Rok Królika

Chiński Nowy Rok, również nazywany Świętem Wiosny, to bezwzględnie jeden z najważniejszych dni obchodzonych co roku w Chinach. Mimo posługiwania się kalendarzem gregoriańskim, to święto nadal zachowało się w tradycji każdego obywatela nie tylko Chin, ale i innych krajów Południowo-Wschodniej Azji, takich jak Indonezja, Korea Południowa, Wietnam czy Singapur. Biorąc pod uwagę populację krajów azjatyckich, zakłada się nawet, iż co roku Chiński Nowy Rok obchodzi około ¼ populacji na całym świecie. Data Święta Wiosny zmienia się z roku na rok, a wraz z nią również chińskie znaki zodiaku na dany rok. Po Roku Tygrysa następuje Rok Królika. Ze zwierzęciem tym wiąże się konkretna symbolika przypisana do roku, któremu patronuje.

Rok Królika

Kiedy przypada Rok Królika?

Data rozpoczęcia kolejnego nowego roku w Chinach zależna jest od faz księżyca, w związku z tym jest to święto ruchome. Zwyczajowo, Chiński Nowy Rok trwa przez około 15 dni i kończy się obchodami Święta Lampionów.

Każdy nowy rok wiąże się z symboliką kolejnego zwierzęcego chińskiego zodiaku w cyklu 12-letnim. Tradycyjnie do roku przypisywany jest również żywioł i dominujący kolor. Przykładowo, w 2023 roku Królika reprezentuje żywioł wody i kolor czarny.

Rok Królika powraca co 12 lat. Lata Królika to: 2035, 2023, 2011, 1999, 1987, 1975, 1963, 1951, 1939, itd.

Chiński Nowy Rok – czy wpływa na interesy?

Podczas świąt, zazwyczaj od 7 do nawet 20 dni jest dniami wolnymi od pracy, kiedy to Chińczycy odwiedzają rodziny i spożywają wspólne posiłki. Oznacza to, że wszelkie budynki komercyjne jak i firmy są zamknięte. Może to wpłynąć na logistykę i transport towarów. Standardem w tym okresie są podwyższone ceny usług czy opóźnienia dostaw. Warto więc pamiętać o tych utrudnieniach podczas planowania importu z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Tradycje związane z Chińskim Nowym Rokiem

Istnieje wiele tradycji, które przypisywane są do Nowego Roku, a wiele z nich różni się również pomiędzy rodzinami.

  • Zgodnie z tradycją kolor czerwony kojarzony jest w Chinach z pomyślnością, toteż podczas wręczania pieniędzy, powinny być one zapakowane w charakterystyczne czerwone koperty.
  • Poza kolorem, należy również zwrócić uwagę na same banknoty, bowiem zgodnie z przesądem chińskim, liczba pieniędzy powinna być parzysta.
  • Unika się liczby 4, która kojarzona jest ze śmiercią.
  • Wraz z kopertami, popularnym podarunkiem są też owoce i alkohol.
  • Nieodpowiednie jest wręczanie na przykład zegarków, gdyż oznacza to odliczanie do ostatnich dni obdarowywanej osoby.

Na stołach Chińczyków pojawia się wiele potraw noworocznych. Nie może zabraknąć pierożków, ryb z głową i ogonem, czy też dojrzałych pomarańczy i inne owoców. Każde z nich niesie ze sobą inne znaczenie i symbolizuję różne formy pomyślności na nadchodzący rok.

Rok Królika chiński znak zodiaku

Znaczenie Królika w chińskim zodiaku

Według legendy, królik jest czwartym zwierzęciem, które dobiega do mety podczas wyścigu dwunastu zodiakalnych zwierząt. Pozostałe z nich to: Szczur jako pierwszy, Wół jako drugi, Tygrys jako trzeci, Smok jako piąty, Wąż jako szósty, Koń jako siódmy, Baran jako ósmy, Małpa jako dziewiąty, Kogut jako dziesiąty, Pies jako jedenasty, i Świnia jako dwunasta, czyli ostatnia.

W chińskiej kulturze królik uchodzi za zwierzę z elegancją i delikatnością, symbolizując długie życie. Według legend, królik był zwierzęciem u boku Bogini Księżyca – Chang’e, które jako jedyne było w stanie dorównać jej piękna i dobroci serca. Bogini uratowała królika z płomieni, kiedy ten ofiarował siebie jako posiłek dla starego wędrowca, nie będąc w stanie znaleźć dla niego jedzenia. Królik według opowieści i grafik chińskich jest zwierzęciem, które zawsze przygotowuje eliksir życia.

Osoby urodzone w Roku Królika

Według wierzeń, ci spod roku Królika uchodzą za osoby delikatne, pozytywne, miłe i eleganckie. Wiedzą, jak się zachować w sytuacjach formalnych i społecznych. Osoby ze znakiem Królika są zdyscyplinowane i wymagają od siebie, jednocześnie będąc tolerancyjnymi wobec tych wokół nich. Mimo to, są zazwyczaj ostrożne i nieufne w relacji z obcymi. Mężczyźni z roku Królika są dobrymi negocjatorami i nie wahają się prac domowych i czują się dobrze otoczeni rodziną, którą stawiają na pierwszym miejscu. Kobiety spod znaku Królika są rozsądne, ostrożne oraz, tak jak mężczyźni, utalentowane w sytuacjach biznesowych.

W zależności od żywiołu, cechy zodiakalnych królików mogą się od siebie różnić. W przypadku żywiołu wodnego, króliki uchodzą za elastyczne, niewymagające, jednak z problemami w sytuacjach wymagających samokontroli.

Znane osoby urodzone w Roku Królika: Albert Einstein, Michael Jordan, Whitney Houston, Johnny Depp, Benedykt XVI, Nicolas Cage, George Orwell, Angelina Jolie.

Rok Królika – podsumowanie

Chiński Nowy Rok to jedno z najważniejszych świąt w Chinach, a wraz ze swoją ilością tradycji i historią jest z pewnością warte zapoznania. Znajomość zwyczajów Święta Wiosny jest nie tylko ważna w przypadku podjęcia się importu z Chin, ale także w próbie zrozumienia chińskiej kultury i mieszkańców tego kraju.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4