Evergrande

Wielobranżowe przedsiębiorstwo Evergrande to jedna z największych chińskich korporacji, plasująca się na 122 miejscu top 500 firm według Fortune Global. Przedsiębiorstwo to jest właścicielem ośmiu wielkich firm takich jak Evergrande Real Estate, Evergrande New Energy Auto, Evergrande Property Services, HengTen Networks, FCB, Evergrande Fairyland, Evergrande Health i Evergrande Spring, dostarczając szeroką rangę usług konsumentom na całym świecie. Obecnie majątek firmy sięga 2.3 trylionów yuanów chińskich, czyli około 36 miliardów dolarów amerykańskich, a jej roczne dochody przekraczają 46 milionów dolarów. Obecnie przedsiębiorstwo przechodzi ogromny kryzys i jest na skraju bankructwa. Czym więc jest firma Evergrande i co oznacza jej upadek?

Evergrande

Czym jest Evergrande i skąd pochodzi?

Evergrande została założona w 1996 roku przez Hui Kai Yana w Kantonie. Jest ona drugim co do wielkości deweloperem w Chinach pod względem sprzedaży. Zajmuje się głównie nieruchomościami, w dużej mierze ich wynajmem. Uprzednio znana była jako Hengda Group. Obecnie firma posiada siedzibę w Shenzhen w prowincji Guangdong.

Ile mieszkań sprzedaje Evergrande?

Firma Evergrande posiada 2800 nieruchomości o łącznej wielkości 565 milionów metrów kwadratowych, w 310 miastach. Zatrudnia ponad 200 tysięcy pracowników i zapewnia więcej niż 3.8 milionów miejsc pracy rocznie. W realizacji posiada aktualnie około 778 projektów. Nabywcy nieruchomości opłacają je zazwyczaj z góry, jeszcze przed budową. Z tego względu, w obecnej sytuacji Evergrande, szacuje się, że około 1.4 miliona nabywców w całych Chinach nie jest pewnych, czy nieruchomości, za które zapłacili, zostaną zbudowane.

Evergrande

Jak duże jest Evergrande?

Firma Evergrande rozwija się w różnych dziedzinach, nie tylko na rynku nieruchomości. Swoją działalność prowadzi również na rynku samochodowym, w służbie zdrowia, rozrywce, finansach sporcie, i kilku innych sektorach. Poniżej omawiamy pokrótce, czym zajmują się poszczególne firmy należące do chińskiego giganta.

Evergrande New Energy Auto, osiągnąwszy wysoki standard w dziedzinie badania i rozwoju, produkuje 9 modeli samochodów marki HENGCHI. Celem przedsiębiorstwa jest stworzenie zintegrowanej sieci mobilnej pomiędzy domami i pojazdami oraz stanie się największym koncernem motoryzacyjnym w Chinach. Chce również mieć udział w transformacji kraju z producenta samochodów do potęgi w tej dziedzinie.

HengTen Networks jest właścicielem największej platformy streamingowej w Chinach – Pumpkin Film APP. Posiada ona ponad 55 milionów subskrybentów i 20 milionów użytkowników płatnej subskrypcji. Firma zarządza również Ruyi Films, wiodącym producentem filmowym i telewizyjnym w Chinach. Jego zdolność produkcyjna i rozwój własności intelektualnej czyni go jednym z liderów w tej branży.

FCB Group zajmuje się tworzeniem platformy usługowej i pozwalającej na wymianę handlową samochodów nieruchomości, zarówno online, jak i offline. Korzysta z niej 21 milionów agentów i pośredników oraz 43 tysiące sklepów offline, przyciągając 20 milionów klientów do odwiedzenia nieruchomości. Szacuje się, że przychód roczny firmy w 2021 roku wyniesie 2 tryliony yuanów.

Import z Chin w 2021

Evergrande Fairyland zarządza i rozwija unikalny kryty park tematyczny, zapewniający rozrywkę w każdej pogodzie i o każdej porze roku. Tworzy również „Ocean Flower Island” w Hainan, atrakcję turystyczną przyciągającą turystów z całego świata.

Evergrande Health ze swoim innowacyjnym projektem „Evergrande Healthy Land” uzupełnia lukę w chińskiej służbie zdrowia i opiece geriatrycznej. Oferuje wysokiej jakości świadczenia w zakresie opieki zdrowotnej i opieki nad osobami starszymi. Zapewnia tym samym wielowymiarowe usługi w zakresie zdrowia na każdym etapie życia.

Evergrande Spring oferuje ponad 50 ekologicznych i zdrowych produktów z 14 różnych serii. Należą one do czterech najważniejszych sektorów – woda mineralna, zboża i oleje, nabiał i świeża żywność. Jej celem jest budowanie nowej płaszczyzny konsumpcyjnej napędzanej nauką i technologią.

