Paczkomaty AliExpress

Od pewnego czasu, zamówienia z AliExpress można zamawiać do wybranego Paczkomatu InPostu. Własne automaty do odbioru i nadawania przesyłek postawić chce Allegro oraz Poczta Polska. Nie tylko oni jednak planują być konkurencją dla Paczkomatów InPostu. Plany na postawienie własnych automatów działających ma także chińska grupa Alibaba. „Paczkomaty” służyłyby głównie do odbioru paczek z AliExpress.

Paczkomaty AliExpress

Paczkomaty AliExpress

Korporacja Alibaba ogłosiła, że planuje założyć sieć automatów paczkowych na terenie Polski. Na platformie LinkedIn firma wywiesiła ogłoszenie rekrutacyjne na stanowisko menadżerskie. Znajomość języka chińskiego (mandaryńskiego) nie jest wymagana, ale z pewnością działa na korzyść kandydata. Jednym z zadań menadżera miałby był rozwój lokalnej sieci automatów. Obejmuje to między innymi wybór miejsc do postawienia automatów, zapewnienie ich instalacji, obsługi, prac konserwacyjnych, analizę ich użytkowania itp. Poprzez „lokalna” rozumie się tu stolicę Polski, Warszawę, ale jeśli akcja okaże się sukcesem, automaty postawione zostaną pewnie także w innych miastach i miejscowościach w Polsce.

Na terenie Polskie jest co najmniej 10 tys. Paczkomatów InPostu i ciągle dodawane są nowe. Możliwe jest zamówienie do Paczkomatów przesyłek między innymi z Allegro oraz AliExpress (od 2019 roku). InPost nawiązał także współpracę na dostarczanie paczek z platformy Amazon. Ponadto, plasuje się on na trzecim miejscu w wynajmie powierzchni magazynowych w Polsce – InPost wyprzedzają Amazon i Zalando. Co więcej, spółka pragnie zadebiutować na giełdzie w Amsterdamie.

Zakładając własne sieci automatów paczkowych, Poczta Polska, Allegro oraz Alibaba stworzą konkurencję dla InPostu. Allegro rozpoczęło rozmowy z potencjalnymi parterami, na początku celując w zamówienie 3 tys. automatów paczkowych. Poczta Polska planuje do 2022 roku posiadać 2 tys. maszyn do odbioru i wysyłki przesyłek, lokując je w pobliżu urzędów, marketów i w galeriach handlowych. Jak oznajmił dyrektor operacyjny AliExpress w Europie Środkowo-Wschodniej, inwestycje w usługi logistyczne AliExpress są jednym z kluczowych priorytetów na rok 2021. Jeśli próba się powiedzie, automaty paczkowe grupy Alibaba będą dostępne w całej Europie. Niewykluczone, że hub logistyczny powstanie właśnie w Polsce.

Bardzo dobrą wiadomością dla polskich konsumentów są plany AliExpress co do wprowadzenia dwupoziomowej usługi dostaw. Oferowana nadal będzie 3-dniowa dostawa z lokalnych magazynów na terenie Polski współpracujących z AliExpress, a wprowadzona zostanie 15-dniowa gwarancja zrealizowania transgranicznej dostawy z Chin.

Pandemia, między innymi z powodu ograniczeń w handlu stacjonarnym, przyśpieszyła rozwój e-commerce. W Chinach funkcjonują m.in. mobilne paczkomaty. Nic dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorstw planuje założyć własne sieci automatów paczkowych.

Czy w Polsce powstanie sklep stacjonarny AliExpress?

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.6 / 5. Ilość głosów: 19