Import wyrobów ochronnych w świetle specustawy

Wiemy już, że na wniosek polskiego rządu Alibaba i AliExpress zakazały sprzedaży wyrobów ochronnych stronie polskiej. Czy to również oznacza, że sprowadzanie z innych źródeł maseczek ochronnych i innych wyrobów medycznych jest obecnie niemożliwe? Jak wygląda import wyrobów ochronnych w świetle specustawy?

Import wyrobów ochronnych w świetle specustawy

2 marca 2020 r. rząd uchwalił specustawę, w której zawarto zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia wirusem COVID-19. Regulacje dotyczą wielu dziedzin życia m.in. wykonywania pracy zdalnej, branży turystycznej czy określenia zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. W specustawie zawarto także ważne artykuły regulujące import wyrobów ochronnych. Celem regulacji jest zminimalizowanie zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Import wyrobów ochronnych a zakazy

Zaczęło się od tego, że premier zakazał handlowania środkami ochronnymi i medycznymi na platformach takich jak OLX i Allegro. W następstwie tej decyzji, chińska strona została poproszona o wstrzymanie sprzedaży wyrobów ochronnych na rzecz polskich konsumentów. Decyzja ta była uwarunkowana licznymi nieuczciwymi praktykami handlowymi jak zawyżanie cen i podawanie informacji, które wprowadzały klienta w błąd. Pojawiło się dużo oszustów sprzedających maseczki ochronne ze źródeł niewiadomego pochodzenia z fałszywymi certyfikatami.

Szkolenie: Import z Chin

Co z towarami zakupionymi u innych źródeł?

Import maseczek i innych wyrobów medycznych wciąż jest jak najbardziej możliwy. Jednak zostały nałożone na niego pewne obostrzenia. Wszystkie regulowane są w specustawie, której pełną treść możecie przeczytać na oficjalnej stronie rządowej. Importer powinien zapoznać się zwłaszcza z artykułem 17 i 20 powyższej ustawy.

Wraz z wejściem specustawy w życie, obowiązuje zakaz sprzedaży handlowej wyrobów, które mogą być wykorzystane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 takich jak m.in.:

  • maseczki ochronne na twarz,
  • preparaty i żele antybakteryjne,
  • czepki, rękawice medyczne,
  • środki dezynfekujące,
  • specjalistyczny sprzęt medyczny np. respiratory.

Import wyrobów ochronnych w świetle specustawy należy zbywać tylko i wyłącznie na rzecz hurtowni farmaceutycznych i placówek medycznych. Natomiast, hurtownie farmaceutyczne te produkty mogą zbywać wyłącznie do aptek, punktów aptecznych oraz zakładów leczniczych podmiotów leczniczych.

Wyroby medyczne można sprowadzać także na swój własny użytek. Jednakże, nie ma żadnych informacji jakie są limity takich zamówień.

Należy pamiętać, że nawet jeżeli zakupimy wyroby ochronne w Chinach na swój własny użytek, to cały czas istnieje ryzyko, że urząd celny może zarekwirować naszą przesyłkę. Ze swoich wiarygodnych źródeł dostajemy informacje, że zdarzają się przypadki zatrzymania towaru na granicy.

Jeżeli sprowadzamy towary na rzecz hurtowni lub szpitala, to podczas kontroli na granicy należy zgłosić, którego szpitala lub hurtowni dotyczy import.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 8