Lipcowy eksport z Chin do USA

Lipcowy eksport z Chin do USA wzrósł pomimo nałożonych przez Donalda Trumpa taryf. Nadwyżka handlowa Chin ze Stanami pozostała na rekordowo wysokim poziomie, nawet podczas zaostrzonego sporu między Pekinem a Waszyngtonem.

Eksport z Chin do USA lipiec

Lipcowy eksport z Chin do USA

Lipcowy import wzrósł z powodu stałego popytu krajowego oraz wzrostu cen rud miedzi i żelaza. Amerykańskie cła na importowane przez Chiny towary o wartości 34 mld dolarów weszły w życie 6 lipca.

Nadwyżka handlowa Chin ze Stanami Zjednoczonymi spadła tylko nieznacznie do 28,09 mld USD z rekordowego 28,97 mld USD w czerwcu. Waszyngton od dawna krytykował tą nadwyżkę i zażądał od Pekinu jej cięcia. Jednak nieporozumienia między dwiema głównymi potęgami gospodarczymi są zdecydowanie bardziej skomplikowane – są to napięcia w zakresie dostępu do rynku, własności intelektualnej, transferu technologii i inwestycji.

Szkolenie: Import z Chin

Lipcowy eksport z Chin do USA i import z USA do Chin

Chiński eksport w lipcu wzrósł o 12,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym. To lepszy wynik niż zakładały prognozy. Natomiast import wzrósł w lipcu o 27,3%. To prawie dwukrotnie więcej niż przewidywano. W czerwcu wyniósł on 14,1%.

Nasilający się konflikt – co dalej?

Najbardziej niepokojące jest to, w jaki sposób konflikt pomiędzy Chinami a USA, upadające przedsiębiorstwa i gwałtowny spadek juana może wpłynąć na gospodarkę. Na obecną chwilę żadna ze stron nie odpuszcza, grożąc bardziej restrykcyjnymi działaniami. Chiny już teraz narzuciły lub zaproponowały taryfy na 110 miliardów dolarów amerykańskich towarów, czyli na większość chińskiego rocznego importu z USA.

3 sierpnia 2018 Chiny zagroziły, że opodatkują dodatkowe 60 miliardów dolarów rocznie importu ze Stanów Zjednoczonych, jeśli USA nałoży kolejne opłaty na chińskie towary. Zaledwie dwa dni wcześniej Donald Trump nakazał administracji rozważenie podniesienia stawki ceł na chińskie towary z 10% nawet do 25%.

Bilans handlowy w samym środku konfliktu nadal jest na korzyść Chin. Pomimo chwilowego dobrego wyniku, analitycy, jednakże spodziewają się pogorszenia sytuacji, ponieważ jest to dopiero początek wojny handlowej.

Przeczytaj więcej na temat wojny handlowej USA-Chiny.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4