Święto Środka Jesieni 2023

Wspólne spędzanie świąt i szczególnych okazji jest uniwersalne dla całego świata. Każdy z nas posiada tradycje oraz obchodzi święta, które spędza z najbliższymi. Jest to czas radości oraz odpoczynku. W Chinach najważniejsze święta różnią się od tych znanych na Zachodzie, a niektóre obchodzone są według kalendarza księżycowego. W tym artykule wyjaśnimy, czym i kiedy jest Święto Środka Jesieni 2023 r.

Święto Środka Jesieni 2023

Święto Środka Jesieni w 2023 roku – kiedy przypada?

Święto Środka Jesieni to święto przypadające na 15. dzień ósmego miesiąca w kalendarzu księżycowym. W 2023 roku święto to przypada na 29 września, czyli w piątek. Dni wolne towarzyszące temu świętu obejmować będą 29 września – 1 października. Święto Środka Jesieni jest niezwykle ważnym świętem dla każdego obywatela Chin. Mówi się nawet, iż po Chińskim Nowym Roku jest to drugie najważniejsze święto w regionie.

Legenda związana ze Świętem Środka Jesieni

Symbolami święta są księżyc oraz biały królik. Jest to nawiązanie do legendy o bogini księżyca Chang’e. Legenda opowiada, iż Chang’e wypiła eliksir nieśmiertelności, aby zapobiec dostania się go w niepowołane ręce. Eliksir był w posiadaniu jej męża, jednak, aby uchronić jego oraz okolicznych mieszkańców przed złymi zamiarami ucznia jej męża – Feng Meng’a. Po wypiciu eliksiru znalazła się na księżycu, a jej mąż, aby uczcić jej poświęcenie, co roku wystawiał ucztę w świetle księżyca z nadzieją, iż ujrzy swą ukochaną.

W jaki sposób obchodzone jest Święto Środka Jesieni?

Święto Środka Jesieni organizowane było podobno już od czasów dynastii Shang. Wierzy się, że obchodzenie tego święta wpływa na dobrobyt rodzin, płodność, szczęście oraz fortunę.

Jedną z tradycji podczas tego święta jest przygotowywanie oraz spożywanie ciasteczek symbolizujących księżyc (yuèbĭng). Są one rozdawane pomiędzy członkami rodziny oraz partnerami biznesowymi, co pomaga zacieśniać więzy. Ciasteczka mają przeróżne kształty oraz nadzienia. Tradycyjnie wypełniane były one pastą ze słodkiej czerwonej fasoli, jednak obecnie spotkać można nawet wersję z lodami czy orzechami.

Poza ciasteczkami istotna jest również wspólna rodzinna uczta. Na stole pojawia się wtedy wiele tradycyjnych potraw. Jest to wspaniały czas do odpoczynku i wzmocnienia relacji między członkami rodziny, które często nie mają czasu na takie spotkania podczas całego roku.

Częstym zajęciem jest przygotowywanie również kolorowych lampionów, które pięknie zdobią ulice miast i miejscowości.

Święto Środka Jesieni a sprawy biznesowe – O czym warto pamiętać?

Jako iż Święto Środka Jesieni jest świętem państwowym, jest ono uważane za ustawowy dzień wolny od pracy. Chińczycy według kulturowych przyzwyczajeń bardzo cenią sobie czas przeznaczony dla rodziny. W związku z tym ważne jest uszanowanie tego czasu i pamiętanie o dniach wolnych przy planowaniu wyjazdów, czy próbie kontaktu z przedstawicielami firm chińskich.

Podsumowanie

Święto Środka Jesieni jest niezwykle ważnym czasem w roku kalendarzowym w Chinach. Pamiętanie o tradycjach oraz dniach wolnych od pracy zostanie na pewno dostrzeżone przez partnerów chińskich i pomoże to nam w nawiązaniu długich i dobrych relacji.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5