Współpraca ze spedytorem

W czasie importu spotkamy na swojej drodze wiele osób, które znacznie ułatwią nam jego proces. Może to być pomoc z zakresu wyszukiwania towarów, sprawdzania jakości produktów czy dopilnowania, aby nasz towar był odpowiednio zapakowany. Oprócz tego, inną ważną kwestią w czasie importu jest sam transport towaru. W jaki sposób możemy go zorganizować i jaką rolę odgrywa w tym wszystkim spedytor? W tym artykule przedstawimy mini poradnik o tym, czym zajmuje się firma spedycyjna i jak przebiega współpraca ze spedytorem.

Współpraca ze spedytorem

Współpraca ze spedytorem

Kim jest spedytor?

Spedytor to firma, która zajmuje się organizacją wszelkiego rodzaju transportu. Możemy powierzyć im zarówno przewóz morski jak i lotniczy, czy kolejowy. W przypadku transportu morskiego, możemy użyć zarówno kontenery jak i drobnicę, czyli produkty mniejsze.

Do obowiązków spedytora należy nie tylko organizowanie transportu, ale także dalsza opieka nad nim oraz również załadunek i rozładunek towaru. Rola spedytora w dużej mierze koncentruje się również na pracy przy dokumentach, takich jak umowy oraz rozliczenia dla klientów i firm przewozowych. W skład takiej dokumentacji mogą wchodzić rozliczenia za odprawę celną, lub sam towar oraz jego wysyłkę. W tym celu spedytor współpracuje z agencją celną.

Warto zapamiętać, że spedytor nie jest naszym pośrednikiem, ponieważ jego zadaniem jest jedynie organizacja transportu naszego towaru.

Jak przygotować się do współpracy z firmą spedycyjną?

Aby skorzystać z usług spedytora, musimy być zapoznani z szeregiem formalności oraz dokumentacji powiązanych z transportem towaru. Oznacza to, że powinniśmy posiadać podstawową wiedzę na temat logistyki. Do rozpoczęcia współpracy z firmą spedycyjną potrzebujemy wiedzieć, jaką metodą transportu chcemy przewieźć nasze produkty, ile może wynosić cło czy jakie kody HS nasze towary muszą posiadać. O ile nasz spedytor może nam w niektórych sprawach doradzić, jego rolą jest jedynie organizacja naszego transportu. Przychodząc do danej firmy, musimy wiedzieć czego konkretnie potrzebujemy od spedytora. Naszym obowiązkiem jest więc zapoznanie się ze wszelkimi formalnościami oraz obowiązującą dokumentacją.

Jak znaleźć spedytora i na co zwrócić uwagę?

Niezależnie czy korzystamy z pomocy pośrednika czy spedytora, warto kierować się kilkoma kwestiami.

Na początku trzeba zapamiętać, że najniższa cena nie powinna być naszym wyznacznikiem przy szukaniu spedytora. Przede wszystkim, powinniśmy znaleźć firmę która ma nie tylko duże doświadczenie w ogólnym transporcie, ale również w tym na którym najbardziej nam zależy – na przykład transport drobnicowy.

Oprócz tego, powinniśmy również sprawdzić oceny innych importerów na temat danej firmy oraz sami posiadać z nią dobry kontakt. O wiele łatwiej prowadzić biznes z osobami, które wzajemnie szanują swój czas i potrafią wspólnie dojść do porozumienia, niż tymi które przestają odpowiadać na nasze telefony. Tutaj również warto zapamiętać, że nie zawsze największa firma spedycyjna będzie dla nas najlepszą opcją. Jeżeli chcemy przetransportować niewielką ilość produktu, na przykład dwa kontenery, możemy okazać się dla takiej firmy mało wartościowymi klientami. Dlatego danie szansy mniejszym działalnościom może być dla nas korzystniejsze.

Współpraca ze spedytorem ShipHub

Platformą, na której szybko i łatwo możemy znaleźć spedytora jest ShipHub. Dzięki wypełnieniu formularza możemy zawęzić zakres naszego wyszukiwania do tego co nas konkretnie interesuje – jaki produkt chcemy przewieźć, destynacja oraz metoda transportu. Zarówno rejestracja jak i wypełnienie formularza są darmowe. Używając ShipHub możemy skontaktować się z wieloma spedytorami, którzy różnią się zarówno doświadczeniem jak i swoimi ofertami.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1