Fabryka BMW w Chinach

Otwarta została nowa fabryka BMW w Chinach. Fabryka Lydia (Lida) to przedsięwzięcie BMW Brilliance Automotive Ltd., joint venture BMW i chińskiego producenta samochodów Brilliance China Automotive Holdings Ltd.

Nowa fabryka MBW w Chinach

Fabryka BMW w Chinach

Shenyang w prowincji Liaoning to największa baza produkcyjna BMW na świecie. Nowa fabryka BMW w Chinach o nazwie Lida została otwarta w Shenyang w północno-wschodniej części kraju. Jest to największa inwestycja BWM w Chinach do tej pory, wynosząca 2,2 mld USD.

Lydia to kolejna fabryka w Shenyang i zwiększy ona wielkość produkcji do 830 tys. pojazdów rocznie (z 700 tys.). Od lat BMW produkuje samochody i baterie do pojazdów elektrycznych w Shenyangu. Fabryki BMW znajdują się w dzielnicach Shenyangu, w Dadong i w Tiexi (otwarta dla turystów). Nowy zakład Lida znajduje się właśnie w Tiexi.

Nowoczesny zakład Lida powstał w oparciu o technologię cyfrową i obejmuje m.in. linie produkcyjne, montażowe, tłocznię, blacharnię i lakiernię. Platformy cyfrowe umieszczone w chmurze, sieć 5G i IoT przyśpieszają proces produkcyjny i zwiększają efektywność łańcucha dostaw. 80% gotowych pojazdów opuszcza fabrykę w oparciu o cyfrowo zintegrowane przewozy kolejowe.

Fabryka Lida była pierwsza z grupy BMW, która została zaplanowana w wirtualnym środowisku. Pozwoliło to na skrócenie czasu budowy fabryki o pół roku. Przy zakładzie postawiono centrum danych z ponad 1000 serwerami.

Najnowocześniejszy sprzęt produkcyjny w zakładzie Lydia wykorzystuje odnawialne źródła energii, co wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju. Baza produkcyjna jest napędzana w 100% z OZE. Sztuczna inteligencja optymalizuje wykorzystanie energii.

Fabryka BMW Lida w Shenyang, Chiny
Fabryka BMW w dzielnicy Tiexi w Shenyang, Xinhua News

W fabryce już zaczęto produkcję pojazdów. Jednym z kluczowych modeli jest nowy BMWiX3, pierwszy elektryczny sedan sportowy średniej wielkości marki. Lydia stanie się główną fabryką pojazdów elektrycznych, ale także i tradycyjnych silników spalinowych. Będzie konkurować z fabrykami Tesli, Audi, Mercedes-Benz oraz lokalnymi producentami. BMW nadgania Mercedes-Benz w udziale na chińskim rynku. BMW planuje, by do 2025 r. ¼ sprzedaży w Chinach stanowiły pojazdy elektryczne. W przyszłości BMW wprowadzi na chiński rynek 13 modeli samochodów elektrycznych.

Producenci samochodów w Chinach
Udział producentów samochodów w rynku chińskim 2021 (Mercedes-Benz, BMW, Audi)

Sprawdź opracowanie o samochodach elektrycznych w Chinach.

Fotografia główna: k.sina.com.cn

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.7 / 5. Ilość głosów: 3