Chiński Nowy Rok 2025

Chiński Nowy Rok, zwany również Świętem Wiosny (春节; Chun Jie), jest najważniejszym świętem w chińskim kalendarzu. Nowy Rok w Chinach obchodzony jest zgodnie z kalendarzem księżycowym, jest zatem świętem ruchomym. Jego celebracja trwa od pierwszego dnia kalendarza księżycowego, aż do piętnastego dnia – Święta Latarni. Chiński Nowy Rok 2025 wypada na okres od 29 stycznia do 12 lutego.

Chiński Nowy Rok 2025

Czym jest Chiński Nowy Rok?

Święto Wiosny jest najhuczniej obchodzonym świętem w Chinach. Na długo przed jego rozpoczęciem należy rozpocząć poważne przygotowania. Chińczycy dokładnie sprzątają dom, spłacają długi, kończą spory bądź wyjaśniają wszelkie nieporozumienia, tak aby wkroczyć w nowy rok w możliwie najlepszych warunkach. Samo Święto Wiosny celebrowane jest w gronie najbliższej rodziny.

Do najważniejszych tradycji należy wspólna wieczerza, na której nie może zabraknąć chińskich pierożków jiaozi (饺子), symbolizujących jedność. Drzwi wejściowe ozdabiane są znakiem 福 (fu), oznaczającym „błogosławieństwo”. Dodatkowo na każdym kroku, zarówno w domach jak i na ulicach, napotkać można czerwone lampiony, jako iż kolor czerwony stanowi w chińskiej kulturze symbol szczęścia i dobrobytu. Z tego powodu, kolejną niesłychanie istotną noworoczną tradycją jest wręczanie najbliższym czerwonych kopert hongbao (红包), wypełnionych pieniędzmi. Obecnie natomiast, w dobie Internetu oraz dominujących w Chinach kodów QR, tradycyjne hongbao coraz częściej zastępowane są elektroniczną formą.

Bezpłatna konsultacja

Chiński Nowy Rok 2025 a migracje

Jako iż jest to święto rodzinne, wiąże się to z milionami Chińczyków wracających do rodzinnych domów. Z tego względu, jest to okres migracji na ogromną skalę, które dorobiły się nawet własnej nazwy – chunyun (春运). Podczas trwającego około 40 dni chunyun ulice są zakorkowane, środki transportu przepełnione aż po brzegi, a ceny biletów znacznie wyższe i trudniej dostępne. Ze względu na ogromną liczbę pracowników wracających do rodzinnych domów nie tylko osoby podróżujące po Chinach odczują skutki święta, lecz wszyscy importerzy współpracujący z chińskimi kontrahentami.

Chiński Nowy Rok 2025 a import

W ramach obchodów owego święta, co roku przyznawanych jest 7 dni ustawowo wolnych od pracy. W tym okresie fabryki nie funkcjonują, a kontakt z kontrahentem jest znacznie utrudniony, o ile w ogóle możliwy. Tak naprawdę okres ograniczonego funkcjonowania fabryk jest znacznie dłuższy, co wiąże się z ogromnymi opóźnieniami w realizacji zamówień. Chwilowe wstrzymanie produkcji sprawia, iż popyt na dany produkt znacznie wzrasta, Wiąże się to z wyższymi cenami zarówno produktów, jak i ich transportu. W celu zmaksymalizowania zysków część producentów decyduje się na zwiększenie produkcji jeszcze przed rozpoczęciem święta, co może przełożyć się na niższą jakość oferowanych produktów.

Chiński Nowy Rok 2025 – cenne porady dla importerów

Najważniejszą radą dla importerów jest wcześniejsze złożenie zamówień, aby w miarę możliwości uniknąć powikłań związanych z obchodami Chińskiego Nowego Roku. Najpóźniej zamówienia powinny być złożone w listopadzie, gdyż te złożone w grudniu najprawdopodobniej nie zostaną już wyprodukowane w danym roku. Warto jednak skontaktować się z chińskim partnerem osobiście, aby upewnić się do kiedy zamówienie powinno zostać sfinalizowane.

Jeśli nie ma możliwości wcześniejszego złożenia zamówienia, należy we wszelkich planach uwzględnić możliwe opóźnienia, które wynosić mogą około miesiąca. Ze względu na wątpliwą jakość oferowanych w tym okresie produktów, warto również przeprowadzić dokładną kontrolę jakości, aby mieć pewność, iż zamówiony towar spełnia wszelkie wymogi oraz oczekiwania.

Należy również pamiętać o istocie guanxi (关系), czyli relacji w chińskiej kulturze biznesu. Pragnąc utrzymać dobre relacje z chińskim kontrahentem, warto złożyć mu życzenia noworoczne, które z pewnością zostaną bardzo pozytywnie odebrane. Kontakt z kontrahentem może być jednak utrudniony, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość, mając na uwadze, iż jest to dla nich czas odpoczynku w rodzinnym gronie. Wszelkie natarczywe próby kontaktu są stanowczo odradzane!

Chiński Nowy Rok 2025 – podsumowanie

Podsumowując, obrzędy Chińskiego Nowego Roku mają ogromne znaczenie w chińskiej kulturze. Należy mieć to na uwadze zarówno przy planowaniu podróży do Państwa Środka, jak i nawiązując współpracę z chińskim producentem. Warto zatem odpowiednie wcześnie zacząć przygotowania, aby uniknąć wyższych kosztów usług oraz znacznych opóźnień.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1