Weryfikacja firmy z Hongkongu

Hongkong to specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej. Status ten łączy się z odmiennym systemem prawnym oraz spółek od tego w Chinach właściwych. Założenie spółki w Hongkongu jest niezwykle łatwe, co może nieść zagrożenia dla przedsiębiorców szukających tam partnera biznesowego. Jak wygląda weryfikacja firmy z Hongkongu?

Weryfikacja firmy z Hongkongu

Weryfikacja firmy z Hongkongu – firma w Hongkongu a w Chinach

Hongkong określane jest jako jedno z najnowocześniejszych centrów finansowych, znajdujące się na drugim miejscu w rankingu Indeksu Globalnych Centrów Finansowych (Global Financial Centres Index, GFCI). W pierwszej dziesiątce znajdują się także Szanghaj oraz Pekin.

Gospodarka Hongkongu charakteryzuje się niskimi podatkami, wolnym rynkiem i większym ograniczeniem ingerencji władzy państwa w porównaniu z resztą ChRL. Oznacza to między innymi, że założenie firmy w Hongkongu jest prostsze niż w Chinach i trwa kilka dni, a nie miesiące. W Hongkongu podatek od dochodu wynosi do 16,5%, w Chinach – do 25% (od wartości netto).

Chiny i Hongkong różnią się także używanym językiem. W Hongkongu najczęściej używa się języka kantońskiego (zapisywanego tradycyjnymi znakami) oraz angielskiego; w Chinach używa się języka mandaryńskiego (zapisywanego w znakach uproszczonych).

Inną ważną różnicą jest waluta obowiązująca na danym terenie. W Hongkongu walutą jest dolar hongkoński (HK$, HKD), w Chinach – juan (CNY lub renminbi, RMB).

Uwaga! Jeśli zamawiasz towar z Chin a konto bankowe dostawcy jest w Hongkongu, to może być oszustwo. Zapoznaj się jakie zagrożenia wynikają z wpłaty na konto w Hongkongu lub Singapurze. Może okazać się, że między spółkami w Hongkongu i w Chinach nie ma powiązania, chociaż deklaracja wskazuje inaczej. W niektórych przypadkach adres fizyczny w Hongkongu to nawet nie mieszkanie, lecz skrytka pocztowa.

Dlaczego zamówienie jest wysyłane z Hongkongu?

W Hongkongu jest bardzo mało fabryk – jego gospodarka opiera się na usługach, nie przemyśle. Nawet jeśli firma podaje się za hongkońską zazwyczaj jest tak, że to jedynie biuro służące do kontaktu z klientem, a produkcja tak naprawdę ma miejsce poza tym miastem. Na przykład produkt jest produkowany w Shenzhen i eksportowany do Hongkongu, a następnie przesyłka jest poddawana dekonsolidacji i każdy z zamawiających dostaje swoją część. Dzięki temu cały proces przebiega szybciej niż gdyby produkty miały być eksportowane prosto z Chin kontynentalnych.

Ponadto, jeden z największych na świecie morskich portów kontenerowych w Hongkongu ma dostęp do większej siatki połączeń międzyportowych niż mniejsze chińskie. Wysłanie zamówień przez port w Hongkongu jest więc lepszym wyjściem.

Szkolenie: Import z Chin

Jak wyszukiwać dostawców z Hongkongu?

Internetowe platformy sprzedażowe B2B ułatwiają eksporterom i importerom w nawiązaniu kontaktu i współpracy. Popularnymi chińskimi portalami B2B do wyszukiwania dostawców są:

Warto zwrócić szczególną uwagę na platformę HKTDC. Serwis ten skupia głównie firmy z Hongkongu i prowadzony jest przez organizację promującą handel z Hongkongiem. Jeśli zamierzasz wybrać się do Hongkongu w celu znalezienia producenta, polecamy wziąć udział targach handlowych, np. w targach Global Sources (miejsce: AsiaWorld-Expo). O wsparcie finansowe na wyjazd możesz zwrócić się do Rady Rozwoju Handlu Hongkongu.

Czy warto weryfikować dostawców z Hongkongu?

Weryfikacja dostawcy to narzędzie pozwalające na obniżenie ryzyka w biznesie. Dzięki przeprowadzonemu due dilligence uzyskasz odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

  • Czy firma jest zarejestrowana?
  • Pod jaką formą prawną dana firma jest zarejestrowana?
  • Jaki jest zakres działalności przedsiębiorstwa?
  • Czy przeciw danemu przedsiębiorstwu toczą się postępowania sądowe?
  • Kto jest właścicielem firmy?

Weryfikacja firmy z Hongkongu

Znalazłeś potencjalnego kontrahenta w Hongkongu? Koniecznie sprawdź jego wiarygodność! W 48 godziny od opłacenia zamówienia przygotujemy dla Ciebie raport na jego temat. Ekspercka opinia ułatwi Ci podjęcie decyzji w sprawie współpracy z danym dostawcą. Zamów swój raport już teraz.

Jeśli dostawca z Chin kontynentalnych podaje dane do płatności realizowanych na konto zarejestrowane w Hongkongu to pamiętaj, by sprawdzić tę firmę oraz beneficjenta płatności w Hongkongu. Dzięki temu upewnisz się, że środki dotrą na właściwe konto bankowe.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4