Inspekcja towaru w Wietnamie

Od lat 80. XX wieku w Wietnamie miały miejsce reformy gospodarcze, dzięki którym gospodarka przekształciła się w gospodarkę rynkową, zliberalizowano handel i zmieniono politykę wobec zagranicznych przedsiębiorstw. Dzięki zastosowanym metodom Wietnam stał jednym z najszybciej rozwijających się krajów na świecie i jest obecnie jedną z największych gospodarek w Azji Południowo-Wschodniej. Jeśli planujesz import z tego kraju dowiedz się, jak ważna jest inspekcja towaru w Wietnamie.

Inspekcja towaru w Wietnamie

Produkcja w Wietnamie

Wietnam eksportuje głównie elektronikę oraz maszynerię, a także tekstylia i odzież. Z kolei w zakresie surowców handlują oni drewnem, żelazem i stalą.

W 2021 roku wielkość eksportu z Wietnamu wyniosła 356 miliardów dolarów, z czego 2,69 miliarda trafiło do Polski. Stanowiło to 0,76% całości eksportu, tak więc jest to rynek, który dla polskich przedsiębiorców może stworzyć wiele możliwości. Szczególnie, że w 2020 r. w życie zeszła umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Socjalistyczną Republiką Wietnamu – dwie strony mogą korzystać z bardziej dogodnych zasad w relacjach handlowych.

Dlaczego warto przeprowadzać inspekcję towaru?

Przeprowadzenie inspekcji towaru zanim opuści on kraj produkcji jest odpowiednim krokiem z kilku powodów. Inspekcja towarów pozwala na:

 • sprawdzenie, czy kraj opuszcza właściwy towar, który został wyprodukowany zgodnie ze wskazaniami importera oraz we właściwej ilości,
 • zmniejszenie szans na to, że wietnamski partner nas oszuka,
 • ochronienie się przed stratami finansowymi – jeżeli wada produktu zostanie odkryta jeszcze w kraju produkcji dużo łatwiej będzie negocjować możliwą wymianę towaru, niż gdyby nastąpiło to już po odbiorze zamówienia; oprócz tego nie marnuje się pieniędzy na transport towarów, które i tak nie zostaną wykorzystane,
 • sprawdzenie, czy dostawca oraz fabryka, z którymi chcemy podjąć współpracę, faktycznie istnieją.

Wietnam jest atrakcyjnym rynkiem, jeśli chodzi o zdobywanie nowych dostawców. Jest to jednak odległy kraj. W konsekwencji dokonanie samodzielnej kontroli fabryki czy procesu produkcji jest mocno utrudnione i mało kto jest w stanie tego dokonać. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z inspekcji towarów – można zlecić to firmom, które zajmują się przeprowadzeniem takich kontroli. ChinskiRaport.pl również zajmuje się inspekcjami w Wietnamie. Nasz przedstawiciel uda się do fabryki dokonać inspekcji w Twoim imieniu, a po jej zakończeniu otrzymasz sprawozdanie. Pozwoli Ci to na podejmowanie decyzji dotyczących współpracy w sposób świadomy i doinformowany.

Bezpłatna konsultacja

Audyt fabryki w Wietnamie

Zanim zleci się audyt fabryki, warto dokonać weryfikacji dostawcy, aby mieć pewność, że faktycznie on istnieje. Jeśli zostaje przeprowadzona inspekcja fabryki, to ma ona na celu sprawdzenie, czy jest ona przygotowana do rozpoczęcia produkcji. Podczas takiej wizyty sprawdzone zostają:

 • stan i wyposażenie obiektu,
 • możliwości produkcyjne,
 • proces produkcji,
 • system kontroli jakości,
 • struktura organizacyjna fabryki.

Inspekcja powinna wskazać, gdzie mogą się pojawić potencjalne problemy. Dostarcza ona informacji o stanie fabryki, na których podstawie możemy podjąć decyzję, czy chcemy współpracować z dostawcą.

