Czym jest numer SISC?

Posiadanie numeru EORI obowiązuje każdego przedsiębiorcę importującego spoza Unii Europejskiej do państw członkowskich UE. Aby go uzyskać, nie starczy jedynie rejestracja na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Do tego oraz wielu innych operacji nie tylko importowych, ale także eksportowych lub tranzytowych, należy posiadać numer SISC.

SISC

Czym to jest SISC?

SISC to skrót od Systemu Informacyjnego Skarbowo-Celnego. Został on uruchomiony w ramach Programu Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Program obejmuje przedsiębiorców oraz osoby fizyczne, którzy prowadzą obrót towarowy z zagranicą, również z państwami spoza Unii Europejskiej oraz działających w obszarze akcyzowym. Numer SISC to unikalny, 17-znakowy identyfikator przyznawany osobie prawnej lub fizycznej w Systemie Informacyjnym Skarbowo-Celnym.

Konto na platformie PUESC może mieć wyłącznie pełnoletnia osoba fizyczna, narodowość nie jest istotna. Wiele funkcji na platformie jest dostępnych wtedy, gdy posiada się numer SISC. Numer jest potrzebny m. in. do uzyskania numeru EORI, bez którego nie można prowadzić importu.

Szkolenie: Import z Chin

Jak uzyskać numer SISC?

Przedstawiamy krok po kroku, jak uzyskać numer SISC.

  1. Zaloguj się na PUESC. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zarejestruj się. Z paska menu wybierz Formularze>e-Formularze>e-Klient> więcej i wybierz formularz Rejestracja_Osoby_Fizycznej.
  2. Wybierz opcję Wypełnij formularz.
  3. W e-formularzu wypełnij aktywne pola.
  4. Po wypełnieniu wybierz Wygeneruj dokument. Możliwe jest także zapisanie formularza i powrócenie do niego później w Moje dokumenty>formularze robocze.
  5. Zapisz dokument na dysku i/lub wydrukuj jako PDF.
  6. Wygenerowany dokument należy przesłać do SISC wybierając opcje Moje dokumenty>do wysyłki>akcje>wyślij.

W przypadku gdy posiadasz Profil Zaufany lub certyfikowany, przed wysłaniem podpiszesz go narzędziami autoryzacyjnymi. W innym przypadku prześlij do Systemu plik elektroniczny, wydrukuj go i podpisz wersję papierową. Z podpisanym wydrukiem, komunikatem urzędowego potwierdzenia odbioru UPO oraz dokumentem tożsamości należy się zgłosić w najbliższej jednostce organizacyjnej skarbowo-celnej. Po otrzymaniu UPO, masz 7 dni na potwierdzenie swojej tożsamości.

  • Po zweryfikowaniu danych przez system SZPROT oraz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej otrzymasz komunikat o nadaniu numeru SISC. Będzie on dostępny po zalogowaniu na PUESC, z zakładce Moje dokumenty>odebrane>Potwierdzenie rejestracji.
wniosek o rejestrację w SISC

Jak długo czeka się na numer SISC?

Od czasu wpłynięcia elektronicznego wniosku lub stawienia się w placówce z wymaganymi dokumentami, System Informacyjny Skarbowo-Celny ma 7 dni na nadanie Tobie unikalnego identyfikatora. Numer SISC będzie widoczny w zakładce Moje konto na platformie.

Wraz z rejestracją użytkownik dysponuje kanałem komunikacji z systemem, co znacznie ułatwia wszelkie operacje online na Platformie.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 7