Koreańska Alibaba – Jak kupować na platformie tradeKorea?

Korea Południowa jest jednym z największych eksporterów towarów na świecie i zajmuje pod tym względem piąte miejsce. Przygotowując się do importu z Korei, warto sprawdzić, co w swoich ofertach posiadają dostawcy na portalu tradeKorea. Jest to platforma zakupowa, która działa w oparciu o zasadę B2B (business-to-business), nazywana często koreańską wersją popularnej Alibaby. Co ma do zaoferowania koreańska Alibaba? Jak kupować na platformie tradeKorea?

Koreańska Alibaba

Import z Korei

Mimo że import z Korei Południowej nie jest w Polsce aż tak popularny jak import z Chin, to cieszy się on zainteresowaniem wielu przedsiębiorców. Korea Południowa znana jest ze swojej innowacyjności i dynamicznego rozwoju, co przyciąga uwagę międzynarodowych importerów. Polscy importerzy sprowadzają z Republiki Korei głównie wyroby elektromaszynowe, pojazdy oraz tworzywa sztuczne i artykuły z nich.

Import z Korei może być świetnym pomysłem na dochodowy biznes, ale należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Sprowadzając towary do Unii Europejskiej, trzeba zadbać o to, aby produkty spełniały odpowiednie wymagania, posiadały obowiązkowe oznaczenia i kompletną dokumentację. Ponadto, jeszcze przed organizacją importu kupujący musi sprawdzić stawki celne na swój wyrób. Szczegóły na temat tego, jak sprawdzić cło z Korei, znajdziesz w naszym artykule.

Proces importowy wiąże się również z koniecznością organizacji transportu. Swoje towary z Korei Południowej przewieziesz do Polski drogą morską, lotniczą lub przy wykorzystaniu transportu multimodalnego. Uzgadniając ze swoim dostawcą kwestię dostawy zamówienia, należy poruszyć kwestię warunków Incoterms, które dokładnie określają podział obowiązków i kosztów między obie strony transakcji.

Dowiedz się, jak zorganizować transport z Korei!

Szkolenie: Import z Chin

Koreańska Alibaba – Jak wyszukać dostawców z Korei?

Najprostszym sposobem na wyszukanie koreańskiego dostawcy będzie skorzystanie z platformy e-commerce, która gromadzi wielu eksporterów w jednym miejscu. W Korei Południowej takim portalem jest tradeKorea. Jak już wspomnieliśmy, tradeKorea to koreańska platforma B2B, działająca bardzo podobnie do chińskiej Alibaby. Umożliwia zatem łatwe wyszukiwanie dostawców towarów z Korei oraz szybkie nawiązanie kontaktu z producentami. Platforma oferuje szeroki wybór różnych produktów w czternastu głównych kategoriach i wielu mniejszych podkategoriach. Na tradeKorea można kupić m.in. artykuły papiernicze, akcesoria home decor i meble, elektronikę i urządzenia elektryczne, sprzęt medyczny, kosmetyki i inne.

Główne kategorie produktowe na tradeKorea to:

 • Uroda i higiena osobista;
 • Żywność i napoje;
 • Moda;
 • Dom i kuchnia;
 • Sport, prezenty i zabawki;
 • Artykuły papiernicze;
 • Zdrowie i medycyna;
 • Elektronika;
 • Pojazdy i akcesoria;
 • Sprzęt i opakowania;
 • Komponenty elektryczne i telekomunikacja;
 • Maszyny i części;
 • Zaopatrzenie przemysłowe;
 • Budowa i bezpieczeństwo.

Strona jest dostępna w trzech wersjach językowych – angielskiej, koreańskiej i chińskiej. Istnieje również możliwość automatycznego przetłumaczenia strony na kilka innych języków poprzez google tłumacza.

tradeKorea - kategorie produktowe

Jak korzystać z portalu tradeKorea?

Krok 1. Koreańska Alibaba – Rejestracja na tradeKorea

Korzystanie z platformy tradeKorea jest całkowicie bezpłatne. TradeKorea umożliwia przeglądanie dostępnych ofert bez konieczności zakładania konta, ale jest to jednak działanie zalecane. Rejestracja w serwisie wymaga przejścia kilku etapów, które pokrótce umówimy. Aby założyć konto w serwisie, należy wybrać opcję „Join Free” w prawym górnym rogu na stronie głównej, jak na poniższym zdjęciu.