Kontrola w trakcie produkcji w Wietnamie

Tego rodzaju kontroli dokonuje się, kiedy wyprodukowano już część zamówienia, a proces produkcyjny jest w trakcie. Przeprowadzający kontrolę losowo wybiera próbki i sprawdza, czy są one wykonane w sposób odpowiadający wymaganiom importera i nie zawierają jakiś wad czy niezgodności. Kontrolowane jest także to, czy produkcja przebiega zgodnie z harmonogramem. Jeśli przeprowadzi się kontrolę w trakcie produkcji, to pozwala to na wprowadzenie zmian w trwającym procesie produkcji, tak aby produkty spełniały oczekiwania zamawiającego oraz na naprawienie wad w tych towarach, które już zostały wyprodukowane. Dzięki znalezieniu niewłaściwości na tym etapie możemy zaoszczędzić czas i pieniądze.

Inspekcja towaru w Wietnamie - kontrola jakości

Kontrola po zakończeniu produkcji w Wietnamie

Tego rodzaju kontroli dokonuje się, kiedy proces produkcyjny się zakończył. Przeprowadzający kontrolę losowo wybiera próbki spośród wszystkich wyprodukowanych partii i sprawdza, czy zostały wyprodukowane prawidłowo. Jest to ostatnia szansa, aby wykryć nieprawidłowości, zanim towary zostaną przygotowane do transportu. Jeśli przeprowadzi się kontrolę po zakończeniu, to pozwala to jeszcze na wprowadzenie zmian czy zastosowanie środków naprawczych, zanim zamówienie opuści kraj produkcji.

Kontrola przy załadunku do kontenera w Wietnamie

Tego rodzaju kontroli dokonuje się, kiedy towary są już przygotowane do transportu. Przeprowadzający kontrolę sprawdza w jaki sposób zapakowano towary, czy zostały odpowiednio zabezpieczone, aby nie uległy uszkodzeniu w drodze. Sprawdzane są także etykiety, oznaczenia i dokumentacja, jakie towarzyszą produktom. Przeprowadzenie kontroli przy załadunku pozwala upewnić się, że odpowiednia ilość właściwego towaru opuszcza kraj produkcji i została przygotowana do transportu w taki sposób, aby dotrzeć bez uszczerbku.

Inspekcja towaru w Wietnamie - kontrola przed wysyłką

Inspekcja towaru w Wietnamie – norma AQL

Norma AQL (Acceptance Quality Limit) – czyli Limit Akceptowalnej Jakości – to norma, w oparciu o którą przeprowadzane są kontrole jakości towarów. Określa ona jaka ilość próbek danego produktu powinna zostać sprawdzona podczas inspekcji oraz jaki poziom wadliwości próbek skutkuje niezaakceptowaniem partii. Wady próbek klasyfikuje się jako: krytyczne, główne i pomniejsze, określane w zależności od tego, czy towar może być normalnie używany czy też wada jest na tyle poważna, że mogłaby spowodować zwrot towaru.

Norma AQL jest najpowszechniej stosowaną w inspekcjach towarów. Jeżeli towar przejdzie kontrolę, podczas której została zastosowana, importer może być pewien, że produkt który otrzyma spełnia jego oczekiwania a także ogólne standardy.

Inspekcja towaru w Wietnamie – podsumowanie

 • Inspekcja towaru pozwala sprawdzić, czy produkowany towar spełnia wymogi importera oraz czy jest produkowany w odpowiedniej ilości.
 • Przeprowadzenie inspekcji pozwala zapobiec dodatkowym kosztom, zostaniu oszukanym czy otrzymaniu wadliwego towaru.
 • Inspekcje towaru przeprowadzić można na kilku etapach procesu produkcji: przed rozpoczęciem produkcji, w trakcie produkcji, po zakończeniu produkcji oraz przy załadunku towaru.
 • Najczęściej podczas inspekcji towaru stosuje się normę AQL.
 • Jeśli importujesz towar z Wietnamu i chciałbyś dokonać inspekcji towaru, to możemy zrobić to dla Ciebie! W celu poznania szczegółów przebiegu kontroli czy wyceny, zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 732 619 322 lub mailowego: kontakt@chinskiraport.pl.
Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2