Święto Latarni 2024

Święto Latarni (元宵节, yuánxiāo jié) odbywa się w Chinach co roku. Obchodzone jest piętnastego dnia pierwszego miesiąca roku księżycowego – to właśnie wtedy na niebie ukazuje się pierwsza pełnia w nowym roku. Święto Latarni to jedno z najważniejszych świąt w chińskim kalendarzu księżycowym. Spędzane jest z rodziną i bliskimi w radosnej atmosferze. W 2024 roku będzie ono przypadało na dzień 24 lutego. Jak obchodzone jest Święto Latarni 2024 roku?

Święto Latarni 2024

Historia Święta Latarni 

Pierwszych informacji na temat Święta Latarni możemy się doszukiwać już 2000 lat temu, za czasów dynastii Han. Tradycja święta najprawdopodobniej wywodzi się z buddyjskich tradycji, gdzie piętnastego dnia pierwszego miesiąca księżycowego czciło się sarire czy ringsel, czyli małe, przypominające kształtem pigułki obiekty, które pozostawały po kremacji mnicha. Uważano, że to właśnie w nich zawarta była esencja umysłu i duszy zmarłego. Tego dnia zapalano latarnie, by oddać cześć Buddzie, co zostało zauważone przez cesarza, który był wyznawcą Buddy. Nakazał we wszystkich domach, ale i w pałacu cesarskim zapalić lampiony, by w taki sposób czcić Buddę. 

Istnieją także inne legendy na temat pochodzenia święta. Jedna z nich opowiada o bogu Taiyi. Taiyi był bogiem niebios, mógł zsyłać na ludzi powodzie, susze oraz inne kataklizmy. Żeby uspokoić boga i poprosić go o błogosławieństwo cesarz wyprawił wspaniałą ceremonię, która trwała całą noc. Podczas niej proszono Taiyi o dobrą pogodę i zdrowie dla ludu. Taka tradycja przetrwała po dzisiaj i ugruntowała swoje miejsce w chińskiej kulturze. 

Szkolenie: Import z Chin

Jak obchodzone jest Święto Latarni 2024? 

W dawnych czasach Święto Latarni obchodzone było niezwykle hucznie, a ceremonię trwały kilka dni. Dzisiaj obchody święta uległy zmianie. Nie jest to święto narodowe, a co za tym idzie, nie jest to dzień wolny od pracy. Nie zmienia to faktu, że tradycja, która powstała w czasach starożytnych, przetrwała do dzisiaj pod różnymi postaciami. 

Latarnie i zagadki 

Podczas Święta Latarni ludzie ozdabiają swoje domy, osiedla, ale i miejsca pracy latarniami. W trakcie tego dnia można je znaleźć niemalże na każdym rogu. Taką latarnię można zrobić własnoręcznie albo kupić. Na niektórych z powieszonych przy drzwiach domostw latarniach będziemy mogli zobaczyć zapisane krótkie zagadki czy łamigłówki. Jeśli uda nam się którąś z nich rozwiązać, będziemy mogli odwiedzić gospodarza domu i odpowiedzieć mu na znalezioną zagadkę. W nagrodę otrzymamy zazwyczaj niewielki prezent. 

Taniec ze smokiem 

Taniec smoka w Chinach

Taniec ze smokiem należy do wielowiekowych chińskich tradycji. W Chinach możemy spotkać się z kilkoma rodzajami smoków, popularny jest także taniec z lwem. Stworzenie smoka do tańca wymaga praktyki i jest uważane za formę sztuki. Smok podzielony jest na trzy części głowę, korpus i ogon. Szkielet zbudowany jest z bambusa, a skóra z wielu warstw papieru. Na koniec smok jest malowany i przyczepiane są do niego różne skomplikowane ozdoby. Tancerze uczestniczący w pokazie ze smokiem również ubierają się w kolorowe tradycyjne ubrania. Podczas występu akompaniują im najczęściej gongi i bębny. Grupę tancerzy prowadzi jedna osoba z tyczką, której końcówka przypomina piłkę. Po zakończeniu występu tradycyjnie głowa i ogon smoka zostają spalone, a korpus oddaje się do świątyni. 

Tradycyjne jedzenie 

Podczas Święta Latarni nie zabraknie także tradycyjnych chińskich potraw i przekąsek. Najpopularniejszą potrawą podczas tego święta jest yuanxiao (tangyuan). Są to małe kuleczki zrobione z kleistej mąki ryżowej podawane zazwyczaj z pastą fasolową, sezamem, mięsem i innymi dodatkami. Można je smażyć albo gotować na parze. Chińczycy uważają je za symbol zjednoczenia i harmonii w rodzinie. 

Święto Latarni 2024 – podsumowanie 

W 2024 roku Święto Latarni będzie obchodzone 24 lutego. Nie jest to święto ustawowo wolne od pracy, ale trzeba mieć na uwadze, że jest to święto ważne dla Chińczyków i większość z nich będzie chciała je spędzić w rodzinnym gronie. Z tego powodu kontakt z chińskimi producentami i pracownikami może być utrudniony. Jest to jednak bardzo dobra okazja dla przedstawicieli poszczególnych biznesów, którzy produkują np. lampiony, latarnie, czy przekąski, które tradycyjnie spożywa się w trakcie tego święta. W tym dniu kupowane są one w Chinach na masową skalę. 

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1