Święto Smoczych Łodzi 2023

Święta chińskie na całym świecie kojarzą się z hucznymi obchodami oraz barwnymi tradycjami. Stanowią one bardzo ważny okres w ciągu roku dla każdego obywatela Państwa Środka. W Chinach wyróżniamy kilka tradycyjnych świąt państwowych, których daty są ruchome. W tym artykule omówimy zarówno aspekt kulturowy jak i biznesowy jednego z najważniejszych świąt, a mianowicie Święta Smoczych Łodzi. Kiedy jest Święto Smoczych Łodzi w 2023 roku i jaką ma genezę?

Święto Smoczych Łodzi 2023

Święto Smoczych Łodzi

Kiedy jest Święto Smoczych Łodzi w 2023 roku?

Święto Smoczych Łodzi przypada na piąty dzień piątego miesiąca w kalendarzu księżycowym. W 2023 roku święto to obchodzi się w czwartek 22 czerwca. Dni wolne towarzyszące temu świętu obejmować będą 22-24 czerwca. Mimo istnienia w kulturze kraju od tysięcy lat, Święto Smoczych Łodzi oficjalnym świętem państwowym stało się dopiero w 2008 roku. W 2009 roku święto zostało wpisane na listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zarys historyczny Święta Smoczych Łodzi

Najhuczniejsze obchody święta mają miejsce w południowej części Chin. Wierzy się, że Święto Smoczych Łodzi związane jest z postacią poety Qu Yuana. Autor tworzył dzieła w latach krwawych walk pomiędzy Walczącymi Królestwami (340-278 p.n.e.). Po tym, gdy królestwo Qin zostało podbite przez państwo Chu, poeta z rozpaczy rzucił się do rzeki Miluo. Gdy mieszkańcy dowiedzieli się o tym tragicznym wydarzeniu, od razu podjęli oni próbę znalezienia ciała Qu Yuana. Aby odstraszyć od zmarłego złe duchy, płynąc rzeką Miluo uderzali w wodę wiosłami i bili w bębny. Nie chcąc, by ryby zjadły ciało poety, wrzucali do rzeki kulki z ryżu. Co roku w rocznicę śmierci Qu Yuana coraz to więcej ludzi wspominało to wydarzenie. Historią tą tłumaczy się tradycje związane ze świętem, istniejące w Chinach do tej pory.

Bezpłatna konsultacja

W jaki sposób obchodzone jest Święto Smoczych Łodzi?

Pierwszą tradycją związaną z owym świętem są wyścigi smoczych łodzi. Jest to nawiązanie do faktu, iż Qu Yuan zakończył swój żywot w rzece, a okoliczni mieszkańcy właśnie przy użyciu łodzi szukali jego ciała. Obecnie jednak element łodzi został przekształcony w bardziej rekreacyjną formę, czyli w wyścigi po wodzie. Co roku organizowane są zawody przy użyciu pięknych, misternie rzeźbionych łodzi. Każda ze smoczych łodzi ma na dziobie wyrzeźbioną głowę smoka, a na rufie jego ogon. Jest to doskonała okazja, by spędzić czas z rodziną i znajomymi, przyglądając się wyścigom.

Kolejna tradycja nawiązuje do kleistego ryżu, który wrzucany był do wody podczas operacji poszukiwawczych na rzece Miluo. Na tej kanwie powstał tradycyjny przysmak zongzi. Zongzi to ryż ulepiony w trójkąty lub czworokąty, napełniony różnymi nadzieniami (na słodko lub wytrawnie), owinięty liśćmi bambusa. Nie są one jednak już wrzucane do wody, lecz konsumowane przez świętujących.

Chiński przysmak zongzi
Zongzi, źródło: dashu83, Freepik

Święto Smoczych Łodzi a sprawy biznesowe – o czym pamiętać?

Święto Smoczych Łodzi jest świętem narodowym w Chinach. Oznacza to, iż dni świąteczne są dniami wolnymi od pracy dla każdego obywatela Chin. Podczas Święta Smoczych Łodzi w 2023 roku, dni wolne będą przypadać na 22-24 czerwca. Warto wziąć to pod uwagę planując wszelkie wyjazdy lub spotkania z przedstawicielami firm z Chin. Dodatkowo wystąpić mogą pewne opóźnienia w produkcji i procesie transportu towarów. Nie powinno nas dziwić, iż niewielu kontrahentów będzie z nami w kontakcie w tych dniach. Jeżeli przebywamy w Chinach w tym czasie, należy spodziewać się tłumów i problemów z dojazdami w większych miastach Państwa Środka.

Podsumowanie

Święto Smoczych Łodzi stanowi bardzo ważny czas w Chinach, w związku z tym warto wiedzieć, czym jest to święto. Pozwoli nam to między innymi uniknąć sytuacji, w której nie możemy nawiązać kontaktu z przedstawicielami po stronie chińskiej lub pozwoli na uniknięcie problemów przy planowaniu podróży biznesowych do tego kraju.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2