Chiński Nowy Rok 2021

Chiński Nowy Rok, znany również jako Święto Wiosny, jest najważniejszym festiwalem w Chinach. Ponieważ jest to czas na zjazdy rodzinne, wielu Chińczyków podróżuje po ojczyźnie. Inne narodowości azjatyckie również obchodzą Nowy Rok Księżycowy i migrują, a okres ten nazywa się chunyun. To największa znana roczna migracja ludności na naszej planecie. Jeśli w tym czasie przyjedziesz do Państwa Środka, powinieneś przygotować się na tłumy, trudności w transporcie i podwyższone ceny. Sprawdź, kiedy przypada Chiński Nowy Rok 2021.

Chiński Nowy Rok 2021

Geneza Święta Wiosny

Początki celebracji Świąt Wiosny sięgają kilka tysięcy lat wstecz. Związane były one z obrzędami agrarnymi. Przez wieki dynastie kształtowały obchody tego święta, by nadać mu dzisiejszą formę.

Od panowania dynastii Shang (1600-1046 r. p.n.e.), w okresie świątecznym okazuje się szacunek przodkom. Podczas dynastii Zhou (1045-256 r. p.n.e.) święto oznaczało rozpoczęcie prac polowych. W dynastii Han (206 r. p.n.e.-220 r. n.e.) w celu celebracji powszechne stało się używanie palących się bambusowych tyczek. Praktykę spotykania się w gronie rodzinnym wprowadzono na stałe podczas panowania dynastii Wei i Jin (220-420 r. n.e.). Wspomniane wcześniej tyczki przeobraziły się w znane dziś petardy w czasie panowania dynastii Song (960-1279 r.)

Szkolenie: Import z Chin

Kiedy przypada Chiński Nowy Rok 2021?

Datę Chińskiego Nowego Roku wyznacza się za pomocą kalendarza księżycowo-słonecznego. Ze względu na fakt, iż kalendarz ten jest nieregularny, Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym. Okres, w którym może on przypadać wynosi aż cały miesiąc, czyli od 21 stycznia do 20 lutego.

Chiński Nowy Rok 2021 wypada 12 lutego i zapoczątkuje on Rok Bawołu.

Chiński Nowy Rok 2021 – Rok Bawołu

Rok 2021 będzie rokiem osób urodzonych spod znaku Bawołu, czyli osób urodzonych w latach 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997 oraz 2009. Znaczenie ma także miesiąc narodzin. Jako że Nowy Rok Chiński wypada w styczniu lub lutym, osoby urodzone w tych miesiącach powinny sprawdzić dokładnie kalendarz księżycowy na dany rok.

Według legendy, Bawół przegrał ze Szczurem w wyścigu do Nefrytowego Cesarza, ma więc drugie miejsce w chińskim horoskopie. Bawół jest chińskim symbolem sukcesu osiągniętego ciężką pracą. Chociaż działa powoli, to rozważnie. Dobrze wykonuje swoje obowiązki i można na nim polegać. Osoby spod tego znaku są racjonalne i stanowcze, cenią sobie kultywowanie tradycji. Ich kamieniem jest akwamaryn, a szczęśliwymi liczbami 1, 3 oraz 5.

Słynne Bawoły to między innymi: Niccolò Machiavelli, Napoléon Bonaparte, Margaret Thatcher, Richard Nixon, cesarz Hirohito, jak i Arystoteles, Vincent van Gogh, Dante Alighieri, Peter Paul Rubens, a także Charlie Chaplin.

Szkolenie: Eksport do Chin

Tradycje związane z Chińskim Nowym Rokiem

Okres celebracji Chińskiego Nowego Roku to czas radości i zabaw. Organizowane są parady tancerzy i akrobatów wykonujących Tańce Lwa i Smoka w barwnych przebraniach. Puszczane są fajerwerki oraz petardy, oryginalnie odpalane w celu przegonienia złych duchów. Wierzy się, że przyozdobienie domostw w kolorze czerwonym oraz noszenie tego koloru przyniesie pomyślność w nowym roku.

Tradycją jest, by wręczać dzieciom czerwone koperty wypełnione pieniędzmi, zwane hongbao. Sprawdź nasz artykuł na temat innych prezentów, które są mile widziane, a których należy unikać. Jednym z popularnych podarków jest potrawa, której nie może zabraknąć podczas tego okresu – niangao. Jest to ciasto z mąki ryżowej, mające zapewnić sukcesy zawodowe oraz dobrobyt.

Chiński Nowy Rok 2021 a wyjazd do Chin

Okres noworoczny trwa od dwóch tygodni do miesiąca i kończy się wraz z nastaniem Święta Latarni. W 2021 roku święto to przypadnie na 26 lutego. Dniami wolnymi od pracy ustalono okres między 11 a 17 lutego.

Święto Wiosny oznacza czas ścisku i tłoku w środkach komunikacji, podwyższone ceny noclegów oraz atrakcji turystycznych. Wszelkie podróże w tym czasie powinny być odpowiednio wcześniej zarezerwowane. Jeśli zdecydujesz się na podróżowanie w tym okresie, możesz spodziewać się wielu niedogodności.

Nie warto także planować spotkań biznesowych w tym okresie, ponieważ i tak można spotkać się z odmową lub utrudnioną komunikacją z kontrahentami. Z uwagi na fakt, iż banki i inne instytucje mogą być zamknięte lub mieć skrócony czas otwarcia, załatwienie różnorakich spraw może przyjść z trudem.

Chiński Nowy Rok 2021 to tylko jeden ze świątecznych okresów w Państwie Środka. Zachęcamy do zapoznania się z kalendarzem chińskich świąt w 2021 roku, gdzie opisaliśmy również inne dni świąteczne.

Jako że Chiński Nowy Rok powoduje zastój w pracy chińskich fabryk, wszelkie kwestie związane z transportem należy zaplanować w wyprzedzeniem.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

4.8 / 5. Ilość głosów: 14