Wizyta Macrona w Chinach

Prezydent Francji Macron w poniedziałek 4 listopada 2019 roku przyleciał do Chin. Jego wizyta potrwała zaledwie trzy dni, ale była bardzo owocna. Prezydent wziął udział w otwarciu targów importowych China International Import Expo (CIIE) w Szanghaju, a co ważniejsze spotkał się w Pekinie z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Wizyta Macrona w Chinach doprowadziła do podpisania między Francją a Chinami umów o wartości 15 mld dolarów. Zawarte porozumienia dotyczą m.in. energetyki, rolnictwa i aeronautyki.

Poniżej przedstawiamy to co udało się osiągnąć dzięki rozmowom Emmanuela Macrona i Xi Jinpinga.  

Wizyta Macrona w Chinach

Rolnictwo

Dzięki wizycie Macrona w Chinach, 20 francuskich firm dostało pozwolenia na eksport drobiu, wołowiny jak i wieprzowiny do Państwa Środka. Dodatkowo, asortyment ma być jeszcze poszerzony o produkty z gęsi i kaczek.

Energetyka

Pomiędzy chińską spółką Beijing Gas Group a francuskim dostawcą energii elektrycznej Engie, zawarto porozumienie w sprawie współpracy przy budowie magazynu i terminalu gazowego w Tianjinie na północy Chin. Dodatkowo, francuski Total ma utworzyć spółkę join-venture z chińską Shenergy Group, dzięki której będzie możliwe rozwożenie gazu LNG przy ujściu rzeki Jangcy. Ponadto, francuska firma Orano ma zbudować zakład przetwarzania paliwa jądrowego. Koszt zlecenia i lokalizacja obiektu ma zostać określona przez Chiny i Francję do końca stycznia 2020.

Szkolenie: Import z Chin

Aeronautyka

Chiny i Francja doszły także do porozumienia w sprawie zakupu, wykończenia i dostaw samolotów modelu Airbus A350 oraz zwiększenia inwestycji europejskiego wytwórcy w Chinach. Co więcej, kolejne rozmowy mają dotyczyć zacieśnienia współpracy w branży szkolenia pilotów czy produkcji silników samolotowych.

Wizyta Macrona w Chinach – Porozumienie w sprawie zmian klimatycznych

Podczas rozmów przywódców Francji i Chin, poruszone zostały także tematy związane z ochroną środowiska i zmianami klimatycznymi. Na tegorocznym zjeździe państw należących do G20 w Osace, zarówno Francja, jak i Chiny zobowiązały się do powiększenia swojego wkładu w ograniczenie zmian klimatycznych.

Co więcej, przed przylotem Emmanuela Macrona do Chin, Human Right Watch napisał stosowny list do prezydenta, aby poruszył temat łamania praw człowiek w Chinach. Jednakże, podczas tej wizyty Macrona w ChRL kwestia praw człowieka została pominięta.

Źródło grafiki tytułowej: http://www.polska-azja.pl/m-gdanski-francuska-odslona-walki-o-nowy-jedwabny-szlak-czyli-prezydent-macron-w-chinach

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0