jego ładunek nigdzie nie wypłynął/wyleciał i zniknął. Tak naprawdę, został on przejęty przez oszustów i upłynniony.

3. Dostawca, agent handlowy/zakupowy

Gdy na rynku obserwuje się wzrost popytu na dany produkt, do akcji wkraczają oportuniści. Na platformach sprzedażowych pojawia się wiele ofert, które z pozoru obiecują wysoki zysk, a tak naprawdę są obietnicami bez pokrycia. Fikcyjni pośrednicy handlowi działają także stale w lukratywnych branżach, dlatego należy zachować szczególne środki ostrożności sprowadzając takie produkty jak na przykład:

 • stal
 • papier
 • meble
 • pojazdy.

Jak uchronić się przed oszukańczą firmą?

Nie należy wierzyć potencjalnym usługodawcom na słowo. Każdą firmę – czy to kancelaria, spedytor, czy dostawca – należy zweryfikować. Nie należy przelewać pieniędzy bez sprawdzenia, kto tak naprawdę je otrzymuje. Widzieliśmy już wiele podobnych sytuacji i często wystarczy nam spojrzeć na ofertę czy wiadomość, by ocenić, czy jest wiarygodna. Rzetelną weryfikację przeprowadzimy nawet w 48 godzin. Między innymi sprawdzimy, jaki jest zakres działalności przedsiębiorstwa i czy nie to toczą się przeciwko niemu sprawy sądowe.

Zawsze pytaj o referencje wystawione przez uznane firmy (zawsze jest ryzyko, że zostały one napisane na zlecenie). Kwestii ochrony swojej własności intelektualnej nie powierzaj przypadkowej chińskiej firmie. My również oferujemy kompleksową usługę rejestracji znaku towarowego i nazwy w Chinach. Natomiast sprawdzonych spedytorów znajdziesz za darmo na ShipHub.pl.

Szkolenie: Import z Chin

Chińska firma-krętaczka

Inna znana mistyfikacja w Chinach to kreowanie się przedsiębiorstw na inne niż są w rzeczywistości. Takie firmy zachęcają do współpracy profesjonalną stroną internetową, korzystną ceną i nienaganną obsługą. Są one nawet skore wysłać swoje zezwolenie na prowadzenie działalności w celu weryfikacji. Importer może na przykład sobie przetłumaczyć taki dokument, a nie sprawdzi, czy jest prawnie uznany. Tak naprawdę taka licencja biznesowa może być już nieaktualna. Co więcej, przeciwko takiej firmie mogą się toczyć sprawy sądowe, czego nie widać na zezwoleniu.

Niestety, prawda wychodzi na jaw po złożeniu zamówienia. Bywa, że przepada cała zaliczka lub wysłany zostaje wadliwy lub niewłaściwy towar. Kontakt z firmą się urywa i nie ma możliwości odzyskania pieniędzy lub zwrotu towaru. W przypadku oszustwa z premedytacją popularnym procederem jest wysyłanie piasku w workach.

Jak się zabezpieczyć przed takim oszustwem?

Nawet jeśli jako importer otrzymamy licencję biznesową od chińskiego partnera i pobieżnie ją zweryfikujemy (przetłumaczymy) nie znaczy to, że mamy do czynienia z faktycznym producentem/dostawcą. W takim wypadku zaleca się pełną weryfikację firmy. Oprócz weryfikacji należy przeprowadzić kontrole jakości w fabryce dla uzyskania pewności co do jakości wykonania towaru i zgodności z zamówieniem, a także inspekcje przy załadunku kontenera. Zlecenie audytu to niska cena za spokój ducha i uniknięcie ewentualnych problemów natury prawnej oraz utraty zainwestowanych pieniędzy.

