Import paneli słonecznych z Chin

Cztery dni temu (09.07.2013) pojawiły się nowe informację nt. Kompromisu w sprawie karnych antydumpingowych ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej. Zgodnie ze wstępnymi założeniami, porozumienia pomiędzy Chinami a UE będzie swoistym konsensusem pomiędzy zwolennikami jak i przeciwnikami wprowadzenia ceł. Panele fotowoltaiczne coraz chętniej sprowadzane są z Chin do Polski.

Projekt może wstrzymać obowiązywanie unijnych ceł antydumpingowych na panele z Chin, zakłada, że Państwo Środka eksportowałyby rocznie moduły fotowoltaiczne o mocy maksymalnej 10 GW w minimalnej cenie 0,5 euro/W, ilości te nie będą podlegały ocleniu. Import powyżej 10 GW podlegałby cłom.

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne a import

Informacje o możliwym porozumieniu pomiędzy Pekinem a Brukselą oddalającym możliwość utrzymania ceł na import paneli fotowoltaicznych z Chin do Unii Europejskiej skomentowało stowarzyszenie AFASE zrzeszające część branży fotowoltaicznej sprzeciwiającej się wprowadzeniu ceł.

– Ceny minimalne i sztywno określone poziomy mocy instalacji fotowoltaicznej doprowadzą do wzrostu cen. W konsekwencji wyrządzą to ogromne szkody rozwijającej się i tworzącej miejsca pracy branży energetyki słonecznej. Jaki jest sens w zmuszaniu europejskich firm instalacyjnych do ograniczenia działalności gospodarczej oraz do zmniejszania zatrudnienia w swoich przedsiębiorstwach? Największe z nich w konsekwencji przeniosą działalność poza UE i tam będą tworzyć miejsca pracy, tak bardzo potrzebne w krajach Unii. Wygląda to na prawdziwą prowokację – skomentował Thorsten Preugschas, przewodniczący AFASE.

ShipHub.pl

Organizacja AFASE to zarejestrowane w Niemczech stowarzyszenie zrzeszające największych światowych producentów z branży energetyki słonecznej. Producenci ci “dążą do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest dostarczanie energii słonecznej w konkurencyjnych i przystępnych cenach”. Od momentu założenia organizacja AFASE rozrosła się. Zrzesza obecnie ponad 600 firm.

Obecnie trzeba pamiętać, że Unia Europejska nałożyła wysokie cła antydumpingowe na import paneli z Chin. Obowiązują one od początku czerwca. Jest to skutkiem jak UE twierdzi subsydiowania produkcji paneli PV przez chiński rząd. Chiny są obecnie największym producentem paneli słonecznych na świecie, ponad 80% całej światowej produkcji pochodzi z Chin, z czego ponad 60% znajduję odbiorców w Unii Europejskiej.

Szkolenie: Import z Chin