Dlaczego korporacja Evergrande przechodzi kryzys?

21 września akcje Evergrande spadły w Polsce o całe 3%, w Hongkongu aż o 7%. Spowodowało to niemałą panikę na giełdzie. Skąd taki spadek? Otóż, już w październiku 2020 roku firma zaczęła popadać w długi.

Pierwsze oznaki pojawiły się w styczniu w postaci niewielkich problemów z upłynnianiem akcji, kryzys ten został jednak szybko zażegnany. W październiku pojawiły się spore spadki na giełdzie, na co firma również machnęła ręką. W mediach społecznościowych zaczął jednak krążyć list, w którym prosi ona o pomoc finansową, którego autentyczności przedsiębiorstwo także zaprzeczyło.

Prawdziwy kryzys pojawił się, kiedy inwestorzy zażądali spłaty 13 milionów dolarów. Był to jednak dopiero początek długów, w jakie zaczęła popadać firma. Evergrande stworzyło plan zmniejszenia stumilionowego długu o połowę do 2023 roku, który zakładał między innymi sprzedaż aktywów i oferowanie akcji.

Do sierpnia firma zebrała 8 miliardów sprzedając własne udziały, jak również udziały w HengTen, Hangzou i regionalnym banku. Rozważa również sprzedaż udziałów w swoim biznesie turystycznym oraz wodnym. Nie oznacza to jednak szybkiej poprawy, jako że sprzedaże nie mogłyby zostać sfinalizowane do przyszłego roku.

Kolejna szansa leży w spłacie produktów wysokodochodowego zarządzania majątkiem sprzedanych tysiącom inwestorów. Chiński market inwestycyjny również zwalnia, przygotowując się na masowe sprzedaże nieruchomości Evergrande.

Evergrande nie ma jednak wiele czasu, jako że do końca tego roku musiałoby zarobić 669 milionów dolarów w płatnościach kuponowych. Do marca firma jest zobowiązana spłacić 2 miliardy, a już w następnym miesiącu kolejne 1.45 miliarda.

Mimo, że firma spłaciła wszystkie tegoroczne długi, mało prawdopodobnym jest, że zdoła uzbierać tak duże sumy pieniędzy, jeśli jej wartość rynkowa nie wróci do normy.

Szkolenie: Import z Chin

Co się stanie po upadku Evergrande?

Mówi się, choć dalej podlega to zaciekłej dyskusji, że niewypłacalność Evergrande może być porównywalna w skutkach do upadku Lehman Brothers z 2008 roku. Choć wielu ekspertów twierdzi, że może to wywołać podobny efekt domina, doprowadzając do kryzysu całego światowego rynku, dalej nie jest wiadome, czy Pekin zamierza wziąć udział w ratowaniu firmy.

Jest to w dużej mierze spowodowane tym, że znaczenie Evergrande dla światowej ekonomii dalej jest kwestią sporną. Bardzo możliwe, że jego upadek wcale nie będzie miał tak dużego wpływu na globalną gospodarkę, jak mogłoby się wydawać. Kolejnym ważnym argumentem w tej kwestii byłaby z pewnością mała popularność koncernów w ekonomii, gdzie zwykli obywatele cierpią z powodu miliardów w kredytach, spowodowanych ciągłym wzrostem na rynku nieruchomości.

Mimo że upadek Evergrande prawdopodobnie nie spowoduje globalnego kryzysu gospodarczego, z pewnością zachwieje zaufaniem inwestorów do chińskiego rynku, jak również innych ryzykownych inwestycji. Jest także prawdopodobnym, że wpłynie na zatrzymanie dodruku dolarów w związku z inflacją, spowodowaną ogromnym spadkiem wartości dolara na giełdzie.

Evergrande – podsumowanie

Jeszcze niedawno Evergrande było potęgą nie tylko na rynku nieruchomości, ale również w wielu innych dziedzinach, takich jak rozrywka, motoryzacja, a nawet opieka zdrowotna. Na jej przykładzie możemy się przekonać, jak łatwo jest spaść ze szczytu na samo dno. Na przestrzeni niespełna dwóch lat firma popadła w ogromne długi, z których, prawdopodobnie, może już nie wyjść. Jest na to szansa z pomocą Pekinu, jednak nie wiadomo, czy komunistyczny rząd spojrzy przychylnym okiem na dewelopera nieruchomości. Upadek firmy, choć nie musi spowodować kryzysu na rynku światowym, z pewnością wpłynie na zaufanie inwestorów do chińskiego rynku.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3