Chińskie oszustwa w handlu 2023
Katemangostar, Freepik

Podmieniony numer konta bankowego

Podmiana numeru konta to częsta praktyka, ponieważ nie wymaga dużego wysiłku od oszusta. W ten numer dają się wkręcić nawet doświadczone firmy. Jak przebiega to oszustwo? Na przykład, wieloletni partner biznesowy z Chin wysyła nam wiadomość o zmianie numeru konta bankowego, na który realizujemy przelewy za zamówienia. Często używanym argumentem jest „z powodów podatkowych”. Nierzadko okazuje się, że nowy numer jest zarejestrowany w innej miejscowości niż jest prowadzona działalność lub nawet w Hongkongu albo Singapurze, a nie w Chinach kontynentalnych. W dobrej wierze wysyłamy pieniądze i czekamy na dostawę. Po czasie okazuje się, że dostawca nie otrzymał żadnego przelewu, więc nie jest zobowiązany do zrealizowania zamówienia. W tym momencie wiemy, że nasze pieniądze przepadły i trafiły na konto oszusta.

Jak nie dać się oszukać?

Każdy e-mail lub wiadomość o zmianie danych takich jak numer konta bankowego należy traktować ze szczególną ostrożnością. Nie można wykluczyć, że ktoś włamał się na skrzynkę służbową i podmienił numer lub że mamy do czynienia z oszustem podającym się za naszego dostawcę wysyłającym „nowe” dane do przelewu. W takich sytuacjach zalecamy kontakt telefoniczny z dostawcą i upewnienie się, czy faktycznie miała miejsce taka zmiana. Ponadto należy zawsze prosić o dokument podpisany przez przedstawiciela prawnego firmy wraz z pieczątką firmową.

Dowiedz się szczegółów na temat oszustwa na podmianę danych do przelewu.

Bezpłatna konsultacja

“Big Order Scam”, czyli “przyjedź do nas podpisać umowę”

Eksporterzy do Chin nie mają lekko. Oszustwo na duże zamówienie to klasyk stosowany od lat. W ostatnim czasie nie był on praktykowany, gdyż zagraniczni przedsiębiorcy mieli utrudniony przyjazd do Chin z powodu restrykcji covidowych.

Fortel polega na tym, że:

 1. Chińska firma kontaktuje się z eksporterem w sprawie złożenia dużego zamówienia, opiewającego nawet na kilka milionów euro/dolarów.
 2. Eksporter wykazuje zainteresowanie, więc zostaje zaproszony do Chin pod pretekstem podpisania umowy.
 3. Gość w Chinach praktycznie na każdym kroku jest obarczany wysokimi kosztami, m.in. noclegu, usług notarialnych, podarunków dla szefostwa (“Takie mamy zwyczaje”), uczt biznesowych; niektórzy zostają okradzeni na zlecenie.
 4. Eksporter zachęcony obietnicami o wysokim zysku nie zraża się niedogodnościami i podpisuje kontrakt.
 5. Kontrahent wraca do swojego kraju, a chińska strona urywa kontakt. Eksporter nigdy nie odzyskuje straconych pieniędzy i czasu.

Jak się wystrzegać?

Z racji otwierania się kraju na osoby z zagranicy, w 2023 r. prawdopodobnie zaobserwujemy wzmożenie takich praktyk. Kluczowe jest zachowanie środków ostrożności. Gdy kontaktuje się z nami firma w sprawie potencjalnie bardzo lukratywnej transakcji, należy ją przede wszystkim zweryfikować. Nawet jeśli potencjalny partner prowadzi profesjonalną stronę internetową nie oznacza to, że jest godny zaufania. Podstawą jest sprawdzenie rejestracji i licencji takiej firmy. Zweryfikuj także osobę, która się z Tobą kontaktuje w danej sprawie.

Przeczytaj więcej na temat oszustwa na duże zamówienie.

Oszustwa w Chinach – jak się bronić?

 • Weryfikuj kontrahentów i usługodawców przed nawiązaniem współpracy, gdyż później może być na to za późno.
 • Nie dokonuj przelewów do osób lub firm, których nie znasz i które nie zostały należycie zweryfikowane.
 • Nie podejmuj pochopnie decyzji. W razie wątpliwości, skontaktuj się z nami.
 • W przypadku eksportu również podchodź z ostrożnością do otrzymywanych zamówień z internetu.
Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1