Pobyt w Chinach bez wizy możliwy w kolejnych miastach

Jeśli planujemy podróż do Chińskiej Republiki Ludowej, musimy koniecznie pamiętać o załatwieniu formalności wizowych. Warto wiedzieć, że przepisy przewidują również pobyt w Chinach bez wizy. Taką opcją jest tranzyt w Chinach i opuszczenie lotniska na podstawie krótkoterminowego zezwolenia. Nie jest to jednak możliwe we wszystkich miastach Państwa Środka. Przepisy wizowe ciągle się zmieniają i wkrótce do chińskich miast, które już teraz można zwiedzić bez wizy, dołączy pięć kolejnych.

Pobyt w Chinach bez wizy możliwy w kolejnych miastach

Pobyt w Chinach bez wizy – bezwizowy tranzyt w Chinach

W poprzednim artykule opisaliśmy dokładne zasady wyjazdu do Chin bez wizy. Jedną z opcji jest 144-godzinna wiza tranzytowa, która umożliwia pobyt na terenie Chin bez obowiązku wizowego aż przez 6 dni. Przepisy obowiązują na terenie takich miast jak: Szanghaj, Pekin, Tianjin, Nankin czy Hangzhou. Nie można opuścić granic zwiedzanego miasta. Warunkiem uzyskania zezwolenia na opuszczenie lotniska jest udokumentowanie swojej dalszej podróży do kraju trzeciego. Nie możemy natomiast przedstawić biletów powrotnych do kraju, z którego przybyliśmy. Innymi słowy, zwiedzanie chińskich miast w taki sposób jest możliwe w ramach przesiadki.

Przeczytaj więcej na temat podróży do Chin bez wizy.

Do grupy chińskich miast, które można odwiedzić w ramach 144-godzinnego tranzytu, dołączą Xiamen, Qingdao, Wuhan, Chengdu oraz Kunming. Nowe zasady wejdą w życie 1 stycznia 2019. Obcokrajowcy z 53 państw świata (w tym Polski) będą mogli skorzystać z bezwizowego wjazdu do Chin na teren tych miast. Do opuszczenia lotniska zamiast wizy wystarczą nam ważne dokumenty podróżne oraz bilet na dalszą podróż.

Szkolenie: Import z Chin

Rozwój turystyki w Chinach

Liberalizacja przepisów wizowych Chińskiej Republiki Ludowej następuje od 2016 roku, gdy wprowadzono 144-godzinną wizę tranzytową w Szanghaju. Uważa się, że przepisy umożliwiające 6-dniowy tranzyt na terenie chińskich miast w znacznym stopniu przyczyniły się do zwiększenia ilości przybywających do Chin turystów. Według raportu na temat rozwoju turystyki przyjazdowej w Chinach, w 2017 roku do Państwa Środka przyjechało 139 milionów turystów zagranicznych.

Co ciekawe, niedawno firma Euromonitor International oszacowała, że do 2030 roku Chiny staną się najpopularniejszym na świecie celem wycieczek turystycznych. Aktualnie Państwo Środka znajduje się na czwartym miejscu, za Francją, Stanami Zjednoczonymi i Hiszpanią.

Oceń post

4.9 / 5. Ilość głosów: 10