Chińskie Święto Narodowe – kiedy przypada?

1 października 1949 r. „Wielki Sternik” narodu chińskiego Mao Zedong proklamował na placu Tiananmen powstanie Chińskiej Republiki Ludowej. Komunistyczna Partia Chin odniosła zwycięstwo nad wspieraną przez Amerykanów partią założoną przez Sun Yat-sena i kończyło to ostatecznie okres wojny domowej pomiędzy komunistami a Kuomintangiem. Corocznie w tym dniu obchodzone jest Chińskie Święto Narodowe, kiedy Chińczycy upamiętniają to przełomowe w historii Państwa Środka wydarzenie.

Chińskie Święto Narodowe kiedy

Chińskie Święto Narodowe – kiedy przypada?

Zazwyczaj daty chińskich świąt wyznaczane są zgodnie z kalendarzem księżycowo-słonecznym, co powoduje ich ruchomość, zupełnie jak np. Wielkanoc w naszym kręgu kulturowym. W przypadku Chińskiego Święta Narodowego data pozostaje niezmienna. Zawsze jest to 1 października. Dodatkowo, warto pamiętać, że z tej okazji Chińczycy mają cały tydzień wolny od pracy, tzw. Złoty Tydzień od 1 do 7 października.

Uroczyste obchody Chińskiego Święta Narodowego

Od małego wychowani w poczuciu dumy z ojczyzny Chińczycy lubią manifestować swoje silne patriotyczne uczucia. Każdego roku w sercu Pekinu organizowane są huczne obchody, a co dziesięć lat odbywa się wielka parada wojskowa. Jest to okazja, aby pochwalić się przed światem nowymi nabytkami w chińskiej armii. W 2019 r., w okrągłą 70. rocznicę proklamowania ChRL, podczas parady wojskowej zaprezentowano m.in. pociski balistyczne Dongfeng-41 oraz Dongfeng-17. Jak z dumą donosiły chińskie media, to właśnie one przykuły największą uwagę wśród zachodnich obserwatorów. Zasięg Dongfeng-41 wynosi około 12 000 kilometrów. Od kilku lat Chiny konsekwentnie zwiększają wydatki na wojsko i po Stanach Zjednoczonych wydają na ten cel największe pieniądze na świecie.

Ceremonia na placu Tiananmen rozpoczyna się od wciągnięcia na maszt flagi państwowej. Chińczycy odśpiewują hymn i podziwiają przemarsz wojsk sił lądowych i morskich. W 2019 r. było to około 15 000 żołnierzy i marynarzy. Najwyżsi dygnitarze KPCh składają kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Ludowych. W całym kraju z okazji Chińskiego Święta Narodowego odbywają się wydarzenia kulturalne i pokazy fajerwerków.

Złoty Tydzień w Chinach

Jest to okres dni wolnych dla Chińczyków, oznacza to że urzędy, fabryki i uniwersytety w tym czasie są zamknięte. Sklepy, restauracje i centra handlowe wciąż będą czynne. Złoty Tydzień zawsze rozpoczyna się 1 października, a Chińczycy świętują do 7 października. Tydzień wolnego to okazja, którą Chińczycy skwapliwie wykorzystują do podróżowania. Oznacza to wysokie ceny za nocleg i bilety oraz wszechobecny tłok. Nie tylko turystyczne miejsca cieszą się popularnością, także parki miejskie przeżywają oblężenie. W związku z tym, jakiekolwiek podróże na pewno trzeba planować z wyprzedzeniem. Na pewno warto wykazać się znajomością historii Chin i złożyć życzenia z okazji tego święta swojemu chińskiemu partnerowi biznesowemu.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 7