Rejestracja znaku towarowego w Chinach – tanio czy dobrze?

Często dostajemy wiadomości od różnych przedsiębiorców, którzy pytają nas o koszty rejestracji znaku towarowego (logo/marki) w Chinach. Zawsze podkreślamy, że podawany przez nas koszt rejestracji znaku towarowego nie obejmuje „tylko” złożenia wniosku w urzędzie, ale całą kompleksową usługę z naszej strony. Zawiera się w tym doradztwo, analiza znaku towarowego i doboru klas. Ponieważ czasem otrzymujemy odpowiedzi, że nasze stawki są wyższe niż oferty innych firm, poniżej wyjaśniamy z czego to wynika i czego nie obejmuje rejestracja znaku towarowego w Chinach tanio.

rejestracja znaku towarowego w Chinach - tanio czy dobrze

Gdybyśmy zajmowali się wyłącznie złożeniem wniosku o zastrzeżenie znaku towarowego, to nasze stawki byłyby takie same jak te podawane przez chińskie firmy. Jednakże, nie jest to jedyne czym się zajmujemy w całej procedurze. Źle wykonana rejestracja również może przysporzyć wiele problemów dla firmy. Dlatego my prowadzimy rozmowy z naszymi klientami w zakresie ich produktów i działalności. Następnie opracowujemy plan ochrony znaku towarowego, który maksymalizuje ochronę przy minimalizacji kosztów. Nawet jeśli nasza oferta może wydawać się droższa od stawek innych firm, to dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do rejestracji bardzo często pomagamy Wam zaoszczędzić znaczne pieniądze.

Rejestracja znaku towarowego w Chinach tanio – problemy

Pewna firma zleciła rejestrację znaku towarowego firmie, która nie zrobiła nic poza samym zgłoszeniem wniosku, zgodnie z poleceniem klienta. Następnie okazało się, że należało zgłosić więcej wniosków w innych klasach, bo inna chińska firma zarejestrowała ten sam znak towarowy na ten sam produkt i teraz nie można nic zrobić, aby powstrzymać Chińczyków przed używaniem „ich” znaku towarowego. Są to bardzo częste sytuacje – o kradzieży znaków towarowych w Chinach pisaliśmy już wielokrotnie wcześniej.

To tylko jeden z przykładowych problemów przedsiębiorców, którzy chcą zastrzec znak towarowy w Chinach. Przed zgłoszeniem rejestracji logo pojawia się wiele pytań, które należy rozważyć.

Szkolenie: Import z Chin

1. W jakiej klasie zarejestrować znak towarowy?

Jeśli chcemy zastrzec znak towarowy, to należy dobrać odpowiednie klasy produktowe, które odpowiadają naszej branży. Pozornie wydaje się to proste, ale dobór odpowiednich klas to podstawa uzyskania właściwego zakresu ochrony. Oprócz wyboru klas należy też określić konkretne kategorie (podklasy), które ma obejmować ochrona. Dlatego tak istotne jest, aby dobrze zastanowić się w ilu i jakich klasach zastrzec dane logo.

Na przykład, czy w przypadku radiobudzika należy zarejestrować znak w kategorii radia czy budzika czy obu? To zależy głównie od tego co zamierzamy robić z produktem. Innym przykładem może być umieszczanie logo na kosiarce, ale nie umieszczanie go na silniku. Osoba trzecia może zarejestrować swoje logo w kategorii silników, zamieścić je na silniku i zacząć sprzedawać z nim kosiarki. W tym przypadku należało wcześniej zastrzec znak zarówno dla kosiarek, jak i silników.

2. Czy należy zastrzec znak towarowy w języku chińskim?

To ponownie zależy od tego co będziemy robić z towarem i gdzie. Jeśli zdecydujesz się na rejestrację chińskiej nazwy, to jak ją dobrać? Czy należy ją zastrzec jako część istniejącego logo czy osobny znak? Każda ta sytuacja wymaga indywidualnej analizy, aby w jak najlepszy sposób ochronić markę w Chinach.

3. Czy zarejestrować nazwę i logo osobno?

Ponownie, to naprawdę zależy. Bardzo często można zastrzec jednocześnie nazwę i graficzne logo, a tym samym zaoszczędzić pieniądze. Natomiast w innych przypadkach wcale nie można tak zrobić.

4. Co jeśli wniosek o rejestrację logo zostanie odrzucony przez chiński urząd?

Niestety takie sytuacje się zdarzają. Jeżeli decydujesz się na opcję „rejestracja znaku towarowego w Chinach tanio”, to co dokładnie pokrywa Twoja opłata za usługę? Zakładamy, że po odrzuceniu wniosku przez urząd, firma rejestrująca powie jedynie „trudno”. My w ramach naszej kompleksowej usługi analizujemy chiński rejestr jeszcze przed złożeniem wniosku i pomagamy w dobraniu znaku tak, aby zminimalizować ryzyko odrzucenia przez urząd. Jeśli jednak znak zostanie odrzucony, to wspólnie z Państwem ustalamy jakie są możliwe kroki dalszego działania. Jeżeli wiąże się to z ponowną próbą rejestracji nowego znaku towarowego, to również się tym zajmujemy.

Rejestracja znaku towarowego w Chinach – tanio czy dobrze?

Innymi słowy, jeśli chodzi o rejestrację znaku towarowego w Chinach, to tak jak w przypadku prawie wszystkiego innego, otrzymujesz to, za co płacisz. Jeżeli chcesz zlecić komuś złożenie wniosku o rejestrację logo po kosztach, to możesz zgłosić się do kogoś innego. Nie ma jednak pewności czy wtedy rejestracja logo będzie skutecznie chroniła Twoją markę i produkty.

Nasza usługa jest droższa od innych firm czy chińskich ofert, bo pomagamy we wszystkich wyżej wymienionych kwestiach i doradzamy każdemu klientowi indywidualnie, tak, aby przygotować jak najlepszy plan ochrony marki. Nasze zadanie nie polega „tylko” na złożeniu wniosku w urzędzie. W tej cenie otrzymujesz całościową obsługę procedury rejestracji w Chinach bez żadnych ukrytych kosztów. Z naszej strony otrzymujesz:

  • konsulting przed, w trakcie i po rejestracji
  • tłumaczenia dokumentów firmowych z języka polskiego na język chiński
  • tłumaczenia wszystkich dokumentów urzędowych i korespondencji
  • brak naliczeń godzinowych wobec dalszej rejestracji i kontaktu z urzędem patentowym
  • doradztwo w razie odmowy rejestracji i sprzeciwu od chińskich firm

Jeśli jesteś zainteresowany lub masz dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu.

Szkolenie: Eksport do Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 13