Rok Szczura w Chinach

Pod koniec stycznia, niecały miesiąc po tym jak reszta świata przywita Nowy Rok 2020, będzie miało miejsce najhuczniej obchodzone chińskie święto. Ulice w całym kraju rozjaśni blask strzelających fajerwerków, a długo niewidziani członkowie rodziny spotkają się wreszcie przy jednym stole. Tym samym Chińczycy pożegnają Rok Świni i rozpoczną Rok Szczura. Szczur jak każde inne zwierzę w kalendarzu chińskim ma swoją symbolikę, która niesie za sobą zalecenia na cały nadchodzący rok.

Rok Szczura

Rok Szczura w Chinach – kiedy?

Według kalendarza chińskiego rok 2020 będzie rokiem Szczura. Nowy rok rozpocznie się w sobotę 25 stycznia 2020 i potrwa do 11 lutego 2021.

Co roku do zwierzęcia przypisywany jest również jeden żywioł (Metal, Woda, Drzewo, Ogień i Ziemia) w wariancie yin lub yang. Rok 2020 będzie rokiem Metalicznego Szczura yang. Żywiołowi metalu kalendarz chiński przypisuje kolor biały, dlatego w nadchodzącym roku powinien on być barwą dominującą.

Lata szczura to: 1912, 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008, 2020 i 2032.

Chiński kalendarz księżycowy

Szczur jest pierwszym zodiakalnym zwierzęciem w 12-letnim cyklu kalendarza księżycowego. Legenda głosi, że Nefrytowy Cesarz, który według chińskich wierzeń ludowych był najwyższym bóstwem, z ciekawości jak wyglądają ziemskie zwierzęta, wydał rozkaz, aby przyprowadzić przed swoje oblicze dwanaście najbardziej interesujących z nich. Kolejność występowania zwierząt w kalendarzu chińskim jest kolejnością, w której przybyły one do cesarza. Szczurowi dzięki swojemu sprytowi udało się dotrzeć jako pierwszemu – wykorzystał bawołu, aby ten przewiózł go na swoim grzbiecie, z którego zeskoczył tuż przed linią mety mitycznego wyścigu, co pozwoliło mu zająć pierwsze miejsce.

Szkolenie: Import z Chin

Symbolika Szczura w Chinach

Ponieważ wspólna egzystencja szczura z człowiekiem ma miejsce już od tysięcy lat, zwierzę to zdążyło na swój sposób zakorzenić się w różnych kręgach kulturowych. W chińskiej kulturze symbolizuje witalność, wiąże się to z niesamowitą płodnością samiczek szczura, które jednego roku potrafią wydać na świat nawet 70 potomków. Młode osiągają dojrzałość płciową w ciągu zaledwie kilku tygodni, więc po roku intensywnego rozmnażania z jednej pary szczurów może zrobić się ich 1200. Dodatkowo ze względu na swoją nieprzeciętną inteligencję szczur potrafi przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.

Szczur jest pierwszym zwierzęciem w chińskim kalendarzu i również osoby urodzone pod tym zodiakiem lubią być we wszystkim pierwsze. Chińczycy wierzą, że osoby urodzone w Roku Szczura są z natury instynktowne, bystre i uważne, co w codziennym życiu czyni je świetnymi biznesmenami. Dzięki inteligencji i ambicji osiągają każdy zamierzony cel. Ponadto, zodiakalne Szczury są świetnymi obserwatorami, to osoby zdecydowane, niezależne i wszechstronne. Ich szczęśliwe liczby to 2 i 3, a kolory żółty, zielony i niebieski.

Jako że szczur jest pierwszym znakiem ze wszystkich 12 zwierząt cyklu kalendarza chińskiego, uznaje się jego rok za czas początków, odnowień i rewitalizacji. Dlatego Chińczycy wierzą, że jest to dobry czas na przykład na otwieranie działalności gospodarczej.

Urodziłeś się w Roku Szczura?

Według chińskich wierzeń, osoby urodzone w roku odpowiadającemu danemu zodiakowi, są w tym roku szczególnie narażone na pecha. Dlatego też osoby spod znaku Szczura powinny w nadchodzącym roku nosić ubrania lub dodatki w kolorze czerwonym, który ma zdolność odpędzania nieszczęścia i złych duchów.

Sławne osoby urodzone w Roku Szczura to między innymi Wolfgang Amadeusz Mozart, William Shakespeare, papież Franciszek, Antonio Banderas i Cristiano Ronaldo.

Święta w Chinach

Jeśli jesteś ciekawy jak Chińczycy witają Nowy Rok, zachęcamy do zapoznania się z naszym wcześniejszym artykułem opisującym świąteczne tradycje.

Czy wiesz jakie inne święta obchodzą Chińczycy? Ze względu na kalendarz księżycowy, co roku okazje te przypadają w innych terminach. Sprawdź terminy chińskich świąt w Roku Szczura 2020.

ShipHub

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0