Rok Tygrysa

Tradycja powitania nowego roku w Chinach i na zachodzie różni się pod kilkoma względami. Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym, ponadto wraz z nadejściem nowego roku zmienia się również zwierzę zodiakalne. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje i symbolikę dotyczącą zodiakalnego Tygrysa.

Rok Tygrysa

Chiński Nowy Rok – najważniejsze informacje

Jak już wspomnieliśmy, Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym, obchodzonym najczęściej w drugiej połowie stycznia lub pierwszej połowie lutego. Data zależna jest od kalendarza lunarnego, zgodnego z fazami księżyca.

Nadejście Chińskiego Nowego Roku łączy się ze Świętem Wiosny (春节 – chūnjié), które jest jednym z najważniejszych obchodów w Państwie Środka. W trakcie obchodów Chińczycy mają kilka dni wolnych od pracy, fabryki i urzędy są zamykane, dlatego planując podróż w tym okresie, należy zwrócić na to uwagę.

Święto Wiosny poprzedza tzw. Wigilia Chińskiego Nowego Roku (除夕/过年 – chúxì/guònián), podczas której cała rodzina zjada tradycyjne pierożki (饺子 – jiǎozi).

Obchody noworoczne skończą się 15 dnia pierwszego miesiąca kalendarza księżycowego w czasie obchodów Święta Lampionów.

Chiński zodiak – 12 zwierząt

Każdy rok płynie pod patronatem jednego z 12 zwierząt. Należą do nich: bawół, szczur, tygrys, królik, smok, wąż, koń, owca, małpa, kogut, pies i świnia.

Do każdego roku przypisany jest jeden z żywiołów: woda, ogień, ziemia, metal i drewno oraz pierwiastek męski lub żeński – yin i yang.

Wydawać się może, że cały cykl trwa 12 lat, chociaż w rzeczywistości trwa 60 lat.

Łącząc 12 zwierząt + 5 żywiołów + pierwiastek yin i yang = 60 kombinacji = 60-letni cykl. Nowy cykl zodiakalny rozpoczął się od 2020 roku – roku Szczura.

Za znak zodiaku przyjmuje się zwierzę patronujące danego roku urodzenia, jednak istnieje również tzw. wewnętrzne zwierzę, które przypisane jest na podstawie miesiąca urodzenia, na podstawie dnia urodzenia dobieramy „prawdziwe zwierzę” oraz „skrywane zwierzę” połączone z godziną urodzin. Sugerując się tym, jeden człowiek może być zarówno Szczurem, Królikiem i Psem.

Szkolenie: Import z Chin

Legenda o Wielkim Wyścigu

Wybór 12 zwierząt do chińskiego zodiaku wyjaśnia legenda o Wielkim Wyścigu.

Zgodnie z legendą Jadeitowy Cesarz zorganizował wyścig przez rzekę dla zwierząt. Kolejność w wyścigu zdeterminowała kolejność zwierząt w chińskim zodiaku.

Pierwszy przybył Szczur, który skorzystał z pomocy Bawoła podczas przeprawy przez rzekę. Kiedy byli już blisko brzegu, Szczur wykorzystał okazję i zeskoczył z grzbietu Bawoła, zajmując tym samym pierwsze miejsce.

Trzeci przybył Tygrys. Kolejno królik, smok, wąż, koń, współpracujący ze sobą podczas przeprawy owca, małpa i kogut, przedostatni pies i ostatnia świnia, która zrobiła sobie przerwę w czasie wyścigu.

Chiński zodiak dwanaście stworzeń
Źródło: 114.xixik.com/12birthpet

Kiedy wypada Rok Tygrysa?

Jak już wspomnieliśmy, patron powtarza się co 12 lat. Poprzednie i nadchodzące Lata Tygrysa to między innymi: 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010, 2022, 2034. Dla przykładu w 2022 roku, 1 lutego powitano rok Wodnego Tygrysa Yang. Wszyscy urodzeni w wymienionych latach są zatem spod znaku Tygrysa, którego cechy charakterystyczne omawiamy poniżej.

Import z Chin w 2021

Symbolika znaku i cechy charakteru Tygrysa

Tygrys jest utożsamiany z siłą, odwagą i szczęściem. Cechuje się pokładami niezmierzonej energii, chęcią do pomocy. Lubi wyzwania i współzawodnictwo. Z drugiej strony Tygrysy są nieprzewidywalne, impulsywne i apodyktyczne. Czasem przejawiają naturę indywidualistyczną i egoistyczną. Ilekroć osoba spod tego znaku zodiaku upadnie, znajduje w sobie siłę, aby walczyć dalej.

Element wody do znaku Tygrysa sprawia, że odznaczają się odpowiedzialnością, lojalnością, ciekawością i inteligencją. Z drugiej strony mają zawiły sposób bycia, w konfliktach mogą być stronniczy.

Zawody, w których odnajdą się Tygrysy to posady kierownicze, związane ze sportem lub artystyczne.

Sławne osoby urodzone spod znaku Tygrysa: Karol Marks, Marilyn Monroe, Tom Cruise, Leonardo DiCaprio, Christian Bale, Agatha Christie, Ludwig van Beethoven.

Ostatni Wodny Tygrys Yin urodził się w 1962 roku.

Rok Tygrysa chiński znak zodiaku
Źródło: mac69.com/material/395412.html

Czy jesteś zodiakalnym Tygrysem?

Poznanie swojego chińskiego znaku zodiaku jest bardzo proste. Dzięki przedstawionemu sposobowi funkcjonowania chińskiego cyklu możemy go nawet samodzielnie wyliczyć. Jednak osoby urodzone między styczniem i lutym powinny się upewnić, czy przypadkiem nie kwalifikują się do znaku zodiaku jeszcze z poprzedniego roku.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.8 / 5. Ilość głosów: 6