Cło na alkomaty z Chin – chińskie alkomaty

W świetle ostatnich deklaracji rządu, który w ramach walki z pijanymi kierowcami postuluje wprowadzenie wymogu instalowania alkomatów w każdym samochodzie, warto się przyjrzeć, jak wygląda sprowadzanie z Chin alkomatów i jakimi stawkami celnymi są one objęte.

tusk twitter

Alkomat (tester trzeźwości) to ogólnie urządzenie szacujące zawartość alkoholu we krwi na podstawie pobranej próbki powietrza. Technologia pomiaru różni się w zależności od ceny i złożoności urządzenia: alkomaty typu desktop stosują technologię spektrofotometrii z wykorzystaniem podczerwieni, alkomaty przenośne (takie jak te stosowane przez policję) działają dzięki elektrochemicznym ogniwom paliwowym platyny.

Ceny alkomatów są zróżnicowane:, w przypadku modeli z Chin najtańsze modele do prywatnego użytku można dostać już za równowartość 1-3 USD, modele o nieco lepszej jakości kosztują powyżej 10 USD (ceny FOB). Ciekawostką jest tester zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu przeznaczony do użytku z iPhonem czy iPadem (mniej złożone modele wykorzystują go tylko w charakterze źródła zasilania, bardziej złożone są doń podłączone i demonstrują wynik pomiaru na wyświetlaczu).

alkomat iphone

Według klasyfikacji HS i w myśl wydanej 21 lutego 2012 roku Wiążącej Informacji Taryfowej (PL-WIT-2012-00165), alkomaty przynależą do kategorii „Aparatura do analizy gazu lub dymu”, podtyp „elektroniczne”. Stawka celna na alkomaty importowane z Chin wynosi 2.5%, stawka VAT na alkomaty wynosi z kolei 8 albo 23%.

Alkomat z Chin