Święto Smoczych Łodzi 2021

Święto Smoczych Łodzi, także nazywane uroczystością Podwójnej Piątki (Wuwu), przypada na piąty dzień piątego miesiąca księżycowego. Jest to dzień wolny od pracy, który Chińczycy mogą spędzić z rodziną. W 287 rok p.n.e. chiński poeta Qu Yuan, zrozpaczony sytuacją polityczną w kraju, popełnił samobójstwo, rzucając się do rzeki Miluo. Według legendy lokalni rybacy po zaginięciu pisarza próbowali go odnaleźć, co dało początek tradycji corocznych regat w łodziach o kształcie smoka. Z czasem przemienił się one w dyscyplinę sportową, nie tylko popularną wśród Chińczyków, ale także wśród zachodnich kultur. Na ten moment do Międzynarodowej Federacji Smoczych Łodzi przynależy 68 krajów, w tym Polska. Kiedy odbywa się Święto Smoczych Łodzi w 2021 i z czym się wiąże?

Święto Smoczych Łodzi 2021

Tradycje związane ze Świętem Smoczych Łodzi

Trzy najbardziej charakterystyczne rzeczy dla Święta Smoczych Łodzi to żółte wino (xionghuangjiu), kulki kleistego ryżu zawinięte w liście bambusa, lub trzciny (zongzi), a także wyścigi smoczych łodzi. W zależności od regionu Chin, zongzi występuje w różnych formach. Można je jeść zarówno na słodko, z owocami kandyzowanymi i migdałami, jak i na słono, z masą sojową, czy farszem z szynki. Według tradycji przysmak wrzucany jest do wody. Niektórzy twierdzą, że to w ramach ofiary dla zmarłego poety. Inni natomiast, że ma to na celu odwrócenie uwagi i napełnienie żołądków stworzeń wodnych, aby te nie pożarły Qu Yuana. Wyścigi smoczych łodzi mają na celu upamiętnić mieszkańców próbujących ocalić chińskiego poetę. Na przodzie łodzi siedzi osoba grająca na bębnie, która ma odstraszyć jadowite stworzenia i zmotywować zawodników do jak najszybszego wiosłowania. 

Obchody Święta Smoczych Łodzi

Święto Smoczych Łodzi a pandemia

W obliczu pandemii i wykrycia nowych zakażeń COVID-19, wielu Chińczyków nie mogło wrócić do rodzinnych domów. Sytuacja ta uniemożliwiła im celebrowanie Dragon Boat Festival ze swoimi bliskimi. Władze Pekinu wprowadziły trzy strefy zagrożenia i zakazały podróżowania mieszkańcom, w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się nowo wykrytych, lokalnych przypadków koronawirusa. Z tego względu Pekińczycy obserwowali wydarzenia uwieczniające Qu Yuana poprzez transmisję online. Internetowe celebrowanie Święta Smoczych Łodzi przyciągnęło ponad milion oglądających, którzy między innymi zobaczyli konkurs zawijania zongzi w liście bambusa.

Święto Smoczych Łodzi 2021

W 2021 roku święto przypada na 12-14 czerwca. Szkoły i większość przedsiębiorstw są w tych dniach zamknięte. Trzydniowe wolne od pracy może wpłynąć na przerwy w dostawach towaru i utrudniony kontakt z chińskimi partnerami biznesowymi. Stabilizująca się sytuacja pandemiczna nie powinna zaważyć na przebiegu celebrowania przez Chińczyków jednego z ich najważniejszych świąt narodowych.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 15