Zmiany w systemie celnym w Polsce

Od 31 października 2024 r. nastąpią zmiany w systemie celnym usprawniającego funkcjonowanie obrotu towarowego między krajami trzecimi a Polską. Zaktualizowany system celny w Polsce zostanie wprowadzony bez okresu przejściowego. Co to oznacza dla importerów i eksporterów?

Zmiany w systemie celnym 2024

Zmiany w systemie celnym w Polsce od 31.10.2024 r.

Od 31.10.2024 r. będzie obowiązywać zaktualizowana wersja wytycznych, tj. wersja 1.13 wytycznych w sprawie stosowania uproszczeń systemu AIS/IMPORT PLUS oraz AES/ECS2 PLUS.

Zaktualizowany system do obsługi zgłoszeń celnych to istotne zmiany, z którym muszą się zapoznać podmioty prowadzące działalność importowo-eksportową.

Co się zmienia w systemie celnym?

Zasadnicze zmiany, które wprowadzone zostały w wersji 1.13 odnoszą się do:

  • miejsca w wywozie: braku możliwości stosowania procedury w miejscu w wywozie, zgodnie z zasadami obowiązującymi w okresie przejściowym
  • PWD i PRR: zakresu danych wymaganych dla powiadomienia o przedstawieniu (PWD) w przywozie i (PWR) w wywozie
  • rejestru:
    • zakresu i struktury danych wymaganych dla wpisu do rejestru zgłaszającego (w przywozie i wywozie)
    • możliwości stosowania wyłącznie elektronicznych rejestrów
    • zasad sprostowania wpisu do rejestru
  • kontyngentów taryfowych: możliwości wnioskowania o zastosowanie preferencyjnej stawki celnej w ramach kontyngentów taryfowych zarządzanych zgodnie z kolejnością zgłoszeń
  • przekazywania danych: możliwości zażądania przez organ w toku obsługi dokumentu PWD-S (powiadomienia o przedstawieniu) przekazania danych z wpisu do rejestru, które powinny zostać przekazane za pośrednictwem komunikatu ZC415DD
  • zgłoszeń uproszczonych: zmian w zakresie obsługi oraz zakresu i formatu danych dla zgłoszeń uproszczonych.

Jakie są zmiany wprowadzone w procedurze zgłoszenia uproszczonego?

W AIS (Automatyczny System Importu) /IMPORT PLUS w zgłoszeniu uproszczonym nie ma elementu dotyczącego zabezpieczenia oraz elementu dotyczącego opłat. Dlatego też monitorowanie kwoty zabezpieczenia dla zgłoszeń uproszczonych będzie odbywało się na podstawie zgłoszeń uzupełniających, podobnie jak w przypadku wpisu do rejestru.

Zgłoszenie uzupełniające to zgłoszenie celne przedkładane w określonym czasie i w wymaganej przez organ celny formie przez podmiot upoważniony do stosowania uproszczeń, zawierające wszystkie elementy niezbędne dla zastosowania przepisów regulujących procedurę celną, do której zgłaszane są towary.

Realizacja zgłoszeń uproszczonych w systemie AIS/IMPORT PLUS będzie wymagała uzyskania pozwolenia organu celno-skarbowego na złożenie zabezpieczenia generalnego w części dotyczącej procedur celnych oraz ewentualnie korekty kwoty referencyjnej lub wydania nowego pozwolenia na złożenie zabezpieczenia generalnego dla zgłoszeń uproszczonych.

Należy jednak pamiętać, że nie ma możliwości stosowania zabezpieczeń pojedynczych w przypadku korzystania z wpisu do rejestru zgłaszającego oraz zgłoszenia uproszczonego.

Pełna treść wytycznych dostępna jest pod tym adresem. Dowiesz się n.in. jak wygląda proces wnioskowania o udzielenie pozwolenia na stosowanie zgłoszenia uproszczonego oraz pozwolenia na wpis do rejestru pozwolenia na wpis do rejestru zgłaszającego, a także więcej na temat uproszczeń przy dokonywaniu zgłoszeń celnych.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.5 / 5. Ilość głosów: 4