Porozumienie w wojnie handlowej USA-Chiny

Podczas szczytu G20 w Argentynie doszło do oczekiwanego od dawna spotkania Xi Jinpinga z Donaldem Trumpem. Było to pierwsze spotkanie chińskiego i amerykańskiego przywódcy od czasu rozpoczęcia wojny handlowej. Po rozmowach ogłoszono, że prezydenci osiągnęli porozumienie w wojnie handlowej.

Porozumienie w wojnie handlowej USA-Chiny

Porozumienie w wojnie handlowej USA-Chiny – założenia

Chińska Republika Ludowa i Stany Zjednoczone zawarły sojusz na 90 dni. W tym czasie wojna handlowa nie będzie nasilać się, a obie strony podejmą działania w celu zrównoważenia swoich stosunków handlowych. Porozumienie w wojnie handlowej zakłada, że Trump nie zwiększy 10-procentowych ceł na dobra chińskie do poziomu 25 procent, co miało nastąpić 1 stycznia. Tymczasem Chiny zgodziły się znacznie zwiększyć import amerykańskich produktów rolnych, energetycznych, przemysłowych i innych. Ma to zniwelować brak równowagi handlowej między dwoma państwami.

Dodatkowo, przywódcy mają również rozpocząć rozmowy na temat zmian strukturalnych w zakresie przymusowego transferu technologii, ochrony własności intelektualnej, barier pozataryfowych, kradzieży cybernetycznej, usług i rolnictwa.

Biały Dom podsumował spotkanie jako „wielki sukces”. Donald Trump w swoim oświadczeniu powiedział: „To było niesamowite i owocne spotkanie z nieograniczonymi możliwościami zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i dla Chin. Mam wielki zaszczyt współpracować z prezydentem Xi”. Według prezydenta USA, osiągnięte porozumienie w wojnie handlowej to świetny układ. Warto jednak zauważyć, że Chiny obiecały bardzo dużo, a Stany Zjednoczone jedynie, że nie podniosą ceł.

Bezpłatna konsultacja

Czy to już koniec wojny handlowej USA-Chiny?

Obie strony zobowiązały się do realizacji założeń porozumienia w ciągu najbliższych 90 dni. Jednakże, jeśli tak się nie stanie, dotychczasowe 10-procentowe stawki na towary z Chin zostaną podniesione do 25 procent. Przypominamy, że taryfy te zostały nałożone we wrześniu na import z Chin warty 200 miliardów dolarów. Chiny odpowiedziały cłami na amerykańskie towary o wartości 60 miliardów dolarów. Wcześniej oba kraje nałożyły na siebie wzajemne 25-procentowe stawki na towary o wartości 50 miliardów dolarów.

Prezydent USA groził wcześniej obłożeniem kolejnymi cłami importu z Chin o wartości 267 miliardów dolarów. Wraz z pogarszaniem się relacji USA z Chinami, pojawiły się powszechne obawy, że tak duża podwyżka ceł może wywołać poważną wojnę handlową między dwiema największymi gospodarkami świata. Byłoby to niszczycielskie w skutkach dla gospodarki światowej. Zawarte porozumienie w wojnie handlowej daje nadzieję na złagodzenie narastającego konfliktu. Xi Jinping ogłosił, że tylko poprzez współpracę Stany Zjednoczone i Chiny mogą służyć pokojowi i dobrobytowi. Fakty pokazują, że wspólne interesy obu państw, jak również potrzeba współpracy, są ważniejsze niż spory.

Źródło: https://www.reuters.com/article/us-g20-argentina-trump-statement/china-u-s-declare-90-day-halt-to-new-tariffs-white-house-idUSKCN1O101U

Grafika: Kevin Lamarque/Reuters

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 6