Bankructwa chińskich fabryk

W ostatnim czasie nawet milion chińskich firm zniknęło, zostawiając swoich klientów na lodzie. Nie wszystkie z nich zdołały przetrwać ciężki okres zastoju, a następnie kryzysu gospodarczego. Ze względu na wzmożone bankructwa chińskich fabryk zwracamy uwagę na to, by zachować ostrożność przy współpracy z chińskimi fabrykami i je weryfikować.

bankructwa chińskich fabryk

Czemu warto weryfikować chińskie firmy?

Zajmując się weryfikacją chińskich firm na co dzień, spotykamy się z różnego rodzaju oszustwami z ich strony. Znane przykłady to m.in. oszustwo na duże zamówienie czy na podmianę numeru konta. Inne praktyki nieuczciwych sprzedawców to udostępnianie fałszywych certyfikatów (np. w przypadku wyrobów medycznych) czy urywanie kontaktu po otrzymaniu przedpłaty. Zdarzają się też sytuacje, kiedy firma oferująca produkty po prostu nie istnieje. Bardzo problematyczny jest także proceder, gdy producent otrzymuje zapłatę za zamówienie, ale zamiast je poprawnie zrealizować, kopiuje projekt i samemu wprowadza produkt na dany rynek, niekiedy za półdarmo.

Jednakże, zawsze podkreślamy, aby nie sprawdzać wyłącznie nowych dostawców, z którymi jeszcze nie nawiązaliśmy współpracy. Należy również weryfikować obecnych partnerów. W Chinach nie tylko dochodzi do oszustw, które opisujemy. Trzeba także pamiętać, że jest to gospodarka w dużej mierze oparta na wolnym rynku i co roku setki tysięcy chińskich firm i fabryk bankrutuje.

Szkolenie: Import z Chin

Bankructwa chińskich fabryk

Według oficjalnych informacji, w Chinach na kwartał zamyka się nawet 460 000 chińskich firm. Liczba ta może być wyższa, jako że wiele przedsiębiorstw jest na skraju bankructwa, a nie ogłasza jeszcze upadłości. W pierwszym kwartale 2023 r. przychody z sektora przemysłowego skurczyły się o 27%. Główne branże chińskiego przemysłu bardzo na tym ucierpiały, a najlepiej z kryzysem poradziły sobie firmy produkujące pojazdy elektryczne i panele solarne.

Niestety bankructwa chińskich fabryk mogą również wywołać pewne oszustwa z ich strony. Właściciele firmy w Chinach, spodziewając się, że zostanie zamknięta, mogą wykorzystać ostatnią okazję do nawiązania transakcji i zarobienia pieniędzy za towar, którego w rzeczywistości nigdy nie wyślą. We wcześniejszym wpisie podaliśmy przykłady oszustw chińskich fabryk.

Co możesz zrobić, by uchronić swój biznes?

Wiemy, że czujność jest uśpiona wśród wielu importerów, którzy od dawna współpracują z jednym partnerem. Nawet jeśli współpracujesz z jedną firmą od wielu lat nie oznacza to, że aktualnie wszystko jest w porządku i że nie natkniesz się na problemy z tym dostawcą. Mogło na przykład dojść do zmiany w kierownictwie i wartościach firmy. Dlatego zalecamy, aby sprawdzić aktualną sytuację firmy poprzez weryfikację dostawcy.

Jeśli po lekturze raportu zdecydujesz się na współpracę z danym chińskim producentem, koniecznie podpisz ważny w świetle prawa chińskiego kontrakt handlowy.

Innym kluczowym zabezpieczeniem jest kontrola jakości w Chinach. Na różnych etapach produkcji należy sprawdzić, czy wyrób jest produkowany zgodnie z zamówieniem. Przed wysyłką należy także zweryfikować ilość i jakość produktów.

Weryfikacja dostawcy, ważny kontrakt handlowy i kontrola jakości ochronią Cię od poważnych szkód finansowych. Lepszym wyjściem jest przeznaczenie części środków na ochronę i uniknięcie kłopotów.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 9