Rejestracja na tradeKorea

Następnie portal poprosi nas o wybór lokalizacji naszej firmy. Jako zagraniczni przedsiębiorcy, wybieramy opcję „Global” i przechodzimy do dalszego etapu rejestracji. Kolejno musimy podać swój adres e-mail, aby platforma mogła go zweryfikować i wypełniamy formularz, do którego przekieruje nas witryna. Podajemy w nim najistotniejsze informacje o naszej firmie, aby ukończyć proces rejestracyjny.

tradeKorea - formularz rejestracyjny

Krok 2. Wyszukiwanie koreańskich dostawców

Producentów konkretnych produktów możemy szukać na kilka sposobów. Pierwszą opcją jest wybór jednej ze wspomnianych wcześniej kategorii lub podkategorii. Za pomocą tej metody strona pokaże nam różne produkty ze wskazanej grupy. Innym sposobem jest sprecyzowanie, czego szukamy poprzez wpisanie nazwy towaru lub jego kodu HS w pasek wyszukiwania u góry strony głównej. Następnie tradeKorea wyświetli nam dostępne oferty koreańskich dostawców.

tradeKorea - wyszukiwanie dostawców

Warto również zwrócić uwagę, że na swojej stronie głównej platforma wyróżnia na przykład najchętniej kupowane towary z różnych kategorii, najbardziej popularne kategorie, a także najwyżej ocenianych dostawców. W ten sposób możemy sprawdzić, jakie firmy czy wyroby cieszą się największym zainteresowaniem.

tradeKorea - top produkty
tradeKorea - najlepiej sprzedające się produkty

Wyszukane produkty wyświetlają się w pięciu kolumnach i zaprezentowane są za pomocą zdjęcia. Pod fotografią znajdziemy nazwę towaru oraz sprzedającego, a także „Supplier Grade”, czyli ocenę dostawcy. Ocena dostawcy może wynieść od zera do pięciu koron. Należy jednak mieć na uwadze, że wysoka ocena producenta nie świadczy o jego stuprocentowej wiarygodności. Korony przyznawane są przez portal na podstawie analizy rocznej aktywności danego użytkownika, a zatem nie informują o rzetelności dostawcy.

Na tym etapie strona umożliwia nam również filtrowanie wyników według naszych upodobań. Dostępne opcje filtrowania znajdziemy po lewej stronie witryny. Możemy zmienić preferencje wyszukiwania według kategorii, oceny dostawcy, posiadanych certyfikatów oraz regionu. Trzeba pamiętać, że na stronie ogłaszają się nie tylko koreańscy, ale także międzynarodowi eksporterzy. Z tego względu, jeśli szukamy dostawcy z Korei, musimy wybrać opcję „South Korea” jako region pochodzenia firmy.

tradeKorea - oferta
Import z Chin w 2021

Krok. 3 Wybór produktu

Jeśli jakiś produkt przykuje naszą uwagę i będziemy chcieli poznać więcej szczegółów na jego temat, wystarczy kliknąć na jego zdjęcie. Strona przekieruje nas do profilu konkretnego towaru, gdzie znajdziemy jego szczegółowy opis, MOQ (Minimum Order Quantity), poznamy warunki sprzedaży i sprawdzimy informacje o sprzedającym. Aby przejść do profilu dostawcy, trzeba wybrać opcję „Company Information”.

tradeKorea - informacje

Jak można zobaczyć na powyższym zdjęciu, zdarza się, że eksporter podaje w warunkach sprzedaży informację o możliwości ich negocjacji. W takiej sytuacji oznacza to, że aby dowiedzieć się szczegółów, musimy nawiązać bezpośredni kontakt z producentem. Możemy to zrobić, wybierając opcję „Send Message” lub „Send to supplier inquiry”. Kontaktując się ze sprzedawcą, zalecamy poruszyć wszystkie istotne kwestie przy imporcie, takie jak wspomniane MOQ, certyfikaty lub inne dokumenty, metodę płatności i transportu oraz reguły Incoterms.

tradeKorea - kontakt z dostawcą

Profil dostawcy na tradeKorea

Innym sposobem na wyszukanie informacji o dostawcy jest wybór opcji „Minisite”. Każda firma ogłaszająca się na tradeKorea posiada swoją własną „mini stronę”, gdzie podaje najistotniejsze dane o własnej działalności. W zależności od sprzedającego, może on udzielić dostępu do różnych informacji. Najczęściej sprawdzimy tam rok powstania firmy, jej lokalizację, produkty, liczbę pracowników, a także adres jej oficjalnej strony internetowej i dane kontaktowe.

tradeKorea - profil dostawcy

Koreańska Alibaba – O czym trzeba pamiętać?

Jedną z najważniejszych kwestii przy składaniu zamówień poprzez platformy internetowe jest zachowanie czujności i weryfikacja wiarygodności dostawcy przed dokonaniem zakupu. Import za pomocą portali e-commerce zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Wysoka ocena sprzedawcy na portalu to za mało, aby stwierdzić, czy firma jest rzetelna i czy warto z nią współpracować.

Importując towary do Unii Europejskiej, nie zapomnij o obowiązkowej dokumentacji i oznaczeniach oraz opłaceniu cła i VAT-u. Dokumenty wymagane do odprawy celnej dla wszystkich importowanych produktów to faktura handlowa, list przewozowy oraz lista pakowa. Miej jednak na uwadze, że wiele wyrobów wymaga dodatkowych certyfikatów czy oznaczeń (np. znaku i dokumentacji CE). Z tego względu tak ważne jest, aby dobrze poznać swój produkt i wszelkie dotyczące go regulacje prawne.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0