Gniazdo USB-C w elektronice obowiązkowe

Zgodnie z porozumieniem UE, port USB C będzie standardowym portem smartfonów i innych urządzeń elektronicznych w Unii Europejskiej, a ładowarki będą dostępne oddzielnie. Kiedy obowiązek USB-C w elektronice wchodzi w życie w Polsce?

Gniazdo USB-C w elektronice

Gniazdo USB-C w elektronice

Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 7 października 2024 r. w sprawie umożliwienia ładowania urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C wchodzi w życie 28 grudnia 2024 r. z zastrzeżeniem, że przepis dotyczący laptopów obowiązuje od 28 kwietnia 2026 r.

Podstawą prawną rozporządzenia jest m.in. dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2380 z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie zmiany dyrektywy 2014/53/UE w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych.

Rozporządzenie w sprawie ładowania – co określa?

  1. Kategorie lub klasy urządzeń radiowych konstruowanych w sposób umożliwiający ich ładowanie za pośrednictwem gniazda USB typu C
  2. Specyfikacje techniczne dotyczące ładowania mające zastosowanie do tych kategorii lub klas urządzeń
  3. Informacje odnoszące się do specyfikacji technicznych dotyczących ładowania i kompatybilnych urządzeń ładujących
  4. Wzory piktogramów informujących o tym, czy do urządzenia radiowego jest czy nie jest dołączone urządzenie ładujące
  5. Wzór etykiety informującej o specyfikacji w zakresie możliwości ładowania urządzeń radiowych oraz kompatybilnych urządzeń ładujących
Bezpłatna konsultacja

Jaka elektronika musi mieć gniazdo USB-C?

Zgodnie z rozporządzeniem, jeżeli poniższe typy urządzeń są ładowane za pomocą ładowania przewodowego, muszą one być wyposażone w gniazdo USC typu C:

  • doręczne telefony komórkowe
  • tablety
  • aparaty cyfrowe
  • słuchawki nagłowne
  • zestawy słuchawkowe
  • doręczne konsole do gier wide
  • przenośne głośniki
  • czytniki książek elektronicznych
  • klawiatury
  • myszy
  • przenośne systemy nawigacyjne
  • słuchawki douszne
  • laptopy.

Etykieta dotycząca ładowania sprzętu elektronicznego

W informacjach odnoszących się do specyfikacji technicznych dotyczących ładowania i kompatybilnych urządzeń ładujących dla powyższych urządzeń musi zostać wykazana moc urządzeń przeznaczonych do ładowania przewodowego. Należy zastosować poniższą formułkę:

“Moc dostarczana przez ładowarkę wynosi między minimalnie [XX] W wymaganych przez urządzenie radiowe a maksymalnie [YY] W, aby osiągnąć maksymalną prędkość ładowania”.

Informację tę można także umieścić na etykiecie w formy kodu QR lub w inny, podobny sposób.

Dołączenie ładowarki do sprzętu elektronicznego

Jeśli do urządzenia dołączone zostało urządzenie ładujące (ładowarka), należy zastosować odpowiednie piktogramy.

Sprzęt elektroniczny z ładowarką

Etykieta na ładowarce do sprzętu elektronicznego

Ładowarka dołączona do sprzętu lub sprzedawana oddzielnie musi byż oznaczona poniższymi informacjami:

  • Litery »XX« zastępuje się liczbą odpowiadającą minimalnej mocy wymaganej do ładowania urządzenia radiowego, określającą minimalną moc, jaką urządzenie ładujące ma dostarczyć w celu ładowania urządzenia radiowego.
  • Litery »YY« zastępuje się liczbą odpowiadającą maksymalnej mocy wymaganej przez urządzenie radiowe do osiągnięcia maksymalnej prędkości ładowania, określającą moc, jaką urządzenie ładujące ma dostarczyć przynajmniej w celu osiągnięcia tej maksymalnej prędkości ładowania.
  • Skrót »USB PD« (zasilanie przez USB) przedstawia się, jeżeli urządzenie radiowe obsługuje ten protokół komunikacyjny w zakresie ładowania. »USB PD« to protokół, który dobiera najszybsze dostarczenie prądu z urządzenia ładującego do urządzenia radiowego bez skracania żywotności baterii.
  • Etykieta może różnić się wyglądem (w szczególności kolorem, wypełnieniem lub konturem, grubością linii), pod warunkiem. że pozostaje widoczna i czytelna. Jeżeli etykieta jest pomniejszona lub powiększona, zachowuje się proporcje (wymiar »a« wynosi co najmniej 7 mm).
Oznaczenia na ładowarce

Jaki jest cel harmonizacji portu ładowania?

Dzięki harmonizacji portu ładowania urządzeń elektronicznych możliwe jest ograniczenie elektroodpadów na kontynencie, a także minimalizacja problemu związanego z kompatybilnością ładowarek z różnymi typami sprzętu elektronicznego.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0